FinExpert.e15.cz

Seriál: Vše co musíte vědět o platebních kartách II.

Dnes porovnáme výhody a nevýhody kreditních karet nabízených našimi bankami.

Kapitoly článku

Úvod
Která kreditka je tedy nejvýhodnější? Používáme kreditku

Seriál: Vše co musíte vědět o platebních kartách II.

Která kreditka je tedy nejvýhodnější?

Při porovnání jednotlivých kreditek bych jako nejvýhodnější kreditku zvolil jakoukoliv kartu České spořitelny. Tato banka nabízí naprosto nejnižší cenu a ve spojení s Bonus programem se jakákoliv karta této banky jeví jako dobrá volba. Vzhledem k ceně za výběr z bankomatu ČS tato služba člověka finančně nezruinuje, přestože bude výběr okamžitě úročen.

Kdo preferuje naprostou nezávislost, neustálý přehled o transakcích a maximální komfort ovládání své kreditky, tomu doporučuji zvolit kartu Citibank. A pokud používáte paušální služby společnosti Eurotel, neuvažujte o jiné kartě a zkuste se zeptat na infolince Eurotelu, zda máte nárok na vydání Citibank / Eurotel kreditní karty. Jestli vám potvrdí, že ano, tak ji berte. Uvidíte, že budete velmi spokojeni. U karty Citibank ovšem neuvažujte o výběru hotovosti z bankomatu. Mimo značně vysoký úrok ještě počítejte s poplatkem v řádu stokorun za jeden výběr.

Líbí-li se vám design karet, běžte do Raiffeisenbank. Ve spolupráci s National Geographic vydává RB opravdu unikátní co-branded karty (česky bychom řekli karty vydávané ve spolupráci s, označené pro) a určité procento z každé transakce touto kartou jde na podporu této společnosti. Rovněž dodatková karta zdarma může být pro někoho při početnější rodině správnou volbou.

Karta Živnobanky ničím neoslňuje. Naopak, nutnost mít účet u této banky bude pro neklienty ŽB zbytečnou zátěží. Jedinou výhodou tak je blokace zdarma. Pokud však uvažujete o splátkách a máte účet u ŽB, může být pro vás tato karta přesto zajímavá – její úroková sazba ve výši 15,4% se přibližuje úrokovým sazbám kontokorentu.

HVB Bank nabízí nejširší sortiment kreditních karet. Drahých kreditních karet. Abych bance nekřivdil, karty samo o sobě drahé nemá. Ale když přidáte vedení úvěrového účtu, výpis z účtu, blokaci karty… Avšak pro zákazníky T-Mobile může být zajímavé mít co-branded kartu od této banky, rovněž tak i pro zákazníky Credit Suisse. HVB Bank jako první přišla s nabídkou co-branded karet a v této oblasti má nadále vedoucí postavení. Byla rovněž první bankou, která v ČR vydala kreditní kartu.

Komerční banka má celkem drahé karty a ještě dražší blokaci. Nabízí však výhodné a ne drahé pojištění, které dokáže zaplatit i blokační poplatek. Kartu KB by však jistě měl zvolit ten, kdo uvažuje o častém výběru hotovosti. Jako jediná banka neomezuje výši výběru hotovosti kreditkou, a navíc má bezúročné období i na tuto službu.

ČSOB včetně Poštovní spořitelny v sobě skloubí kompromis ceny a výhodné ceny za výběr hotovosti. Rovněž tato banka neúčtuje úrok u této služby, ovšem hotovost si vyberete pouze ve výši 20 % z vašeho úvěrového limitu kreditní karty. Tzn., že pokud vám banka schválí limit ve výši 20 000 Kč, v bankomatu vyberete pouze 5 000 Kč. Ale poplatek z blokaci karty jistě dokáže zkřivit úsměv leckterému držiteli karty. Jistě, i toto lze řešit pojištěním, ovšem už je to opět další služba a tím výdaj, že…

Karta GE Money Multiservis má v sobě nesmírnou jednoduchost. A protože v jednoduchosti je krása, určitě tato karta udělá radost všem, kdo chtějí spolehlivou a bezpečnou kreditku s jedním z nejdelších účetních období. Pozor však na obchodní podmínky. Společnost GE obecně ráda posílá (placené) upomínky při sebemenším porušení podmínek.

Dnem 1. 2. 2005 přestávala vydávat kreditku CCS Česká společnost pro platební karty, která ve spolupráci s BAWAG Bank CZ vydávala kreditní kartu MasterCard Electronic. Karty, které vydala, jsou nadále platné, ale po skončení platnosti již nebudou obnoveny. Tato karta měla jen domácí platnost a byla poměrně drahá ve srovnání s mezinárodními kreditními kartami, které vydávají ostatní banky. Původně byla koncipována jako kreditka pro nejširší veřejnost a snahou této karty bylo, aby ji mohli dostat i nejnižší příjmové skupiny (protože je plně elektronická). Myslím si, že patřím mezi střední vrstvu, ale žádost o tuto kartu mi byla zamítnuta. Pro zajímavost: když jsem žádal o kreditní kartu u bank ve stejné době, tak mě ve dvou bankách odmítli a ve třech mi ji naopak vydali. Takže mám tři kreditní karty s naprosto různými limity při stejném dokladovaném příjmu.

Od 2.8.2004 rovněž nevydává kreditky Česká pojišťovna, která tyto karty vydávala ve spolupráci s eBankou. Byla to plně elektronická karta Maestro a byla vydávána pouze klientům ČP, kteří u ní měli životní či úrazové pojištění. Kreditní karta byla provázána s touto pojistkou formou vinkulace v případě nesplacení úvěru.

Používáme kreditku

Kreditku si „vychutnáte“ jen tehdy, budete-li umět ji správně používat.

Zásady pro správné používání kreditky:

  • Maximálně využívejte bezúročné období.
  • Zaplaťte celou dlužnou částku v nejzazším termínu, ale včas.
  • U kreditek ČSOB a KB používejte hotovost, ale pozor na poplatek za výběr.
  • U kreditek Eurotel/CB a ČS plaťte kartou vše, co s ní lze platit. Budou se vám za to přičítat body a proč o ně přijít, když jsou zadarmo, ne?
  • Nepoužívejte kreditku v případě, že si nejste jistí, zda budete moci účet zaplatit celý (použijte raději debetní kartu s kontokorentem).

Pokud jste už celí žhaví a nedočkaví z touhy po kreditce, popadněte potvrzení o příjmu, vyberte si kartu a jděte s úsměvem do banky o ni požádat. A když Vám ji nedají, jděte do jiné. V každé mají jiný způsob ohodnocení klienta a co se nepodaří v jedné, může se zdařit ve druhé.

Pro ty, kteří chtějí jasná pravidla hry bez možných úniků ve formě splátek, jsou určeny charge karty. O nich se více dozvíte ve druhém díle našeho seriálu.


Předchozí kapitola Další článek
 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Pravidelné splátky
arthur
17. 3. 2005, 11:10
Re: Pravidelné splátky
Dalibor Chvátal
15. 3. 2005, 14:40
Pravidelné splátky
arthur
14. 3. 2005, 16:24
Re: Doplnkova karta.
Dalibor Chvátal
13. 3. 2005, 01:22
Re: Doplnkova karta.
Dallibor Chvátal
13. 3. 2005, 01:22

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená