FinExpert.e15.cz

Škola investora V.: Průměrování se vyplatí

Minimální požadovanou investici můžete obejít programem pravidelného investování. Navíc je pravidelné investování pro drobného investora výnosnější, než trefování se do zdánlivě výhodných nákupů.
Škola investora V.: Průměrování se vyplatí

V předchozích dílech jsme vysvětlili rozdíl mezi různými typy fondů (peněžního trhu, dluhopisové, akciové, smíšené) a mezi různými typy investorů podle jejich vztahu k riziku (konzervativní, vyvážený, růstový, dynamický). Už víme, že vztah k riziku a doba investice výrazně ovlivňují potenciální výnos. Čím vyšší averze k riziku a kratší doba investice, tím nižší možné zhodnocení vložených prostředků pomocí podílových fondů. Naopak, čím nižší averze k riziku a delší doba investice, tím vyšší možné zhodnocení. Popsaná kritéria výrazně ovlivní výběr konkrétního fondu. Není to ale tak jednoduché. Vedle rizika a doby vás bude limitovat také výše prostředků, které můžete investovat.

Od stovek po statisíce

Otevřené podílové fondy mají přesně stanovenou minimální hodnotu první investice. Tu zjistíte v prospektu fondu. Na českém trhu se nejnižší minimální hodnota první investice do fondů pohybuje od 100 Kč po 100 000 Kč. Vedle minimální investice do jednotlivého fondu požadují některé společnosti i minimální investici v rámci rodiny fondů. To znamená, že můžete investovat do jednotlivých fondů v rámci rodiny nízkou částku, ale celkově musíte přesáhnout požadovanou minimální hranici za celou rodinu (skupinu fondů jednoho správce).

Časem podmínku splním

Většina společností zavedla takzvaný program spoření. V případě, že se klient zaváže investovat pravidelně, nemusí splnit počáteční minimální výšku investice. Pravidelné měsíční vklady se mohou pohybovat v řádu několika stokorun. Drobný investor se zavazuje platit po určitou dobu a v podstatě tak časem splní podmínku minimální investice. Současně s rozdílnou dobou investice, však musí počítat s rozdílnými cenami nakupovaných podílů. U dlouhodobého investora tak dochází k zajímavému efektu, který se nazývá průměrování nákladů.

Průměrování může pomoci

Představme si investora, který pravidelně ukládá do fondu. První investici uskutečnil za cenu 1 Kč za podíl. Po měsíci cena klesla na 0,8 Kč za podíl. Znovu nakoupil stejný počet podílů. Celkově je průměrná cena jednoho podílu 0,9 Kč. Následně cena podílu stoupne na 0,95 Kč.
V případě, že by klient nakoupil podíly pouze za 1 Kč, byl by ve ztrátě 5 %. V případě, že uskutečnil i druhou investici za 0,8 Kč dosáhl zhodnocení 5,56 %. Následující investice za nižší kurz tak může výrazně ovlivnit původní cenu, proto se také klesající trhy označují za příležitost k vybudování dobré pozice pro další růst. Tento efekt je ještě výraznější, pokud jsou investice opakované, jako v případě vzpomínaných programů spoření.

Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


 

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená