Podle výzkumu, který pro Ministerstvo práce a sociálních věcí provedl Sociologický ústav Akademie věd ČR, se celá čtvrtina lidí, kteří pracují nebo někdy pracovali, setkala v práci se sexuálním obtěžováním. Oběťmi sexuálního obtěžování v zaměstnání jsou v drtivé většině ženy.
O co přesně jde?
Sexuální obtěžování zákoník práce vymezil a zakázal už od 1. 1. 2001. V roce 2004 byla do zákoníku práce zapracována definice sexuálního obtěžování. Současná platná právní úprava říká: „Sexuálním obtěžováním se rozumí jednání sexuální povahy v jakékoli formě, které je buď dotčeným zaměstnancem oprávněně vnímáno jako nevítané, nevhodné nebo urážlivé a jehož záměr nebo důsledek vede ke snížení důstojnosti fyzické osoby nebo k vytváření nepřátelského, ponižujícího nebo zneklidňujícího prostředí na pracovišti nebo jednání sexuální povahy, které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí, které ovlivní výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů.“
Šéfové obtěžují nejvíc
Nejčastějšími formami sexuálního obtěžování jsou verbální útoky na osobní život, sexuální narážky, vtipy a poznámky. S takovým chováním se podle výzkumu setkala polovina až dvě třetiny české populace. Se závažnějšími formami sexuálního obtěžování, jako jsou nechtěný fyzický kontakt, sexuální návrhy a pobídky a návrhy na schůzku, a to i přes vyjádřený nezájem, se setkala zhruba pětina dotázaných. Alarmující je fakt, že v 15 až 23 procentech případů jsou iniciátory tohoto chování nadřízení muži. Případy s využitím mocenského postavení jsou závažnější, částečně i proto, že z pohledu oběti je tato situace těžko řešitelná.
Jak z toho ven?
Problematiku obtěžování na pracovišti, sexuální obtěžování v zaměstnání, nerovné podmínky na trhu práce apod. řeší zákoník práce a také zákon o zaměstnanosti. Pokud k takovému chování na pracovišti dojde, měl by ho v první řadě vyřešit zaměstnavatel, který je dokonce povinen informovat zaměstnance o opatřeních směřujících k zamezení diskriminace (i formou sexuálního obtěžování). V případě, že touto cestou nedojde k nápravě, oběť se může obrátit na Státní úřad inspekce práce, který vznikl 1. 7. 2005. Zaměstnanci se samozřejmě mohou domáhat nápravy i soudní cestou.
Celá studie („Obtěžování žen a mužů a sexuální obtěžování v českém systému pracovních vztahů“) je k dispozici na internetových stránkách ministerstva sekce Rovnost žen a mužů.