FinExpert.e15.cz

Škola investora VIII.: Jaké typy fondů vybrat

Než se rozhodnete uložit peníze do konkrétních otevřených podílových fondů, musíte si odpovědět na základní otázky. Za jak dlouho budu peníze potřebovat? Jaké riziko poklesu hodnoty investice jsem schopen unést?
Škola investora VIII.: Jaké typy fondů vybrat

Největší vliv na zhodnocení peněz investovaných do otevřených podílových fondů má struktura portfolia, neboli rozložení peněz do jednotlivých typů fondů. Načasování vstupu na trh nemá, vzhledem k investičnímu horizontu, na výkonnost výrazný vliv. Přesně se trefit do nejvyšší nebo nejnižší ceny na trhu a podle toho nakoupit či prodat v optimálním momentu je v podstatě nemožné.

Než investujete
Chystáte se investovat do otevřených podílových fondů? Ne každý vám bude svojí strategií vyhovovat. Investiční portfolio musí „ladit“ s vašimi finančními cíli.

Zájemce o investování volných finančních prostředků skrze otevřené podílové fondy by se neměl příliš soustředit na to, kdy bude investovat, ale raději klást důraz na výběr strategie investování (podíl jednotlivých fondů v investici). Přitom stále platí, že největším rizikem pro vaše úspory je neinvestovat vůbec.

Důležité otázky

Jak sestavit portfolio, které padne potřebám konkrétního zájemce o investování? Jak poznat, které typy fondů pro něj budou vhodné? Nejdříve je nutné analyzovat současný stav potenciálního investora. Jaké investice již uskutečnil, do jakých produktů, s jakou strategií? Má klient všechny investice v rizikových produktech? Nebo naopak, drží zbytečně konzervativní portfolio a obírá se tak o potenciální zisk?
Je důležité, aby si sám zájemce o investování ve fondech uvědomil svoje budoucí cíle a záměry. Hlavní otázka zní: Kdy budete potřebovat peníze vybrat? Před rozhodnutím o jednotlivých typech fondů je dobré zjistit odpovědi například na tyto otázky: Chcete si „jen“ přilepšit do budoucna? Zabezpečit finance na studium dětí? Nebo je cílem koupě bytu? Jakmile jsou známy cíle a investiční horizont, lze přikročit k návrhu konkrétního portfolia.

Kudy cesta nevede aneb "Idiotské portfolio"

Nerespektování cílů investora vede k tvorbě nevhodných portfolií, která nenesou užitek. Extrémním příkladem je takzvané idiotské portfolio – jeho cílem je vydělat co nejvíce peněz v co nejkratším čase a tudíž chyba, která by se dala označit jako trend vsadit vše na jednu kartu. Dalším příkladem špatného postupu při sestavování investičního portfolia je nakoupit akcie takového fondu, který za poslední rok, měsíc nebo dokonce týden dosáhl největšího zhodnocení.
Vyhnout se popsaným fatálním omylům pomůže nezkušenému drobnému investorovi kvalifikovaný finanční poradce. Jeho úkolem je vysvětlit klientovi úskalí investování, popsat investiční proces a vybrat vhodnou strategii.

Variabilní, nebo pevné?

Některé investiční společnosti nabízejí pevně namíchaná portfolia s různými strategiemi. Jejich výhodou je, že není nutné starat se o investici po rozhodnutí, a mají nižší administrativní poplatky. Časem se však pevně dané portfolio může stát omezujícím a navíc může mít investor pocit, že získal od svého poradce produkt společnosti a ne odbornou radu při sestavení investice.
Další možností je investovat prostřednictvím smíšených fondů nebo takzvaných fondů fondů. V jejich případě si je však nutné ověřit, jestli nemají ve statutu příliš široce koncipovanou strategii, která umožní manažerům „hodit“ do fondu vše, co najdou, a ne vytvoření kvalitní investiční strategie.
Investice do pevného portfolia je vcelku jednoduchá a lehce zpracovatelná. Řízení variabilního portfolia zase umožňuje jeho lepší přizpůsobení cílům klienta. Nevýhodou je větší administrativní náročnost a sledování změn.

Kam investovat

Konzervativní portfolio
Má za cíl poskytnout maximální ochranu před dočasnou ztrátou, a zároveň udržovat výnos převyšující úroky v bankách. Použijte peněžní a dluhopisové fondy vedené v českých korunách.

Balancované portfolio
Významnou část (40–60 %) tvoří dluhopisové fondy, zbytek akciové. Až 40 % portfolia může být denominováno v cizích měnách.

Růstové portfolio
Převažují akciové fondy. Alespoň 30 % portfolia by však stále mělo být investováno prostřednictvím dluhopisových fondů nebo fondů peněžního trhu.

Dynamické portfolio
Cílem je maximální kapitálový růst, překonání indexů akciových trhů. Použijte akciové fondy a fondy se zaměřením na rozvíjející se trhy, od kterých se očekává největší výnos ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Hledam priklad ktery by vnesl svetlo.
Jan Niva
26. 10. 2004, 21:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená