FinExpert.e15.cz

SIPO – tradice v novém kabátě

SIPO – sdružené inkaso plateb obyvatelstva je tradiční finanční produkt poskytovaný Českou poštou. Nedávnou reklamní kampaní propagované SIPO se má stát konkurencí pro peněžní ústavy v době, kdy se neustále zvyšují jednotlivé bankovní poplatky.
SIPO – tradice v novém kabátě

Spojte platby do jedné!

Asi každý vím, že SIPO je způsob, kterým občané platí různé druhy poplatků a najednou, pomocí jedné složenky. Vesměs se jedná o takové platby, jež se pravidelně opakují, nejčastěji jednou za měsíc. V praxi jde o úhrady za nájem, média – elektřina, plyn, voda, za telefon, za koncesionářské poplatky (rozhlas, televize) nebo platby za předplatné vašich oblíbených novin a časopisů. Neobvyklé už nejsou ani úhrady za životní pojištění či úvěry ze stavebního spoření, hypoték apod. Cílem SIPA je sdružit co možná nejvíce jednotlivých plateb do platby jediné. Přitom nemusíte mít obavu, jakou částku za jednotlivé služby platíte, protože každý měsíc obdržíte výpis jednotlivých položek, čímž získáte objektivní kontrolu nad platbami.

Celý zázrak tzv. sdruženého inkasa spočívá v tom, že pro dodavatele služeb již není efektivní zasílat lidem složenky. Těm doba nepřeje. Vždyť komu se chce zaplatit za přijetí a zpracování běžné poštovní poukázky nejméně 20 Kč. Výhodnější je aplatit poště smluvený poplatek a ta převezme starost o inkaso plateb na sebe. Za jeden převod pošta vyinkasuje 3,30 Kč od dodavatelů služeb.

Zákazníkovi, jako plátci, to dává jednoznačnou výpověď. Namísto několika složenek či trvalých příkazů, které je nutné bance zadat, vznikne za pomoci SIPA jediná platba a její souhrnnou výši jednoduše uhradíte. Principem této transakce je také to, že dodavatel služeb zaplatí za to, že od vás tímto způsobem získal platbu.

Co to stojí?

Obecně platí, že SIPO můžete platit dvěma způsoby. První způsob reprezentuje hotovostní platbu, která probíhá na přepážce pošty. Donedávna nebyla za tuto službu požadovaná žádná úhrada. Nyní služba stojí 8 Kč.

Když nechcete chodit na poštu každý měsíc, zajistěte si bezhotovostní způsob platby SIPA. Za tuto službu zaplatíte bance obvykle do 10 Kč a vy získáte jistotu, že každý měsíc budou platby prováděny automaticky ve vámi stanovený den. Příjemné je zjištění, že založení inkasa za pomoci SIPA bývá u finančních ústavů obvykle zdarma. Naopak za změny a případné zrušení zaplatíte 20 až 30 Kč.

Česká pošta kontra banky

Z výše uvedených skutečností vyplývá, že lze docílit celkem vysokých úspor právě díky sloučení několika plateb do jedné. Bankám tak sice utíkají peníze za provádění jednotlivých příkazů a za účetní položky, ale nám zákazníkům to přece až tak vadit nemusí. Vždyť průměrná cena za uskutečnění jedné účetní položky vyplývající z trvalého příkazu se pohybuje u bank kolem 5 Kč.

Potěšující může být informace, že Česká pošta zveřejnila na internetových stránkách jednotlivé dodavatele služeb i s jejich telefonními čísly. Na ně pak jednoduše nahlásíte převod plateb na SIPO.

Pokud vás tento způsob zaujal a chtěli byste jej používat, zajděte si na kontaktní místo České pošty a požádejte si o přidělení tzv. spojovacího čísla. Uvedené číslo pak budete používat při komunikaci s dodavateli služeb, kterým sdělíte, že platba bude uskutečněna SIPEM.

Užitečné odkazy:

Kompletní ceník a další dokumenty České pošty ke stažení

Seznam kontaktních míst SIPO

Seznam firem spolupracujících s Českou poštou na platbách SIPO


Tipy a triky pro SIPO

  • Při hotovostní úhradě ihned vidíte, kolik budete platit
  • Při bezhotovostní úhradě je možné nastavit ve své bance určitý limit, kterým jste chráněni proti neočekávaně vysoké faktuře od dodavatelů

Modelový příklad

Každý měsíc platí pan XY za následující služby a povinnosti vyplývajících z uzavřených smluv a to trvalým příkazem ze svého účtu:

  • nájemné
  • elektřina
  • plyn
  • telefon
  • splátka hypotečního úvěru
  • životní pojištění

Za každou položku si jeho banka účtuje 5 Kč, tj. při šesti trvalých příkazech 30 Kč/měsíc = 360 Kč/rok.
Rozhodl se všechny platby uskutečňovat za pomoci SIPA. Ví, že je jedno, zda bude platit tímto způsobem jednu nebo více plateb – poplatek zůstává stále stejný. Banka si za přeúčtování SIPA naúčtuje 8 Kč/měsíc = 96 Kč/rok a to je vlastně jediná platba, kterou za všechny transakce zaplatí. Tímto krokem ušetří 264 Kč/rok.


Rozpoutá inovovaná služba České pošty mezi bankami ten pravý konkurenční boj, ze kterého budou klienti profitovat? Jak podle vás budou banky reagovat? Diskutujte v našem novém diskusním fóru v diskusi určené platbám SIPO. 


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená