FinExpert.e15.cz

Škola investora XIV.: Zhodnocovat se dá i finanční rezerva

Pod pojmem investování se většinou rozumí dlouhodobější proces, trvající nezřídka i několik let. Každý investor by ale měl mít k dispozici ještě určitou pohotovostní rezervu, která mu v případě potřeby pomůže vyřešit krizovou situaci.
Škola investora XIV.: Zhodnocovat se dá i finanční rezerva

Někteří investiční odborníci doporučují, aby pohotovostní rezerva odpovídala šestinásobku průměrných měsíčních nákladů; jiní mluví o dvojnásobku celkového měsíčního příjmu. Její skutečná výše se ovšem pochopitelně odvíjí od vašich možností. V každém případě je důležité nenechat ji bez povšimnutí ležet například na běžném účtu. Ke zhodnocení mohou vhodně posloužit fondy peněžního trhu.

Nechte své peníze pracovat

Otevřené podílové fondy investují do ultra krátkých a vysoce bonitních dluhových nástrojů peněžního trhu. Takovými nástroji mohou být dluhopisy, pokladniční poukázky, depozitní certifikáty nebo mezibankovní depozita se splatností do jednoho roku. Bonitu jim zajišťují stabilní emitenti (v drtivé většině státy). Peněžní fondy navíc nejsou až tak náchylné na vývoj úrokových sazeb. Ve spojení s krátkou splatností představují ideální řešení pro investory, kteří nejsou ochotni akceptovat téměř žádné riziko.
Mezi výhody peněžních fondů patří nízká minimální hranice investice, nízké poplatky a doplňkové služby jako obsluha fondu prostřednictvím telefonu, nebo platební karty.

Přinejmenším pokryjí inflaci

Pro umístění finanční rezervy do peněžních fondů hovoří v porovnání s běžnými účty klíčová výhoda, kterou je výnos. Fondy peněžního trhu totiž většinou dosahují při stejné délce investice o více než procento vyššího výnosu než klasické termínované vklady. Je ale pravdou, že jsou i období, kdy je finální výnos nižší. To se však stává velmi zřídka.
Pokud jsou úrokové sazby na peněžním trhu nízké, pak v rozvinutých a stabilních ekonomikách postačují výnosy v peněžních fondech na pokrytí inflace a dosažení malého zisku. Když jsou úrokové sazby vysoké, jsou peněžní fondy z hlediska rentability srovnatelné s krátkodobými dluhopisovými fondy.

Výběr vhodného peněžního fondu

Vybrat si peněžní fond není vůbec těžké. Pokud jste se už rozhodli investovat, měli byste zvážit také tato fakta:

  • Podívejte se na poplatky. Portfolio manažeři peněžních fondů mohou udělat jen málo věcí, aby ve srovnání s trhem zvýšili výnos. Proto mají nízkonákladové fondy výhodu, která se dá jen těžko něčím převážit.
  • Najděte si služby, které pracují pro vás.
  • Hledejte blízko „domu“. Pokud plánujete investovat do nějakých dalších podílových fondů, zvolte si peněžní fond ze stejné rodiny fondů. Často jsou přesuny mezi fondy stejného správce zvýhodňované.

Tunel nehrozí

Na rozdíl od bankovních účtů nejsou peněžní fondy chráněny zákonem o bankách. Na druhé straně jsou správci přísně kontrolováni Komisí pro cenné papíry. Majetek fondů je úplně oddělen od majetku správce, takže i v případě, že by se správce dostal do finančních problémů, zůstane majetek podílníků nedotčený. Investici do peněžních fondů je možné pokládat za bezpečnou také vzhledem k povaze jimi vlastněných aktiv. Zpravidla se u nich nedají očekávat výraznější pohyby. Proto není nutné obávat se ztrát, jaké v minulosti utrpěly některé fondy akciové.

Čas pro peněžní fond

Peněžní fondy nemusí sloužit pouze k dočasnému umístění finanční rezervy. Představují například také efektivní řešení, jak naložit s finančním obnosem, který má být výhledově použit na očekávané velké výdaje. Typickým příkladem může být právě skončené stavební spoření a zamýšlená koupě bytu. Peněžní fondy vám mohou v mezidobí zajistit slušný dodatečný výnos.
Peněžní fondy by také mohly tvořit velký podíl portfolia investorů v předdůchodovém a důchodovém věku. V této etapě života totiž nemusí výkonnostní výkyvy akciových a dluhopisových fondů působit příznivě na psychiku investorů.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování.


Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená