FinExpert.e15.cz

Škola investora VI.: Investování a pojištění v jednom

Produktem, o kterém píšeme v dnešním díle Školy investora je investiční životní pojištění.
Škola investora VI.: Investování a pojištění v jednom

Finanční poradci se často setkávají s klientem, který by rád uzavřel životní pojištění a zároveň chtěl investovat do otevřených podílových fondů. Oba požadavky lze vyřešit uzavřením investičního životního pojištění, které se někdy nazývá unit-link.

Výhodou investičního životního pojištění je možnost měnit investiční strategii pomocí nákupu a prodeje podílových listů různých typů otevřených podílových fondů. Můžete vytvořit konzervativní nebo dynamické portfolio. Přitom jste stále pojištěni pro případ smrti či úrazu.

Poplatková netransparentnost

Měsíční vklad je u investičního životního pojištění rozdělen na tři části. První zajistí vyplacení předem sjednané pojistné částky oprávněné osobě v případě úmrtí pojištěného. Druhou část tvoří investice do otevřených podílových fondů podle vlastního výběru. Třetí část jsou poplatky pojišťovně za její služby. Kritikům spoření nebo investování prostřednictvím pojišťoven vadí nízká poplatková transparentnost. Často upozorňují na fakt, že zákazník se výši poplatků, které si pojišťovna z jeho měsíčního vkladu strhává, nikdy nedozví.


Láká vyšší výnos

Investiční životní pojištění představuje kombinaci životního pojištění a investování do otevřených podílových fondů. V případě klasického životního pojištění nemáte možnost ovlivnit, jakým způsobem bude pojišťovna finanční prostředky zhodnocovat. Máte stanoven pevný roční výnos. Nevidíte, jakým způsobem pojišťovna s prostředky zachází, a nemůžete určovat její investiční strategii.
Investiční životní pojištění vám dává možnost rozhodovat o způsobu investování prostředků a také možnost investiční strategii měnit. Prostřednictvím fondů můžete dosáhnout vyšší výnos než v případě pevně určené sazby.

Na typu fondu záleží

Každý fond se chová jinak. Můžete si vybrat mezi fondy se stabilním, ale pomalým růstem a fondy vysoce kolísavými, ale potenciálně vysoce ziskovými. V tabulce vidíte srovnání výkonů dvou odlišných fondů u jedné investiční společnosti. Fond peněžního trhu (v našem příkladu ČP Invest - Fond peněžního trhu) svým vývojem zpravidla jen mírně překročuje hodnotu inflace. Investice do akciového fondu (v našem příkladu ČP Invest - Fond globálních značek) může přinášet ztrátu původní hodnoty i v období několika let, zároveň však v sobě nese potenciál vyššího výnosu. 

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: ČP Invest

Nejistota patří k věci

Klient si může v rámci investičního životního pojištění vybrat libovolný fond, se kterým má pojišťovna uzavřenou smlouvu. Z jednotlivých fondů si sestaví vlastní portfolio. Můžete si také určit, kolik procent z pravidelné splátky budete investovat do kterého fondu. Skladbu portfolia je ve většině případů možné kdykoli měnit.
Výkonnost fondů neovlivňuje pojistnou částku. V případě pojistné události klient dostane vyplacenu dohodnutou sumu. Součástí produktu mohou být také různá připojištění, například úrazové pojištění nebo osvobození od placení pojistného v případě trvalé invalidity.
Ačkoli se jedná o pojištění, není pevně stanovena suma, kterou musí klient naspořit. Při uzavření smlouvy si klient určí výši pojistné částky a na ní pak závisí poměr mezi složkami životního pojištění a fondů.

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená