V předchozích dílech jsme vysvětlili rozdíl mezi různými typy fondů (peněžního trhu, dluhopisové, akciové, smíšené) a mezi různými typy investorů podle jejich vztahu k riziku (konzervativní, vyvážený, růstový, dynamický). Už víme, že vztah k riziku a doba investice výrazně ovlivňují potenciální výnos. Čím vyšší averze k riziku a kratší doba investice, tím nižší možné zhodnocení vložených prostředků pomocí podílových fondů. Naopak, čím nižší averze k riziku a delší doba investice, tím vyšší možné zhodnocení. Popsaná kritéria výrazně ovlivní výběr konkrétního fondu. Není to ale tak jednoduché. Vedle rizika a doby vás bude limitovat také výše prostředků, které můžete investovat.
Od stovek po statisíce
Otevřené podílové fondy mají přesně stanovenou minimální hodnotu první investice. Tu zjistíte v prospektu fondu. Na českém trhu se nejnižší minimální hodnota první investice do fondů pohybuje od 100 Kč po 100 000 Kč. Vedle minimální investice do jednotlivého fondu požadují některé společnosti i minimální investici v rámci rodiny fondů. To znamená, že můžete investovat do jednotlivých fondů v rámci rodiny nízkou částku, ale celkově musíte přesáhnout požadovanou minimální hranici za celou rodinu (skupinu fondů jednoho správce).
Časem podmínku splním
Většina společností zavedla takzvaný program spoření. V případě, že se klient zaváže investovat pravidelně, nemusí splnit počáteční minimální výšku investice. Pravidelné měsíční vklady se mohou pohybovat v řádu několika stokorun. Drobný investor se zavazuje platit po určitou dobu a v podstatě tak časem splní podmínku minimální investice. Současně s rozdílnou dobou investice, však musí počítat s rozdílnými cenami nakupovaných podílů. U dlouhodobého investora tak dochází k zajímavému efektu, který se nazývá průměrování nákladů.
Průměrování může pomoci
Představme si investora, který pravidelně ukládá do fondu. První investici uskutečnil za cenu 1 Kč za podíl. Po měsíci cena klesla na 0,8 Kč za podíl. Znovu nakoupil stejný počet podílů. Celkově je průměrná cena jednoho podílu 0,9 Kč. Následně cena podílu stoupne na 0,95 Kč.
V případě, že by klient nakoupil podíly pouze za 1 Kč, byl by ve ztrátě 5 %. V případě, že uskutečnil i druhou investici za 0,8 Kč dosáhl zhodnocení 5,56 %. Následující investice za nižší kurz tak může výrazně ovlivnit původní cenu, proto se také klesající trhy označují za příležitost k vybudování dobré pozice pro další růst. Tento efekt je ještě výraznější, pokud jsou investice opakované, jako v případě vzpomínaných programů spoření.
Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů
Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice Investování. Škola investora na našich webových stránkách vychází vždy v úterý a v pátek.
Autor pracuje ve finanční skupině SMF Group.