FinExpert.e15.cz

Sex a peníze

Myslíte si, že se věci a služby, které se točí kolem sexuálního života a erotických pomůcek, nedotýkají vaší peněženky? Tak to se tedy pletete!

Jako první prázdninové téma pro vás redakce Osobních financí připravila finanční rozbor a nákladovost všeho, co se sexuálního života člověka týče. Nemyslete si, že i v této oblasti nemůžete utrácet efektivněji, resp. šetřit bez toho, aniž byste byli ochuzeni o kvalitu používaných prostředků nebo využívaných služeb. Co vše je tedy v tomto článku ke čtení?
Dozvíte se mnohé o antikoncepci, službách, které jsou nebo mohou zavánět prostitucí, článek vám podá také podrobné informace o daňových povinnostech s touto problematikou spojených, dále vás také zasvětíme do tajů moderních erotických pomůcek. Toto vše a další jsme analyzovali čistě z finančního pohledu, nechť jsou vám naše rady k užitku. Závěr tématu je věnován problematice pohlavních chorob v kontextu s financováním jejich léčení.

Ochrana především

Antikoncepce je souhrnný název pro metody, které způsobují dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění a brání tak vzniku neplánovaného těhotenství. Cenově nejvýhodnější je jistě přerušovaná soulož, která však je z hlediska spolehlivosti a bezpečnosti nejméně vhodná. Další možností ochrany jsou kondomy, které sice při pravidelném sexuálním životě vyjdou značně draho, ale je to jediná ochrana proti pohlavních chorobám a pokud se správně používají, jsou také velmi spolehlivé při zabránění početí. Pokud nemáte stálého partnera, rozhodně do kondomů investujte. Finančně lépe vychází hormonální antikoncepce, která je vysoce spolehlivá, ale neochrání vás před pohlavními chorobami. Je vhodná zejména pro ženy se stálým partnerem. Postkoitální antikoncepce, neboli poslední záchrana, není finančně náročná, ale má určitá omezení a navíc není nejspolehlivější. Injekční antikoncepce je finančně i spolehlivostí srovnatelná s hormonální antikoncepcí v podobě tabletek, navíc se nestane, že ji zapomenete vzít. Podkožní antikoncepce vyžaduje vyšší jednorázovou investici, ale protože vydrží pět let, v celkovém součtu není finančně tak nevýhodná. To stejné platí i pro nitroděložní tělíska. Stoprocentní ochrana před nakažením pohlavní chorobou a otěhotněním je jediná – nemít pohlavní styk ani jiné sexuální praktiky s jiným člověkem.

Prostituce je byznys jako hrom

Poskytování sexuálních služeb vždycky bylo, je a pravděpodobně navždy bude především velký byznys. Podle ojedinělého výzkumu Českého statistického úřadu došlo v roce 2000 na území ČR v průměru k 6 300 placeným sexuálním kontaktům denně. Průměrná cena byla 2 500 Kč za jedno obsloužení. Celkové tržby z prostituce dosáhly 5,7 miliardy korun za rok, to znamená, že odvětví sexuálních služeb za úplatu se podílelo 0,2 procenty na tvorbě hrubého domácího produktu. Podle odhadů ČSÚ bylo 65 procent zákazníků z řad zahraničních klientů a 35 procent tvořily tuzemští zákazníci. To znamená, že částka 3 737 milionů korun se započte v systému národních účtů jako vývoz služeb a částka 2 012 milionů korun jako konečná spotřeba domácností. Jako každá jiná činnost má i prostituce náklady spojené s provozem, například oděvy, kosmetika, hygienické potřeby, nájmy za používané prostory. Tyto náklady se odhadují na dvacet procent tržeb. Zisky z prostituce tedy dosáhly v roce 2000 celkem 4,5 miliardy korun. Nedá se předpokládat, že letos budou nižší.

 

Další kapitola
 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená