FinExpert.e15.cz

Škola investora XIII.: Slepá důvěra není na místě

Pokud pro vás není investice do podílového fondu pouhou kratochvílí, měli byste k ní přistupovat maximálně zodpovědně. Nikdo vám sice nezaručí, že se počáteční obezřetnost musí nutně vyplatit, ale přinejmenším si později nebudete nic vyčítat.
Škola investora XIII.: Slepá důvěra není na místě

Nezáleží na tom, jestli si vybíráte svůj první, nebo pětadvacátý fond. Všechny by pro vás měly být stejně důležité. Pro někoho je možná lákavá představa, že si v polední pauze odskočí místo na oběd do banky a vloží peníze do prvního fondu, který mu nabídnou. Tento způsob investování každopádně nedoporučujeme. Chyby se dopouští také člověk, který si zvolí fond podle počtu hvězdiček v novinách nebo na internetových stránkách. Jediným vodítkem také nemohou být výkonnostní tabulky. Porovnávání pomocí nich představuje sice nejjednodušší, ale určitě ne nejlepší cestu, jak najít fond, který zohlední vaše cíle a investiční očekávání. Ideální výsledek vzejde spíše z odpovědí na pět následujících otázek.

Jaká je historická hodnota fondu?

Často se setkáváme s tvrzením, že fond, který za posledních pět let vydělal 22 %, je lepší než fond, který za stejné období vydělal 20 %. To je sice fakt, ne vždy ale podstatný. Fond, který vydělal 20 % mohl porazit své konkurenty o šest procent, zatímco fond s dvaadvacetiprocentním výnosem mohl za svými konkurenty zaostat na míle daleko. Na výkonnost fondu se nemůžeme dívat izolovaně. Musíme ho porovnávat s jeho benchmarkem, jako jsou například různé indexy, nebo s jinými fondy, které investují do stejného typu a sektoru aktiv. Jedině tak se dozvíme, jak úspěšný fond skutečně byl. Bechmarkem se v případě většiny fondů stává referenční index akciového trhu.

Jak rizikový je daný fond?   

Každá investice předpokládá podstoupení určitého rizika. Stejně jako jsou některé fondy výnosnější a méně výnosné, jsou některé fondy více a méně volatilní – rizikové. Všeobecně platí, že čím vyšší je výnos z investice, tím vyšší je potenciál pro ztráty. Investoři, kteří snášejí vysoké riziko, očekávají také vysoký výnos, i když ho ne vždy dostanou. Jiní investoři jsou ochotní věnovat část ze svého potenciálního výnosu za cenu klidnějšího vývoje investice.
Je několik možností, jak změřit rizikovost. Nejběžnějšími jsou směrodatná odchylka a beta koeficient. Oba údaje se běžně objevují v hodnoceních a zprávách manažerů fondu.

Co má fond ve svém portfoliu?

Je velmi důležité vědět, jaké typy cenných papírů nakupují manažeři fondu. Pouze tak si mohou investoři vytvořit reálná očekávání o tom, co jim může fond přinést. Nelze totiž například počítat s tím, že dluhopisový fond bude mít ročně patnáctiprocentní výnos. Naopak akcionáře akciového fondu patrně neuspokojí dlouhodobý roční výnos okolo tří procent.
Nespoléhejte na to, že se z názvu fondu dozvíte, co vlastní. Ne každý název také odráží strategii fondu. Manažeři mohou nakupovat výhradně akcie nebo dluhopisy, nebo mohou tyto dva produkty kombinovat. Mohou se orientovat na americké nebo evropské akcie, nebo mohou naopak investovat na jiných, rozvíjejících se trzích. V portfoliu fondu mohou držet akcie velkých a známých společností typu Coca Cola a Microsoft, nebo se mohou soustředit na malé společnosti, o kterých jste nemuseli vůbec slyšet. Mohou se orientovat na cenné společnosti, které rychle rostou, nebo mohou upřednostňovat akcie s menším potenciálem růstu, ale se zajímavě nízkou cenou. V neposlední řadě mohou manažeři ve fondu držet portfolio dvaceti nebo pro změnu dvou set titulů.
Při výběru fondu nezapomínejte, že na investičních rozhodnutích manažerů závisí váš výnos. Pokud chcete získat přehled o investicích fondu, seznamte se s jeho portfoliem.

Kdo fond řídí?   

Fondy jsou tak kvalitní, jak kvalitní jsou jejich správci a manažeři. Speciálně to platí v případě akciových fondů. Tito lidé rozhodují o tom, co a kdy nakoupit a prodat.
Manažeři jsou lidé, kteří jsou přímo zodpovědní za výkonnost fondu. Seznámit se s těmito lidmi, ať už jsou to portfolio manažeři, různé investiční výbory, nebo externí správci, může být při výběru toho správného fondu velmi užitečné. Důležité je například to, jakou mají tito správcové za sebou historii. Dosáhli v minulosti nějakého významného úspěchu? Dostali nějaké významné ocenění za správu aktiv? Kladná odpověď je jistým příslibem, že se vaše peníze dostaly do dobrých rukou.

Jaké si fond účtuje poplatky?  

Investování do fondů není zadarmo. Za profesionální správu vašich peněz musíte zaplatit. Nezapomínejte na to, že každá koruna, kterou utratíte na poplatcích, vám ubírá z vašeho výnosu.
Poplatky se odvíjejí od způsobu správy jednotlivých fondů. Když je majetek fondu spravován aktivně a poměrně často se obměňuje, vyžaduje to vyšší správcovské poplatky. Stejně tak správa investice v akciovém fondu je dražší, než správa investice ve fondu dluhopisovém. Získávání aktiv v akciových fondech je finančně nákladnější a také portfolio bývá rozsáhlejší. To se pochopitelně projevuje vyššími správcovskými poplatky.
Za výhodu lze považovat fakt, že poplatky jsou fixní záležitostí. Zůstávají neměnné bez ohledu na to, jestli fondy zaznamenávají nárůst hodnoty nebo její pokles. Na rozdíl od vrtochů na finančních trzích se poplatky dají ošetřit.
Informace, kolik zaplatíme za služby toho kterého fondu, je jistě důležitá. Vždy bychom ji ale měli posuzovat společně s historickou výkonností. Když je některý fond o procento dražší, ale při stejné investiční strategii dosáhl o dvě procenta vyššího výnosu, pořád je o procento atraktivnější než levnější konkurent.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Závěrečný díl prvního cyklu Školy investora najdete na našich webových stránkách v úterý 16. 11.


Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená