Ale co když jsme na straně poškozeného. Povinné ručení je výborný nástroj na ochranu odpovědnosti, ale vždy je potřeba dodržet zákonné požadavky a o nehodě vyhotovit dostatečně detailní záznam i s fotodokumentací.
Vina a nevina u povinného ručení
Povinné ručení funguje jako ochrana poškozených při škodě způsobené viníkem. Jednoduchý a jasný způsob fungování tohoto finančního produktu zajišťuje odpovědnost za své chování na silnicích prakticky každému řidiči motorového vozidla.
Pouhé označení viníka však dnes nemusí stačit. Domluva a dobré slovo mohou mít váhu u některých osob, ale co je psáno, to je dáno. Toho by se měl držet každý poškozený, který řeší dopravní nehodu bez účasti policie.
A kdy se vlastně policie k nehodě vždy musí přivolat?
Podle zákona č. 361/2000 Sb. je nutné přivolat policii v nadcházejících případech:
- škoda na některém z vozidel přesáhne zřejmě částku 100 000 Kč, a to včetně přepravovaných věcí
- dojde k usmrcení či zranění osoby
- dojde ke hmotné škodě na majetku třetí osoby
- dojde k poškození či zničení pozemní komunikace či jejích součástí
- účastníci se nemohou dohodnout na viníkovi nehody
- účastníci nemohou bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení provozu
Chyby a problémy, které vznikají z mýtů a omylů
Hmotná škoda na vozidla vyšší než 100 000 Kč
Pokud si nejste jisti a vozidlo vypadá velmi poškozené, nebojte se zavolat policii. Určitě tím nic nezkazíte. Obzvláště nezkušení řidiči mohou mít problém se specifikací hodnoty škody na vozidle a zkušený viník je může svým názorem ovlivnit.
Nikdy se nenechte nikým ovlivňovat a podle svého uvážení volejte policii vždy, když si nejste jisti. Samozřejmě že odřený blatník, ulomené zrcátko či lehké promáčknutí nepředstavuje škodu, kvůli které by bylo potřeba volat policii.
Usmrcení či zranění osoby
Usmrcení či zranění osoby je dalším faktorem, kdy je důležité zavolat policii a záchrannou službu samozřejmě. Zde je snaha jasně specifikovat zranění prostřednictvím lékařské péče. Pozor na osoby, které chtějí z vašeho povinného ručení „získat“ maximum a po nehodě, která nestála ani za řeč si půl roku stěžují na bolesti za krkem. I takové případy jsou a těžko se jim dá bránit. Ale přivolaný lékař může objektivně zhodnotit stav všech zúčastněných a minimalizovat riziko.
Hmotná škoda na majetku třetí osoby
Pod tímto pojmem se ukrývá zcela zásadní prvek povinného ručení. Berme v potaz zatím pouze nehodu mezi dvěma vozidly bez dalších škod. Pokud řídíte své vlastní vozidlo, není co řešit. Škoda vzniká vám a pouze vám.
Pokud ale řídíte firemní automobil, automobil na leasing či půjčené vozidlo vzniká škoda třetím osobám a je nutné policii volat. Do tohoto bodu spadají samozřejmě škody i na dalších vozidlech, která nemusejí být přímo účastníky nehody, ale vlivem karambolu byla také poškozena. I plot domu, poničení zahrady či poškození přímo nějaké nemovitosti, to vše jsou škody na majetku třetích osob a policie musí být takových nehod účastna.
Poškození či zničení pozemní komunikace představuje vylitý olej, zničenou krajnici, nabouraná svodidla či poničení značky. U všech prvků souvisejících se silnící, pokud jsou při nehodě poškozeny, je nutné volat policii.
Viník a poškozený
Následuje velice sporný a složitý bod. Problém s protistranou. Pokud není šance se na vině dohodnout, nebo není šance přinutit viníka nehody, aby podepsal záznam o nehodě s jasnou specifikací situace, volejte policii.
Nejednou se totiž stalo, že ústně se obě strany domluvily, ale následně si viník nehody uvědomil, že pokud nehodu nahlásí a přihlásí se jako viník u své pojišťovny, přijde o své bonusy a nehoda ho bude stát další peníze. A pokud nic nepodepsal, máte problém. Proto je zcela zásadní nedat pouze na dobré slovo, ale mít vše řádně podložené a zdokumentované.
Využijte záznam o dopravní nehodě, který je dostupný na každé pojišťovně či na internetu k tomu, abyste si usnadnili celý proces sepisování nehody a nezapomněli na důležité součásti. Podpis a jasná identifikace viníka je pro vás jako pro poškozeného zcela zásadní.
Kdy volat policii?
Pokud nezavoláte policii, můžete mít hned několik obtíží. První je fakt, že budete velmi těžko dokazovat, že se daná skutečnost stala a druhým problémem může být neochota pojišťovny za takovou škodu vůbec vyplatit plnění.
Nezavolání policie je totiž porušení ustanovení zákona. Pojišťovna zde může krátit plnění či ho dokonce odmítnout. Nejhorší variantou pak může být situace, kdy při nedodržení postupů bude po vás, jako po viníkovi nehody, pojišťovna požadovat plnění, které poskytla poškozenému.
Proto je vždy zcela zásadní dodržovat postupy. Volat policii, pokud si nejste jisti a vždy si nechat všechny skutečnosti podepsat a řádně vše dokumentovat. Jenom tak máte situaci ve svých rukou a můžete se případně bránit.
Zdroj: www.usporim.cz