FinExpert.e15.cz

Skandinávie

Severské země patří k těm dražším destinacím, ale díky několika užitečným tipům si cestu rozhodně užijete.

Společné kořeny
Mezi skandinávské země patří kromě Finska, Norska a Švédska také Dánsko a Island, i když ve skutečnosti leží na Skandinávském poloostrově pouze Norsko a Švédsko. Historie severských zemí je propletená jako předloňské řetězy na vánoční stromek. Švédsko připojilo Finsko ke svému území už ve 12. století a obě země tak byly součástí Kalmarské unie, která vznikla v roce 1397. Unie formálně trvala až do roku 1523 a dnes se opět schyluje k tomu, aby se všechny země potkaly ve společném svazku.

Severské vedro a tma
Nemyslete si, že při cestě na sever vám bude jenom zima. Všechno záleží na tom, kam a kdy přesně pojedete. Skandinávský poloostrov má totiž celkem mírné podnebí kvůli teplému Golfskému proudu a Baltickému moři. Léta mohou být až překvapivě horká; nejvyšší teplota ve finském Laponsku, 32,9 °C, byla naměřena 20. července 1970. Zimy jsou ale extrémně studené a to tím víc, čím dál na sever se dostanete. Jevem, se kterým se ve střední Evropě rozhodně nepotkáte, jsou polární dny a noci. V létě slunce na severu vůbec nezapadá, což je celkem příjemné; naopak zimní polární noci jsou docela depresivní záležitostí. Všechny severské země mají svoje lyžařské oblasti, kde se můžete věnovat zimním sportům nejlépe od února do začátku dubna, kdy panují skvělé lyžařské podmínky. V zimě se navíc vyhnete hejnům krvelačných komárů.

Společně počítané dny
Pro cesty do Skandinávie potřebujete jen cestovní pas ČR, platný minimálně 90 dní ode dne překročení hranic kterékoliv severské země. Jak je to možné? Existuje totiž Severská pasová unie, jejímiž členy jsou Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko i Island. Můžete tedy strávit například dva měsíce na Islandu, ale mějte na paměti, že bezprostředně potom můžete v kterékoli jiné severské zemi (nebo ve všech dohromady) být maximálně jeden měsíc. Proto je vhodné mít první vstupní razítko členské země Severské pasové unie, resp. i schengenského státu. Všechny skandinávské země mají společný i opatrný přístup místní policie k turistům a policie namátkově kontroluje dostatečnost finančního vybavení cizinců. Potřebná částka se posuzuje individuálně a její výše není striktně stanovena.

Koruna pánem Severu
Dánsko je členem EU už od roku 1973, Finsko a Švédsko přistoupily v roce 1995. Norsko již o vstup několikrát žádalo, ale jeho občané tento krok opakovaně odmítli. Platné měny možná překvapivě nekopírují členství v EU. Ve Švédsku se platí švédskými korunami (SEK), v Dánsku dánskými korunami (DKK) a Norsko si samozřejmě stále ponechává vlastní měnu – norské koruny (NOK). Jako jediné přešlo zatím na euro Finsko, jehož dřívější měnou byly Finské marky.
Ať už platíte jakoukoli měnou, připravte se na to, že všechny severské země jsou pro Čecha velmi drahé. V polovině října byly mezi zmíněnými měnami zhruba takovéto směnné kurzy: 100 Kč = 3,2 EUR = 24 NOK = 24 DKK = 30 SEK.
Peníze i cestovní šeky můžete vyměnit v bankách nebo směnárnách, které jsou v hotelích, turistických komplexech, přístavech a železničních či autobusových stanicích. Platební karty jsou běžně akceptované a v obydlených oblastech je hustá síť bankomatů. Cestovní šeky jsou přijímány v bankách, směnárnách a některých obchodech.

Auto a trajekt neoddělíte
Pro cestu vlastním autem potřebujete řidičský průkaz (raději i mezinárodní), malý technický průkaz, označení CZ na vnějšku vozidla a také zelenou kartu. Od cesty po vlastní ose vás mohou odradit poplatky za trajekt a vysoké ceny pohonných hmot. Pro cestu se každopádně nabízí mnoho možností, z nichž zřejmě nejrychlejší je trasa přes Berlín a Rostock až do německého Warnemünde, odkud odjíždějí trajekty. Je možné jet také přímo z Rostocku nebo z některého z přístavních polských měst (viz Lodí křížem krážem). Jestli budete mít cestu z Kodaně do Malmö, určitě využijte most, který byl slavnostně otevřen v červenci roku 2000. Propojení břehů sestává ze 430 m dlouhého, umělého poloostrova na dánské straně, z 3,5 km dlouhého tunelu, 4 km dlouhého umělého ostrova a skoro 8 km dlouhého mostu.Více informací o tomto společném dánsko-švédském projektu včetně aktuálních cen za přejezd najdete na adrese www.oresundskonsortiet.com.

Když jsi v tísni
Všechny skandinávské státy patří jednoznačně mezi bezpečné země. Stejně jako všude jinde byste si ovšem měli dávat pozor na doklady a peníze a měli byste před cestou uzavřít cestovní pojištění.
Důležitá telefonní čísla:
Dánsko – 112 policie, první pomoc, hasiči; Finsko – 112 ambulance, 10022 policie; Norsko – 112 policie, 113 první pomoc, 110 požárníci; Švédsko – 112 policie, záchranná služba, hasiči.

Lodí křížem krážem
Skandinávie je neskutečnou lodní křižovatkou a trajekty jezdí prakticky odkudkoli kamkoli. Tady najdete odkazy na lodní společnosti, které na nich jezdí.
Color Line (www.colorline.com) – z německého Kielu do norského Osla
Eckerö Line (www.eckeroline.fi) – z Finska do Švédska a Estonska
Fjordline (www.fjordline.no) – z Norska do Dánska, Velké Británie i Německa
HH - Ferries (www.hhferries.se) – z dánského Helsingör do švédského Helsingborg
Scandlines (www.scandlines.de) – spojuje především přístavy v Německu, Finsku a Dánsku
Silja Lina (www.siljaline.com/english) – z Finska do Švédska, Německa a Estonska
Viking Line (www.vikingline.fi/enhome/index_eng.htm) – z Finska do Švédska a Estonska

Neučte se Finsky!
Severské jazyky jsou bez výjimky obtížné a víc než gramatika by vám dělala problém tvrdá výslovnost, které pravděpodobně nikdy nedocílíte. Ve všech severských zemích se ale bez problémů domluvíte anglicky, protože angličtina je předmětem výuky na severských základních školách a druhým neoficiálním jazykem.

Zaplať flaškou!
Všechny severské země jsou pověstné nepříliš vstřícným přístupem vůči alkoholickým nápojům. Například do Finska lze bezcelně dovézt maximálně 1 l tvrdého alkoholu (s více než 22% obsahem alkoholu) a u ostatních zemí je tomu podobně. Na rozdíl od oficiálních míst nemají běžní seveřané vůči alkoholu žádné námitky a zahraniční turisté jsou často dotazováni, zda by neprodali nějakou tu lahvinku. Finančně se vám takový obchod rozhodně vyplatí, ale nejdříve musíte ošálit celníky.

 

Skandinávie – cíl vaší cesty

+ nádherná příroda, možnost zažít polární den nebo polární noc
+ bezproblémová domluva v angličtině
poměrně komplikovaná doprava z ČR
vysoké náklady na jídlo i pobyt

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená