FinExpert.e15.cz

Silniční zákon a cena benzínu zvyšuje počty cestujících vlakem

Cesta vlakem mezi Prahou a Moravou ušetří oproti autu či autobusu až tři hodiny. Nový silniční zákon a rekonstrukce dálnic přivádí na železnici další zákazníky – tržby stanic v měsíci červnu rostou až o 20 %.
Během prvních čtrnácti dnů zaznamenávají České dráhy výrazně vyšší zájem o cestování vlakem – především pak na dálkových trasách, kde jezdí spoje kategorie SC Pendolino, EC, IC a Ex. Ty se po zavedení nového silničního zákona staly v očích mnoha cestujících nejrychlejší a nepohodlnější variantou cestování – navíc bez stresu z porušení pravidel silničního provozu.

Až na více než pět hodin v jednom směru se může protáhnout doba strávená na cestě automobilem či autobusem mezi Prahou a Ostravskem. Řidičům v silniční dopravě, kteří jsou vystaveni tvrdým postihům při nerespektování pravidel silničního provozu – zejména pak maximální povolené rychlosti, se od 1. července Ostravsko často časově vzdálilo. Navíc na dálnicích probíhá řada stavebních prací, kdy například na objezdu kolem Brna (dálnice D1) ve směru na Vyškov se denně tvoří až několika kilometrové kolony vozidel. V případě autobusu (provozovatel Student Agency) trvá cesta ranním spojem z Ostravy do Prahy 5 hodin 10 minut; stejně tak při cestě v opačném směru.

V návaznosti na to zaznamenávají České dráhy výrazný růst tržeb, který je primárně motivován právě vyšším zájmem o cestování na dálkových spojích. Ve srovnání s loňskými prvními dvěma týdny měsíce července je to u vybraných stanic meziroční nárůst v rozmezí 15 – 20 %. Například v případě největší stanice na území Moravskoslezského kraje a třetí největší stanice ČD v rámci České republiky – Ostrava Svinov - činil meziroční nárůst tržeb 18 %. Za prvních 14 dnů letošního roku činily tržby ve stanici Ostrava – Svinov 3,98 mil. Kč, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 3,37 mil. Kč. V průměru o 200 - 300 cestujících denně také narostl počet cestujících přepravených spoji SC Pendolino mezi Ostravou a Prahou.
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená