FinExpert.e15.cz

Škola investora XI.: Jak porovnat fondy

Který fond je dobrý a který špatný? V základní orientaci se investorům snaží pomoci tzv. fond scoring. Neřiďte se ovšem pouze počtem hvězdiček. Metoda jejich přidělování je nutně zjednodušující. Pozor také na porovnání fondů pomocí grafů.
Škola investora XI.: Jak porovnat fondy

Výkonnost jednotlivých fondů zveřejňují média a agentury. Při pohledu na procentní zhodnocení za určitý časový úsek je však třeba porovnávat porovnatelné. Budete-li poměřovat výkonnost peněžního fondu s akciovým za jeden rok, dostanete velmi zkreslený výsledek, a to i v případě matematicky správného výsledku.

Podobně je tomu i při porovnávání výkonnosti fondů vedených v různých měnách – například dluhopisový v eurech a dluhopisový v dolarech. Pro co nejpřesnější hodnocení úspěšnosti fondu byste měli porovnávat stejné typy fondů s podobnou strategií, vedené ve shodné měně, za stejné období a s přihlédnutím na vyplácení dividend.

Přidělují hvězdičky

V současnosti se již některé agentury zabývají fond scoringem (někdy nesprávně nazývaným fond rating). Fond scoring je systém hodnocení fondů. Na základě rozličných faktorů přidělují hvězdičky jednotlivým fondům od jedné do pěti. Toto hodnocení však často nesplňuje kritéria podobnosti fondů uvedené výše a je zjednodušující.

Chcete-li vycházet z fond scoringu, měli byste si ověřit, zda do něj byly zahrnuty všechny fondy anebo jen některé. Jestliže fond nemá hvězdičku, nemusí to bezpodmínečně znamenat, že je špatný. Je možné, že nebyl do porovnání zahrnut.

Hodnocením českých fondů se zabývá agentura např. Czech Rating Agency (www.crarating.cz). Přiděluje hvězdičky – pět hvězdiček nejlepším fondům, jednu nejhorším. Jedná se o relativní hodnocení v rámci dané skupiny fondů.

Nemíchejte měny

Přestože je ve scoringu dodržováno pravidlo nemíchání fondů (peněžní, dluhopisové, akciové, smíšené), často se míchají dohromady fondy vedené v různých měnách. Pokud uvidíte, že všechny dluhopisové fondy v dolarech mají čtyři až pět hvězdiček a všechny v eurech mají jednu nebo dvě, neznamená to, že správcové amerických dluhopisů jsou lepší. S největší pravděpodobností byl výsledek ovlivněný pouze změnou kurzu dolaru a eura, tudíž situace při dalším hodnocení může být úplně opačná.

Pozor: Grafy umí zkreslovat

Kterákoli křivka může růst strměji než kterákoli jiná. Dobrý analytik toho při tvorbě grafů dosáhne pomocí několika triků. Méně zkušený investor pak může být uveden v omyl. Vývoj kurzů otevřených podílových fondů je často zobrazován pomocí grafů. Při jejich interpretaci ale musíme být neustále na pozoru. Existuje několik triků, pomocí kterých umí dobrý analytik vyvolat dojem, že jedna křivka je „lepší“ než druhá, i když je to ve skutečnosti naopak.

Začínají jinde

Příkladem je graf č. 1. Zobrazuje výkonnost dvou fondů během šesti měsíců. Který z nich dosáhl vyššího zhodnocení? Na první pohled by se mohlo zdát, že modrý fond je na tom lépe než červený. Opak je pravdou. Všimněte si, že oba fondy nezačínají na stejné hodnotě. Modrý fond měl na začátku 1,00 Kč a na konci 1,30 Kč (vydělal 30 %). Červený fond začal na 0,80 Kč a skončil na 1,25 Kč (vydělal 56,25 %). Skutečnost, že křivka modrého fondu se v grafu pohybuje nad červenou ještě neznamená, že fond dosáhl za dané období vyššího zhodnocení.

Klepněte pro větší obrázek

Vizuální omyl

Příklad dalšího triku nalezneme v grafu č. 2. Zobrazuje vývoj fondu a jeho benchmarku (referenčního indexu pro porovnávání výkonnosti). Kdo dosáhl ve sledovaných šesti měsících vyššího tempa růstu? Fond (modrá křivka), nebo jeho benchmark (červená křivka)? Na první pohled to vypadá, že úspěšnější je červená křivka, začíná přece pod modrou a končí nad ní. Ale není to pravda, neroste rychleji, zrak nás opět uvádí v omyl.

Klepněte pro větší obrázek

Vtip je v tom, že graf má dvě měřítka. Nalevo pro fond a napravo pro benchmark. Křivky mají příliš různé hodnoty. Pokud se jedna pohybuje mezi 1,0–1,5 a druhá mezi 2 500–3 400, je těžké dát je do jednoho grafu se stejným měřítkem. Obě by v takovém případě vypadaly skoro jako přímky.
Opět pomůže aritmetické ověření. Hodnota fondu vzrostla z 1,00 Kč na 1,30 Kč a fond dosáhl zhodnocení 30 %. Hodnota benchmarku vzrostla z 2 800 bodů na 3 400 bodů a referenční index se zhodnotil o 21,4 %.
Grafy mohou méně zkušené investory záměrně uvádět v omyl. Překonat zkreslení popsaná v uvedených dvou grafech pomáhá takzvané procentní vyrovnání. O tom bude příští díl.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.


Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená