FinExpert.e15.cz

Škola investora VII: Největší chyby investorů

Při ukládání peněz do podílových fondů počítejte s tím, že vaše investice může být delší dobu ve ztrátě. Nevybírejte v panice předčasně. Jestliže dodržíte plánovanou dobu investice, šance vydělat je velká.
Škola investora VII: Největší chyby investorů

Pojem investiční riziko znamená, že klient otevřeného podílového fondu může být určitou dobu ve ztrátě. Riziko ztráty snížíte respektováním délky investičního horizontu, tj. doby, po kterou necháme peníze ve fondu.

Peněžní fondy mají investiční horizont jeden rok, dluhopisové dva roky, smíšené tři až pět let a akciové pět a více let. Investiční horizont není náhodně vybraná veličina, jeho spolehlivost se odvíjí se od statistických pozorování.

Investiční horizont je různý pro různé typy fondů

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: SFM Group

Modrá: Dluhopisový fond - vyznačen investiční horizont dvou let
Zelená: Smíšený fond, vyznačen investiční horizont čtyř let
Červená: Akciový fond, vyznačen investiční horizont pěti let

Důležitost respektování investičního horizontu vysvětlíme na uvedeném grafu vývoje kurzů podílových listů. Na začátku jsou všechny typy fondů v minusu. Po prvních šesti měsících se dluhopisový fond dostal na původní úroveň a pokračuje v růstu. Pokud by klient vybral peníze před uplynutím šesti měsíců, byl by ve ztrátě. Po dvou letech dosáhl investičního horizontu a přiměřeně zhodnotil svoji investici.
Klient smíšeného fondu překonal po dvou letech zlé období a je v podstatě na stejné úrovni jako na začátku. Čekají ho však další krušné měsíce – druhý propad ceny jeho podílových listů. V případě, že předčasně prodá, bude ve ztrátě. Ovšem po uplynutí svého investičního horizontu (čtyři roky) je klient smíšeného fondu v zisku a jeho zhodnocení je větší než u dluhopisového fondu.
Klient akciového fondu je po dvou letech ve výrazné ztrátě. Po čtyřech letech už je mírně v plusu, ale nevyčerpal ještě celý potenciál výnosu. Po uplynutí jeho investičního horizontu, pěti let, dosáhne vysokého zhodnocení, vyššího než u předešlých dvou fondů.

Nejčastější chyby

Prodej v panice
Klient stáhne svoje prostředky z fondu dříve, nedodrží investiční horizont a realizuje ztrátu. Kdyby počkal na konec investičního horizontu, pravděpodobně by vydělal.
 
Nevhodný čas nákupu
Většinou se rozhoduje podle informací z minulosti a nakupuje v nevhodném čase, případně úplně promešká momenty prudkého růstu na trhu.

- - -

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená