FinExpert.e15.cz

Silvestrovské pobyty na horách jsou již téměř obsazeny

Praha, 1. listopadu 2010

Z hlediska Čechů je během svátků Vánoc a Silvestra největší zájem o pobyty na horách. Období Vánoc a Silvestra stráví přibližně 200 000 Čechů na tuzemských horách a 110 000 v zahraničí, což znamená cca 10% meziroční nárust. Krize tak pomalu ustupuje.

Svědčí o tom to, že nyní jsou již prakticky všechny zajímavé silvestrovské pobyty na českých i zahraničních horách vyprodány, přestože ceny ubytování právě na silvestrovskou noc bývají nejvyšší z celého roku.

Důvodem je nejen to, že je často v pobytu zahrnuta i silvestrovská večeře, ale také to, že v tomto termínu často převyšuje poptávka nabídku. Neoblíbenějším místem Čechů, kteří se rozhodnou strávit Silvestr a Nový rok na tuzemských horách, jsou Krkonoše, které si vybere přibližně čtvrtina českých návštěvníků našich hor.

Co se týče zahraničních hor, tak jednoznačně vedou rakouské Alpy, kde Češi stráví polovinu ze všech zahraničních silvestrovských pobytů, a dále pak následují italské a francouzské Alpy.
Co se týče teplých krajin, letos stráví svátky u moře přibližně 20 000 Čechů, především v Egyptě, na Kanárských ostrovech a v Tunisku, v popularitě pak následuje Kuba, Thajsko a Spojené arabské emiráty.

Z hlediska příjezdu zahraničních turistů do České republiky jsou  Vánoce, Silvestr a Nový rok nejvytíženějším obdobím z celého roku. Z našich analýz vyplývá, že vánoce stráví v ČR kolem 125 000 turistů a Silvestr a Nový rok stráví v ČR 190 000 turistů, z toho cca 80 % v Praze. Znamená to tedy cca 5% meziroční nárust.

Je vidět, že krize pomalu pomíjí

Přestože však letos očekáváme během svátků mírný nárust počtu turistů do ČR, tak je na Vánoce i na Silvestra v pražských hotelech i restauracích dostatek volných kapacit a již nyní je zřejmé, že nebudou  zcela vyprodány ani na Silvestra.

Ceny hotelů v Praze se tak z důvodu převisu nabídky v tomto období nebudou zdražovat, jako tomu bylo ještě před několika lety. Zato na českých horách přes Silvestr ceny hotelových pokojů bývají nejvyšší za celý rok, kapacity jsou již prakticky vyprodány.

V minulosti každoročně během svátků některé restaurace v centru Prahy zdražovali o cca 20 % ceny a na Silvestrovský večer i několikanásobně. Důvodem byl velký převis poptávky nad nabídkou.
Již předloni i vloni však kvůli krizi a úbytku turistů ke zvýšení cen v drtivé většině případů vůbec nedošlo a stejná situace bude i letos.

Zdražení si nemůže nikdo dovolit, turistů je stále málo a navíc šetří. Nejdražší ceny speciálních silvestrovských menu budou v centru Prahy v restauracích letos kolem 10 000 Kč na osobu, to se však týká již výhradně nejlepších restaurací s výhledem na historické pražské panorama.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená