FinExpert.e15.cz

Seriál: Používáme futures k vysněnému bohatství

Cílem racionálně uvažujících investorů je dosáhnout co nejvyšší zhodnocení svých prostředků při co nejnižším riziku.
Seriál: Používáme futures k vysněnému bohatství

Proto neustále hledají nové produkty a strategie. My se nyní zaměříme hlavně na pákové produkty. Jejich typickým zástupcem jsou futures.

Futures se používají na tři základné investiční strategie: spekulace, zajištění a arbitráž. Jak již vypovídá název, spekulace je sázka na určitý průběh ceny podkladového aktiva. Pojem spekulace vyvolává v lidech určitý odpor, což je díky mediální masáži a agresivitě „spekulativních“ fondů pochopitelné. Spekulací se ve finanční terminologii označuje jakýkoliv rozhodovací proces, při němž nejsou známé budoucí výsledky. Spekulace a investování proto v mnoha případech označují tou samou činnost. Jelikož cena může jít jen nahoru nebo dolů, spekulant (investor) má na výběr jenom dvě možnosti. Buď futures nakoupí nebo jej prodá.

Zajištění je určitá odnož spekulace. Když se investor obává, že by se hodnota jeho portfolia mohla snížit, může využít futures k otevření opačné pozice. Vidíme, že zajišťovatel se rozhoduje podobně jako spekulant a snaží se odhadnout budoucí cenu podkladového aktiva. Když je jeho odhad správný, hodnota jeho portfolia nepoklesne. Na druhé straně, když se netrefí, tak díky zajištění přichází o potenciální zisk. Zajištění se dá využít také třeba k optimalizaci daňové povinnosti nebo k zafixování určité hodnoty portfolia.

Arbitráž je úplně samostatná kapitola. Ve své nejčistší formě se jedná o strategii, při níž investor již při otevření pozice ví, že dosáhne zisk. Arbitrážní možnosti vznikají kvůli nedokonalostem trhu. Třeba však podotknout, že bývají rychle eliminovány. Není se čemu divit. Vždyť zisk zadarmo chce mít každý. Arbitrážní situace jsou vyhledávány hlavně velkými institucionálními investory, kteří mají velmi nízké náklady na obchodování. Pro drobné investory je tato oblast nedosažitelná a my se jí nebudeme v následujícím textu zabývat.

Podívejme se blíže na spekulanta (investora), jež má zájem o nákup nebo prodej futures na nějaké podkladové aktivum. Hypotetický Honza Novák se v novinách dočetl, že v současné době je vhodné nakoupit zlato. Proto nelení a po dalším prostudování dostupných informací se rozhodne investovat do zlata. Nakoupí jeden futures kontrakt. Na svém účtu má přibližně 20 000 dolarů. Předpokládá, že v nejbližších dvou týdnech by komodita mohla posílit o 5 % ze současné ceny 880 USD za unci na 924 USD/oz. Před vstupem do pozice se mu na účtu automaticky zablokuje částka ve výši marginu, který je 6478 dolarů. Zbylou sumu na účtu může investor použít třeba na nákup jiné komodity nebo si ji vybere.

Honza umí matematiku základní školy a dokáže si vypočítat finanční páku, se kterou pracuje. Jeden kontrakt zlata představuje 100 uncí. To znamená, že při momentální ceně 880 USD je jeho nominální hodnota 88 000 USD. Margin je však jenom ve výši 6 478 USD, což znamená, že používá 13,6násobnou finanční páku (88 000/6 478). Při každém zvýšení/snížení ceny zlata o 1 % zhodnotí/znehodnotí svůj maržový vklad o 13,6 %. Předpokládejme, že Honza správně odhadl vývoj zlata a cena vzrostla o 5 %. Nominální hodnota pozice se zvýšila na 92 400 USD. Zisk tedy činí 4 400 USD (92 400 – 88 000). Alternativně se dá ziskovost vypočíst jako 5% * 13,6 = 68 %. Zisk je pak 68 % z 6 478, tedy 4 400 USD. Co když se Honza netrefí? V tomto případě účinkuje finanční páka proti němu a při poklesu ceny o 5 % dosáhne ztrátu 4 400 USD.

Finanční páka 13,6:1 se může někomu zdát málo, jinému zas velmi mnoho. První skupina s tímto stavem již moc neudělá, ale z naší zkušenosti můžu říci, že vyšší páka vůbec není zapotřebí. Cenové pohyby jsou v posledních měsících relativně vysoké jak na komoditách, tak na akciových nebo dluhopisových trzích. Pohyb ceny zlata o 5 % za jeden týden není ojedinělý úkaz. Kdyby byl spekulant úplný investiční génius a dokázal by správně odhadnout většinu těchto pohybů, tak by se na konci roku těšil zhodnocení ve výši několika set i tisíc %. Pro porovnání na termínovaných účtech v bankách se roční výnosnost pohybuje pod 5 %.

Pro druhou skupinu lidí, jež se domnívají, že finanční páka je velmi vysoká, existuje elegantní a snadno pochopitelné řešení. Tito lidé mohou na svém účtu držet více peněz, jako je částka potřebná na margin a nepoužívat je na jiné účely. V našem modelovém příkladu měl Honza na účtu 20 000 USD. Je trochu opatrnější a rozhodne se, že tuto sumu bude používat jen na nákup/prodej jednoho kontraktu zlata. Po zablokování marginu 6 478 USD mu na účtu zbude 13 522 USD. S těmito prostředky však nic nedělá (nenakupuje jiné komodity, nevybírá je). Můžeme říci, že si jakoby vytvořil svůj vlastní dodatečný margin 13 522 USD. Finanční páka se logicky snížila na 4,4:1 (88 000/20 000). Od Honzy se již očekává určitá investiční disciplína, protože každého láká použít „bez užitku ležící“ volné prostředky.

Vidíme, že investování do futures je velmi flexibilní a dokáže uspokojit nároky jak velmi agresivních hráčů, tak i konzervativních účastníků trhu. Finanční páka umožňuje vytvořit několikanásobně větší portfolio, než je výše počátečního kapitálu. Futures však neslouží jenom na konstrukci velkých spekulativních pozic. Jejich výhody využívají i investoři optimalizující své portfolia. To si uvedeme na dalším příkladu.

Předpokládejme, že náš investor Honza drží široce diverzifikované akciové portfolio, jehož vývoj je podobný jako má americky akciový index S&P 500. Hodnota portfolia je 40 000 USD. V následujícím období očekává snížení hodnoty akcií, ale z nějakého důvodu nechce akcie prodat. Často se jedná o případ, kdy končí rok a jelikož by při prodeji realizoval zisk, musel by ho zdanit. On však chce optimalizovat svoji daňovou povinnost a platbu daně přesunout na co nejpozdější datum. Proto se rozhodne, že prodá jeden mini futures kontrakt na akciový index S&P 500. Při ceně 817,50 je jeho nominální hodnota 40 863 USD (50 * 817,50), což téměř přesně odpovídá jeho akciové pozici. Margin na tento futures je 8 190 USD.

V případě, že akciové portfolio a futures na index jsou perfektně negativně korelovány (když jedno posílí, druhé oslabí a naopak), tak je Honza zajištěn vůči dalším pohybům. Bude-li mít pravdu a akcie propadnou o 10 %, tak na akciovém portfoliu dosáhne ztrátu 4 000 USD. Na prodaném futures však dosáhne zisk 4 088 USD. Nebude-li mít pravdu a akcie posílí o 10 %, tak na portfoliu dosáhne zisk 4 000 USD. Na futures však ztratí 4 088 USD. Předpokládejme, že nastal první případ. Ztrátu z akcií vykompenzoval ziskem na futures a je spokojen, že opět dobře předpověděl trh. Třešničkou na dortu může být odložení daňové povinnosti v případě přehoupnutí se do nového roku. Jelikož akcie koncem minulého roku neprodal, tak nemá co zdanit. Zisk z futures však již zdanit musí, ale až po ukončení tohoto roku. Svou daňovou povinnost odložil přibližně o dvanáct měsíců.

Nespornou výhodou futures je možnost široké diverzifikace, jelikož v současnosti jsou vypisovány na různá podkladová aktiva. Akciové indexy, akcie, dluhopisy, úrokové sazby, měny nebo komodity jsou základem, jenž makléřské firmy nabízí. Proč je diverzifikace důležitá? Jedná se o základní princip rozložení rizika, protože pohyby cen různých aktiv nejsou stejné. Slabou diverzifikací je však nákup různých podkladových aktiv z jednoho sektoru. Kupříkladu nákupem futures na americké akciové indexy DJIA, S&P 500 a Nasdaq investor dosáhl jen lokální akciovou diverzifikaci, protože vývoj hodnoty těchto indexů je velmi podobný. Mnohem zajímavější strategii rozložení rizika je kombinace akciové pozice s dluhopisy nebo komoditami.

Základem úspěchu při spekulaci (investování) je mít pravdu. Když má někdo systém, pomocí něhož konstantně prodělává více, než vydělává, tak je téměř jedno, jaký investiční nástroj používá. Avšak v případě úspěšného systému je dobré mít možnost zvýšit svou finanční páku a tím pádem i zisk. Investoři si právě kvůli tomuto případu otevírají účty u obchodníků s deriváty.

Boris Tomčiak, analytik společnosti Colosseum

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená