FinExpert.e15.cz

Šetříme: Vyzrajte na nenápadné žrouty financí

Spotřebiče ukrajují z rozpočtu málo, zato neustále.
Šetříme: Vyzrajte na nenápadné žrouty financí

Elektrické spotřebiče a zdroje světla ukrajují z koláče celkových výdajů domácnosti nemalý podíl. Doma vždy zhasínejte ty místnosti, ve kterých nepobýváte a kde by se jinak svítilo zbytečně. Odborníci doporučují využívání úsporných žárovek, což podporuje i legislativa Evropské unie.

V závislosti na energetickém štítku spotřebovává úsporka o desítky procent méně energie, a to zejména proto, že jak LED, tak i halogenové žárovky a zářivky nepřeměňují oproti klasické žárovce většinu energie na teplo.

Veškerou drobnou elektroniku vypínejte ze zásuvky ve chvíli, kdy ji nepoužíváte. Ač se to nezdá, spotřebiče pracují i na stand-by příkon, jehož roční součet není pro peněženku zrovna zanedbatelný.

Například počítač spotřebovává i v odpočinkovém režimu okolo sedmi wattů za hodinu, modem 13 a vypnutá televize kolem dvacítky. Dohromady s dalšími technologiemi jako nabíječky, přehrávač, tiskárna, skener, se hodinová spotřeba vypnutých spotřebičů v jedné domácnosti pohybuje zhruba u osmdesáti wattů za šedesát minut. Za rok to pak dělá necelé tři tisíce korun.

Ročně lze ušetřit také několik stovek korun, nastavíte-li na počítači přechod do režimu spánku. Zdaleka méně pak žere notebook nebo netbook, stejně jako přehrávání CD a DVD disků na speciálních přehrávačích místo PC. Snížit lze i náklady za telefon – místo pevné linky využívejte Skype, který dovoluje spojení přes internet zadarmo. Ročně tímto schráníte minimálně 1200 Kč.

Tichá voda břehy mele

Na první pohled by se mohlo zdát, že vzhledem k obrovskému podílu, který energie ukrajují z vašeho měsíčního platu, stačí veškeré změny provést v oblasti spotřebičů, vytápění a vody. Není to však úplně pravda – i zdánlivě minoritní výdaje vám mohou při správném postupu ušetřit až tisíce korun ročně.

V prvé řadě jde o jídlo a potraviny, neméně financí uniká i při každodenní dopravě, sportu a odpočinkových aktivitách. Vyzkoušejte některé šetřící tipy a uvidíte, že odlehčíte bankovnímu účtu o nemalé sumy bez negativního dopadu na navyknutou kvalitu života.

Gastronomem s minimem nákladů

Ptáte se, kam ty peníze pořád mizí, když jste v pondělí vybírali z bankomatu tisícovku a už ve středu na dně peněženky zeje jen pár drobných? A co ty obědové výpravy na menu do oblíbené restaurace, občasná bageta ke svačině, každodenní kafe v McDonalds či v lepším případě z automatu, případně dámská jízda s koktejly nebo fotbálek při pivu?

Přesně těmito kratochvílemi spolknete i více než 1000 Kč týdně. Kdežto když obědy v restauraci vyměníte třikrát do týdne za doma připravený pokrm, o polovičních i třetinových nákladech, přátele pozvete na večeři i víno k vám domů a v práci si připravíte instantní kávu, ušetříte až několik tisícovek měsíčně, v ročním horizontu dokonce jeden až dva platy.

Sportování venku prospívá zdraví i peněžence

Taktéž při různých každodenních aktivitách lze redukovat množství vynaložených financí. Vyměňte automobil, při denním dojíždění do zaměstnání vzdáleném deset kilometrů utratíte za rok asi 8 až 11 000, za městskou hromadnou dopravu, roční jízdné vyjde v závislosti na městě a statusu pasažéra od 1 500 do zhruba 4 000 Kč, a posilovnu, při frekvenci dvakrát týdně zaplatíte od 6 000 do 12 000 Kčročně v závislosti na cenách dané fyzické aktivity, za sport v přírodě, který je kromě jednorázové investice do vybavení zadarmo.

Ke štěstí nepotřebujete ani drahé wellness aktivity každý víkend, stačí třeba jedna masáž měsíčně, ideálně nakoupená na portálech s hromadnými slevami, a občasná horká koupel v domácím prostředí. Vystresovaná mysl si odpočine stejně, jako kdybyste utratili 2 500 až 5 000 Kč měsíčně za luxusní kosmetické procedury, a navíc vás bude na srdci hřát pocit z dobře ušetřené výplaty.

Další článek


 

Související články


celkem 9 komentářů

Nejnovější komentáře

To si nesmis pujcovat meric od CEZu, ukazoval 0 aby ...
jauzvaznenevim
16. 3. 2011, 17:09
S tím měřičem spotřeby si taky nepomůžeš... Měl jsem...
Tomáš Marný
4. 3. 2011, 07:45
Zase jeden článek s minimální hodnotou informací. Čá...
Posleda
3. 3. 2011, 12:44
Pro autora: Pokud jste někde viděl udanou spotřebu ...
Bonifac
2. 3. 2011, 21:37
Znackove a drahe spotrebice tuto spotrebu jiste maji...
Noxik
2. 3. 2011, 16:16

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená