FinExpert.e15.cz

SINTE: Systémy pro hodnocení žadatelů o úvěrové produkty a pro vymáhání pohledávek

Společnost SinTe s.r.o. představila systém Decision Maker, který umožňuje automatizované hodnocení žadatelů o úvěrové produkty, a Debt Manager, systém pro inteligentní vymáhání pohledávek.

Decision Maker

Je workflow řešení, které podporuje centralizovaný rozhodovací model řešení úvěrových žádostí v rámci RETAIL a SME produktů. Decision Maker podporuje jak automatizované úkoly prováděné systémem, tak manuální úkoly prováděné jednotlivými pracovníky zapojenými do úvěrového procesu. Vzhledem k pokrytí pracovního procesu od prvopočátku, tj. od pořízení žádosti až do otevření úvěrových účtů a tisk úvěrové smlouvy, je systém univerzálním nástrojem pro podporu masivně poskytovaných úvěrových produktů. Mezi ně patří například hypotéční úvěry, osobní úvěry, spotřebitelské úvěry, finanční leasing automobilů, kreditní karty, kontokorenty, úvěry ze stavebního spoření či investiční a provozní úvěry pro malé a střední podniky.

Typickými klienty tohoto řešení jsou bankovní domy, leasingové společnosti, splátkové společnosti a další instituce, vyhodnocující riziko spojené s poskytováním úvěrů, různých forem leasingu, záruk apod. Díky tomu je systém je trvale auditován tak, aby splňoval kriteria a standardy definované pro bankovní prostředí včetně principů definovaných v Basel II.

Součástí dodávky je také návrh celého procesu hodnocení, nastavení aplikačního scoringového výpočtu pro fyzické osoby, ratingu pro podnikatele a podniky, nastavení hodnocení dat z úvěrových registrů, obchodní pravidla a strategie.

Decision maker poskytuje klientům následující přínosy:

  • Posouzení úvěruschopnosti klienta – vypočítáno na základě odhadu pravděpodobnosti budoucího rizika.
  • Růst výše úvěrových obchodů (objemů) – na základě stanovení úvěruschopnosti lze nastavit budoucí nabídku úvěrových produktů klientovi a tím zvyšovat ukazatel procenta úvěrovaných žadatelů (approval rate).
  • Řízení rizika – W&S snižuje objem nedobytných pohledávek a redukuje úvěry rizikovým klientům a to na základě pro-aktivní predikce „do budoucna problematických klientů“.
  • Zvýšení rychlosti – scoringové systémy automatizovaně stanoví úvěrovatelné a neúvěrovatelné klienty a ponechávají risk analytikům pouze klienty na pomezí mezi schválením a zamítnutím.
  • Zvýšení efektivity – prostřednictvím credit scoringu může finanční instituce zvýšit počet hodnocených žadatelů bez nutnosti navyšovat počet zaměstnanců účastnících se procesu hodnocení.
  • Zvýšení konzistence – každý žadatel (obchodní případ) je hodnocen stejnými standardními a objektivními postupy s minimalizací lidského faktoru a subjektivního pohledu na hodnocení. Tím je snižováno operační riziko daného procesu.

Decision Maker nabízí více než 15 modulů, které rozšiřují automatizaci procesu o řízení rizika, distribuci procesů na pobočkovou síť, operativní změnu vyhodnocovacích strategií, aktualizaci scorecards apod.

Implementované procesy jsou do značné míry nastavitelné klientem, který má výraznou nezávislost při změně parametrů a úpravách jednotlivých úkolů.

Mezi aktuální společnosti, které využívají systém Decision Maker patří například: v České republice - Raiffeisenbank, CITIBANK, CAC Leasing, či VB Leasing; na Slovensku - Poštová banka a OTP Banka; na Ukrajině - First Credit Bureau a TAS Financial Group.

Ukázka možného úvěrového procesu podporovaný systémem Decision Maker

Klepněte pro větší obrázek

Debt Manager

Poskytuje řízení a automatizaci vymáhacích procedur spojených s dlužníky (neplatiči). V rámci vymáhání lze volit z velké škály komunikačních forem s klientem v rámci early-collection fáze a nebo lze využít přednastavených postupů ukončení vztahu dlužník – věřitel v rámci late-collection. Mezi tyto postupy patří prodej pohledávky agentuře, komunikace v rámci soudního řízení, dědické řízení apod.

Významným prvkem  Debt managera je také podpora fáze pre-collection tj. monitoring platební kázně klienta a monitoring stavu klienta samotného. Tímto postupem jsou do procesu zapojeny mnohé externí datové zdroje informující o stavu klienta a interní transakční a účetní systém informující o platební kázni. Výsledkem je varování v případě zjištění negativního signálu který může vést např. ke změně obchodních podmínek nebo k zahájení komunikace s klientem ještě než vznikne polhůtní pohledávka. Debt Manager tak symbolizuje princip, že proces schvalováním žadatelů nekončí, ale je třeba nadále sledovat platební morálku a kázeň dlužníka. Tento systém dle konfigurace eskaluje upozornění a připravuje distribuční listy pro komunikaci s neplatičem.

Velmi významnou kvalitou řešení je nabídka modulů pro vlastní nastavení a definici vymáhacích strategií, a tím dosažení nezávislosti na dodavateli systému. Klienti si tak mohou okamžitě změnit postup vymáhání, změnit kalendář vymáhacích akcí a upravit vymáhací proces dle zkušeností a znalostí dlužníka a jeho platební morálky.

Součástí dodávky je také návrh celého procesu hodnocení, nastavení vymáhacího procesu a jednotlivých vymáhacích akcí. Toto nastavení zahrnuje také obchodní pravidla a hodnocení průběhu vymáhací kampaně.

Ke stažení: Prezentace (2,6 MB)

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená