FinExpert.e15.cz

Šetření nemusí vždy bolet, poradíme jak na to

Kdo šetří má za tři. V dnešní době to ale jinak nejde.

Doba je zlá. Firmy se snaží šetřit, snižují mzdy a stavy, lidé mají méně peněz. Zboží a služby zdražují a k tomu všemu ještě stát zvedá daně a škrtí transferové platby, kde se dá. K tomu všemu panuje ve společnosti nejistota a strach z toho co bude zítra. Zdá se vám to příliš pesimistické? Možná ano, pozitivní ale je, že krize učí Čechy lépe hospodařit se svými penězi. Dobře už bylo a domácnosti i jednotlivci se chtě nechtě musí chovat zodpovědně, což není v dnešní konzumní společnosti vždy snadné. Šetření ale nemusí vždy bolet, pojďme se podívat, jak optimalizovat rozpočet.

Telekomunikační služby

Slyšíme o tom čím dál tím častěji a je to pravda – tuzemští operátoři jsou předražení a dřou Čechy z kůže. A ti platí jak mourovatí a jen krčí rameny. Toto tvrzení mohu snadno podložit cenovými analýzami Teligen a OECD a to, že Češi jsou ochotni vysoké ceny platit, potvrdil nedávno šéf Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

Klepněte pro větší obrázek
Za stejné služby platí Češi ve skutečnosti mnohonásobně více, než třeba Rakušané, Němci, Poláci a Slováci

Rozdíl mezi cenami pro firmy na jedné straně a domácnostmi a individuálními spotřebiteli na straně druhé je u nás propastný. Firmy mohou mít klidně o 90 % nižší cenu než jednotlivec, to pak operátorům ty průměrné ceny hezky vychází, když hlásají, že ceny u nás jsou jako jinde ve světě…

Řešení není ideální, ale existuje. Vezměte si pět posledních vyúčtování a zjistěte si následující: kolik minut provoláte, kolik pošlete SMS, komu voláte nejčastěji a kdy. Udělejte si čas a vyberte si lepší tarif z nabídky vašeho operátora. Pokud nemáte smlouvu na dobu určitou, pak hledejte i v nabídce konkurence a dejte stávajícímu operátorovi výpověď s přenosem čísla.

Zkušenosti čtenářů MobilMania.cz: Retenční nabídky O2, T-Mobile a Vodafone

Jeho pracovníci vás kontaktují a nabídnou lepší nabídku než konkurence. Záleží na vaší útratě a platební morálce. Důležité je připravit se na hovor s operátorem a mít připravenou konkurenční nabídku, za kterou přecházíte. Vyjednávejte. Systém „bagdádského tržiště“ leckomu nesvědčí, ale jinak to u nás nejde. Pokud si tím projdete, můžete ušetřit klidně i tisíce ročně.

Z vlastní zkušenosti mohu říct následující: za to, že zůstanu mi stávající operátor nabídl 5 000 minut do všech sítí u tarifu za pouhých 180 Kč měsíčně na jeden rok.

Bankovní služby

Neplaťte bance za to, že jí půjčujete své peníze. Ani za vedení účtu, platební příkazy, vklad peněz, výběry peněz, nastavení inkasa, zrušení inkasa, atd. Velké tradiční banky vydělávají na poplatcích desítky miliard ročně, existují ale alternativy a za běžné bankovní služby už platit nemusíte. U nových moderních bank si spravujete své peníze sami a běžný spotřebitel žádné poplatky platit vůbec nemusí.

 
Z Twitteru: „Líbí se mi, jak stačí blbých 55 Kč za změnu inkasa u @Ceskasporitelna k tomu, aby si jejich dlouholetý zákazník pořídil účet u mBank.“
 

A pokud platíte nákupy kartou, můžete mít třeba i bonus v podobě bezplatných výběrů z jakýchkoli bankomatů v ČR. S tím souvisí zřízení internetbankingu. Už žádné placení složenek na poště. Ušetříte čas i peníze a vše budete mít pod kontrolou.

Klepněte pro větší obrázek
Nedělejte si hlavu s poplatky, ani za změnu inkasa, ani za cokoli jiného a jednoduše změňte banku

Plaťte kreditkou, volné peníze nechce na spořícím účtu. Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se udržíte na uzdě a nestáhnete celý úvěrový limit nákupem zbytných věcí, pak můžete využít peníze banky ve svůj prospěch a výplatu mít na spořícím účtu se sazbou přesahující 2 %.

Energie

Změnou dodavatele elektrické energie a plynu můžete ušetřit až čtvrtinu nákladů. Dobře zvažte, zda se vám změna vyplatí a ke které firmě je nejvýhodnější přejít. Na internetu najdete nepřeberné množství tzv. kalkulaček, pomocí nichž si můžete spočítat, kde by byla cena v závislosti na vašich potřebách nejvýhodnější. Například zde a zde. Ale pozor: většina z nich neumí započítat nejrůznější cenové bonusy nebo naopak skryté poplatky některých dodavatelů.

Nejjednodušší je vybrat několik nejvhodnějších firem, do nich poslat údaje o své spotřebě a nechat si sestavit cenové nabídky na míru, které pak můžete porovnat. Zvažte také další podmínky, někteří dodavatelé třeba nabízejí slevy na spotřebiče či servis zdarma, liší se také podmínky výpovědí.

Nákupy

Při plánování nákupu využívejte letáky. Pokud je v akci zboží, které nakupujete pravidelně, kupte ho ve větším množství. Tedy za předpokladu, že má dostatečně dlouhou trvanlivost. Při nákupech se snažte plánovat, nekupujte více, než spotřebujete. Je velká škoda vyhazovat zkažené jídlo  pro mnohé častý hřích dob minulých, kterému je třeba předcházet.

Pokud to nemáte daleko, můžete zkusit vyrazit za nákupy přes hranice. Zboží v německých obchodech je stejně tak drahé jako u nás, mnohdy i levnější. O kvalitě nemluvě. Zahraniční nákupy se vyplatí ještě více v příštím roce až stát sjednotí DPH někam ke dvaceti procentům. Aktuálně je nepříklad v Německu základní sazba DPH 19 % a snížená 7 % (potraviny, tisk, veřejná doprava, atd.).

Nakupujte online. Na internetu se dá řada věcí pořídit výrazně levněji než v kamenné prodejně. Pokud máte zájem o něco konkrétního, určitě zkuste služby typu Heureka, které vyhledají nejlepší cenu. Ta samozřejmě není všechno, na portálu nejdete i recenze obchodů a zkušenosti ostatních zákazníků.

Dejte šanci slevovým portálům. Najdete na nich vše od oblečení přes zážitky až po zájezdy či relaxační pobyty. Sice není všechno zlato, co se třpytí a mnozí podnikatelé stále nechápou, že i lidé s poukazem si zaslouží plnohodnotnou službu, ale nějaké peníze se tak dají ušetřit.

Klepněte pro větší obrázek
Chrámů konzumu najdeme po celé republice spoustu, odolat nákupům věcí, které nepotřebujeme nebývá snadné

Nenakupujte spontánně. Nikdy. Pokud v hypermarketu uvidíte super televizi v akci, která se na první pohled jeví jako skvělá koupě a v kapse se vám hřeje nová kreditní karta, raději si dejte čas na rozmyšlenou. Pokud vám starý televizor dosluhuje a nový plánujete, zasedněte k internetu. Možná najdete ten stejný model jinde levněji, možná má nějaký klíčový nedostatek a možná s nákupem raději počkáte…

S nákupy souvisí i další rada: obloukem se vyhýbejte pouličním prodejcům, neotvírejte podomním prodejcům, vůbec se nebavte s telefonními prodejci. Nenechte na sebe tlačit, ony výhodné nabídky většinou neplatí jen jeden den, jak se vám snaží namluvit. Lidé se sice dělí především o špatné zkušenosti, ale nikdy jsem nezaznamenal jedinou pozitivní reakci na kontakt s některým z výše uvedených prodejců. Naopak znám případy, kdy si lidé jen hovorem s prodejcem pěkně zavařili.

Zlozvyky

Kouříte? Zkuste s tím přestat. Chce to silnou vůli, ale pomocné prostředky jako nikotinové žvýkačky či náplasti vám pomohou. Schválně si spočítejte kolik za cigarety utratíte za měsíc či za rok. Například: jen dvě krabičky týdně po 70 Kč, to dělá za rok 7 280 Kč. Kdo kouří krabičku denně, ten za rok zaplatí 25 550 Kč. O nákladech na (placenou) lečbu rakoviny za 10 let nemluvě.

Doprava

Zde je každá rada drahá. Faktem je, že benzín i nafta neustále zdražují, na druhou stranu doprava autem šetří náš čas, ale i nervy a je mnohem pohodlnější než třeba jízda vlakem. Proto se před každou cestou zamyslete, zda je nezbytně nutné jet vozem a prověřte možnost jet hromadnou dopravou. V práci se snažte sehnat kolegy tak, aby vás do zaměstnání jezdilo v jednom autě více.

S vlastnictvím automobilu se pojí povinné ručení. I na něm lze ušetřit. Opět lze využít internetové kalkulačky a při sjednání pojištění on-line nabízí některé pojišťovny slevy. Kalkulátor povinného ručení najdete například tady, tady a ještě tady.

Restaurace a stravování

Podobně jako s dopravou může být snaha ušetřit na stravování mimo domov kontraproduktivní. Pro přípravu jídla je třeba čas, energie a také snadno nakoupíte více surovin než je třeba. Výsledek navíc není jistý… Jídlo se vyplatí vařit ve větším množství pro více lidí, jednotková cena porce pak klesá. Peníze se dají ušetřit nošením obědu do práce z domova. Nemusí to být každý den, stačí dvakrát nebo třikrát týdně.

Nebuďte líní, změna má smysl

Ve svém okolí jsem se už tolikrát setkal s apatií, odporem či strachem ze změny. Přestože si dotyčný stěžuje například na stávající banku, nemá vůli něco měnit, protože je zvyklý na to svoje a jen z představy, že by si musel zjistit nějaké informace, něco vyplňovat, někam chodit a tak podobně mu vstávají vlasy hrůzou. To je ale špatně.

Příležitostí k šetření existuje samozřejmě mnohem více. Na čem jste ušetřili vy? Co byste poradili ostatním?

Další článek


 

celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

76tracy76@gmail.com
Adel
23. 1. 2016, 16:29
Já šetřím tím, že dost věcí nakupuji na internetu a ...
Adel
23. 1. 2016, 16:26
Protože tento problém řeší hodně lidí, napadlo mě ud...
LI-XA
21. 8. 2013, 01:01
Já stlačil operátora o 50%, internet o 30%, banku ma...
Lukáš
20. 2. 2012, 17:11
Základ : Mít banku s účtem bez poplatků, využít rete...
Aďas
16. 2. 2012, 16:01

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená