FinExpert.e15.cz

Severské země hrají v technologiích prim

Které země jsou technologicky nejvyspělejší a jak si stojí Česko?
Severské země hrají v technologiích prim

Informační a komunikační technologie výrazně ovlivňují ekonomickou úroveň jednotlivých zemí. Prosadit se bez informačních a komunikačních technologií (ICT) je v současné době téměř nemožné. Náš dennodenní život je ICT technologiemi velmi ovlivněn. Mění se způsob výkonu naší práce, studium či způsob naší vzájemné komunikace.

Inovace je pro společnosti klíčovým pojmem. Severské a tygří asijské ekonomiky (Singapur, Taiwan, Korea, Hongkong) jsou nadále na špici technologického žebříčku „The Global Information Technology“, který pravidelně sestavuje Světové ekonomické fórum. V přijímání a zvádění informačních a komunikačních technologií mají tyto země náskok před ostatními zeměmi.

Právě vyspělé informační a komunikační technologie v současné době rozhodují o ekonomickém růstu a rozvoji. Země Skandinávie vedou ve způsobu využívání ICT technologií. Švédsko je na 1. místě, Finsko na 3. místě, Dánsko na 7. místě, Norsko na 9. místě a Island na 16. místě.

Systém hodnocení

Technologický index sestavuje od roku 2001 Světové ekonomické fórum. Výsledný index závisí na řadě kritérií, např.: počtu internetového připojení v zemi, státních i soukromých výdajích na nové technologie, zákonodárství v oblasti ICT, výuka nových technologií na školách, znalosti a dovednosti v oblasti práce s PC jednotlivých občanů, výroba vlastních programů, počet lidí zaměstnaných v náročných technologických oborech jako např. elektronika, komunikace, digitalizace, výroba lékařských strojů, množství vyvážených technologicky náročných výrobků na obyvatele.

Jak si stojí Česko?

Firmy, které chtějí uspět, musí být inovativní a kreativní. Kvalita a rychlost jsou nezbytné. Bez moderních technologií není rozvoj možný. Úspěšné společnosti musí být schopné rychle reagovat na společenské změny.

Můžeme říci, že právě technologická vyspělost rozhoduje o ekonomické vyspělosti země a je důležitým předpokladem růstu životní úrovně obyvatel. Ve zprávě „The Global Technology Information Report 2010-2011“ bylo hodnoceno celkem 138 zemí světa.

Které země jsou technologicky dle Světového ekonomického fóra nejvyspělejší?

  • První desítku technologicky nejvyspělejších zemí tvoří: Švédsko, Singapur, Finsko, Švýcarsko, USA, Taiwan, Dánsko, Kanada, Norsko a Korea.
  • Ve druhé desítce zemí najdeme Nizozemí, Hongkong, Německo, Lucembursko, Velkou Británii, Island, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Francie.
  • Třetí desítku tvoří Rakousko, Izrael, Belgie, Spojené Arabské Emiráty, Katar, Estonsko, Malta, Malajsie, Irsko a Bahrajn.
  • Ve čtvrté desítce jsou Kypr, Portugalsko, Saudská Arábie, Slovinsko, Tunisko, Čína, Španělsko, Barbados, Chile a Česko. Oproti poslednímu hodnocení si tedy Česko pohoršilo o 4 místa (z 36. místa na 40. místo).

ICT zvyšují produktivitu práce

Používání nových technologií vede k růstu produktivity práce a ke zvyšování kvality poskytovaných služeb. Bez růstu produktivity práce není možný růst životní úrovně obyvatel. Kladný vztah podnikatelů a občanů k novým technologiím je příčinou hospodářského růstu Koreji v posledních patnácti letech.

Rozšiřováním ICT jsou důvodem, proč neustále stoupá význam malých společností do 10 zaměstnanců. Tyto firmy jsou nesmírně inovativní, náročné na „know-how“ a znalosti a dovednosti zaměstnanců. Právě menším společnostem se velmi daří ve Skandinávii, kde domácí společnosti výrazně investují do nových technologií, výzkumu a vývoje. Velmi pozitivně se na technologické vyspělosti podílí i úzká spolupráce soukromého sektoru a univerzit.

Pramen: The World Economic Forum: The Global Technology Information Report 2010-2011
Další článek


 

celkem 3 komentáře

Nejnovější komentáře

Informacni technologie dnes ridi nejen vsechny ostat...
BlackRider
4. 8. 2011, 19:26
Hm, já bych řekl, že posuzovat vyspělost země jen po...
Radim
3. 8. 2011, 21:20
Proto my mame Dobese, ktereho pri hlasovani za zvyso...
goob
2. 8. 2011, 19:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená