FinExpert.e15.cz

Škola investora IV: Jaký jste typ investora?

Ne každý otevřený podílový fond je pro vás vhodný. Záleží na tom, jaké máte se svými penězi plány, na předpokládané době investice a hlavně na vašem vztahu k riziku. Někdo snáší dočasné poklesy hodnoty svých vkladů lépe, někdo hůře. Podle toho vybírejte fond.
Škola investora IV: Jaký jste typ investora?

Konzervativní investor

Nejvyšší averzi k riziku má konzervativní investor. Nikdy neinvestoval, peníze zatím drží v bance. Očekává minimální kolísání kurzu svého fondu a vysokou dostupnost (likviditu) vložených prostředků. Výnosem se snaží alespoň překonat inflaci. Pro popsaného člověka jsou vhodné peněžní fondy. Část prostředků může směřovat také do fondů dluhopisových. Doporučený minimální investiční horizont (doba, na kterou peníze do fondu ukládá) je šest měsíců u peněžních fondů a jeden až dva roky u dluhopisových. Neznamená to, že klient nemůže během tohoto období své prostředky vybrat. Fond běžně vyplatí aktuální hodnotu jeho investice kdykoli do několika dnů.
Doporučené fondy: peněžního trhu a částečně i dluhopisové.

Vyvážený investor

Investor s vyváženým profilem je ochotný ponechat svou investici ve fondu delší časové období a očekává vyšší míru zhodnocení. Kvůli ní je ochotný podstoupit i vyšší riziko (kolísání kurzu fondu v čase). Investice by měla být rozložená do dluhopisových a akciových fondů, nebo do fondů smíšených. Od dluhopisové složky očekáváme stabilní výnos a snížení úrovně rizika, od akciové složky vyšší potenciál růstu. Mírné poklesy kurzu na kratší dobu psychicky zvládá. Investuje na dobu dvou až pěti let. Chce, aby výnosy výrazně překonaly inflaci.
Doporučené fondy: mix akciových a dluhopisových, případně smíšený fond.

Růstový investor

Růstově orientovaný klient očekává nadprůměrné výnosy. Je ochotný investovat s dlouhodobým investičním horizontem, dlouhodobost snižuje riziko. Většinu investice by měly tvořit akciové fondy. Tento typ fondů mívá i období záporné výkonnosti (kurz klesá). Doporučuje se dodržovat disciplínu, neprodávat unáhleně po jednom výkyvu. Investuje na dobu delší než pět let. Zvládá období, kdy se hodnota jeho investice po několik měsíců (i let) hluboko propadá. Ví, že kurzy jednou porostou a on vydělá.
Doporučené fondy: akciové.

Dynamický investor

Dynamický investor drží významnou část portfolia ve fondech investujících do technologií. Měl by mít nejdelší časový horizont a největší sebedisciplínu. V podstatě se blíží investorovi, který investuje přímo na burze. Investuje do fondů, které nakupují akcie těch nejrizikovějších a potenciálně nejvýkonnějších podniků, většinou z oboru nových technologií.

Měnové riziko

Při investování do otevřených podílových fondů vedených (denominovaných) v cizí měně, většinou euru nebo dolaru, si určitě nechte vysvětlit dopady měnového rizika. Měnovým rizikem se rozumí vývoj devizových kurzů – česká koruna versus euro, česká koruna versus americký dolar. Případné posilování koruny (kurz se během doby investice změní z 30 CZK/EUR na 25 CZK/EUR) sníží váš reálný výnos. Investice ve fondu vám vydělá mnoho eur, ale ty budete směňovat za horší kurz než na začátku. Opačný vývoj (oslabování koruny, změna z 30 CZK/EUR na 35 CZK/EUR) výnos vaší investice ještě zvýší.


Stručný popis jednotlivých investičních nástrojů

Předcházející díly Školy investora najdete v rubrice InvestováníAutor pracuje ve finanční skupině SMF Group.


Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

ujasnění pojmů
goob
16. 10. 2004, 01:35

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená