Studenti denní formy studia mají nárok na výplatu sirotčího důchodu, i když během něj pracují či podnikají. Platí to i v během letních prázdnin, kdy většina z nich nastupuje na brigády.
V případě jiných forem studia (dálkové, distanční apod.) sirotčí důchod náleží, jestliže sirotek vykonává výdělečnou činnost, ze které není odváděno pojistné na sociální zabezpečení (tj. nezakládá účast na pojištění), nebo i za situace, kdy je veden v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání bez nároku na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
„Pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) jsou letní měsíce obdobím, v němž ověřuje, zda studium příjemců sirotčích důchodů trvá, a je tak splněna jedna z podmínek nároku na něj. Z tohoto důvodu zasílá ČSSZ především absolventům během letních prázdnin rozhodnutí o odnětí jejich sirotčího důchodu.
Pokud však student předloží aktuální potvrzení školy o trvání, resp. pokračování svého studia, a prokáže tedy, že jsou splněny podmínky nároku na výplatu sirotčího důchodu, bude mu výplata dávky obnovena. ČSSZ důchod za „pozastavené“ období studentům doplatí automaticky, není proto třeba o doplatek žádat ani podávat proti rozhodnutí o odejmutí důchodu námitky. Ani když student-sirotek potvrzení o studiu dodá např. s několikaměsíční prodlevou, o důchod nepřijde,“ uvádí ČSSZ
Každou změnu (ukončení či změna formy studia) je třeba oznámit ČSSZ písemně do 8 dnů.
Zdroj: ČSSZ