FinExpert.e15.cz

Škola investora XII.: Kdo hledá, najde

Nic není nemožné. Tento výrok platí i pro oblast investic. Možná máte pocit, že pro investování nemáte dostatek prostředků a že je potřeba začít přinejmenším s desetitisíci. Dokážeme vám, že se mýlíte.
Škola investora XII.: Kdo hledá, najde

Potenciální investor má na jedné straně příjmy, na druhé straně výdaje. Vlastní také majetek s různou likviditou: hotovost v peněžence, peníze na účtu, termínovaný vklad nebo vkladní knížku, cenné papíry, případně nemovitost nebo umělecká díla. To, kolik budete schopni investovat, určují právě vaše příjmy a majetek.

Řešení pro skromný start

Každý podílový fond má stanovený minimální objem, který musíte investovat, když se chcete stát jeho podílníkem. Jestliže hodláte investovat do akciového a dluhopisového fondu, může se stát, že na to nebudete mít potřebnou hotovost. Skutečně však nemůžete investovat? Můžete, pokud se rozhodnete investovat do smíšeného fondu, fondu fondů nebo do předem připraveného portfolia.
Smíšený fond investuje současně do akcií a do dluhopisů. Je to ideální varianta pro ty, kteří chtějí docílit vyvážené investice a zároveň splnit podmínku minimální investice do jednoho fondu. Na rozdíl od smíšeného fondu nenakupuje fond fondů přímo akcie a dluhopisy, ale podíly jiných fondů. Také tady platí, že klient uspokojí svůj kombinovaný investiční záměr s minimálním objemem peněz.
Komplikovanější situace může nastat v případě investice do předem připravených portfolií nebo balíků fondů. Minimální investice totiž nemusí být nižší než součet minimálních investic do jednotlivých fondů. Výhodou však mohou být určité slevy nebo jiné, ne zcela standardní služby pro investora.

Malá investice, také investice

Nemusíte však pouze kombinovat jednotlivé typů fondů mezi sebou. Jestliže máte zájem například také o pojištění, nabízí se vám investiční životní pojištění. Část vaší platby se použije na krytí pojistné složky, zbytek se investuje do fondů. Vybrat si většinou můžete z více nabízených fondů nebo můžete investovat do pevně daného portfolia.
Výhodou jsou v tomto případě nižší pravidelné platby. Kromě životní pojistky může tento produkt navíc obsahovat úrazovou pojistku. Získáte tak dva nebo více produktů v jednom.
Co ale dělat, když nemáte potřebnou počáteční hotovost, a přesto se chcete stát podílníkem konkrétního fondu? Investiční společnosti vám vycházejí vstříc prostřednictvím programů spoření. Nemusíte celou sumu investovat do fondu najednou, ale v pravidelných, například měsíčních splátkách. Výhodou, kromě menšího počátečního kapitálu, je také efekt zprůměrování investice.

Snad nebude tak zle

Až doposud jsme hovořili o investorovi, který chce více, než na co má. Nyní přichází ke slovu pro změnu klient, který nemá, ale o to více chce investovat.
Nemít hotovost ještě neznamená, být nemajetný. Například vám chodí pravidelná výplata, kterou neutratíte hned, ale peníze z ní čerpáte postupně. Investora z vás mohou udělat některé peněžní fondy, které nabízejí služby podobné běžnému účtu. Přímo z nich můžete uskutečňovat převodní příkazy nebo si zřídit trvalý převodní příkaz. Jakmile uhradíte svoje výdaje, získáváte na rozdíl od úložky v bance vyšší potenciál výnosu.
Možností, jak investovat a získat vyšší výnos, je v současnosti mnoho a šanci být při tom má téměř každý. Pokud o tom ještě pochybujete, vyhledejte pomoc finančního poradce.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.


Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená