FinExpert.e15.cz

Seriál: Obchody rychlostí kliknutí myši

On-line obchodování s futures láká stále více investorů. Kdo by nechtěl otevřít obchod a jeho výsledek znát již během několik vteřin?
Seriál: Obchody rychlostí kliknutí myši

Řada trhů, zejména akciové indexy nebo drahé kovy ke krátkodobému obchodování přímo vybízejí. Bohaté investiční příležitosti, obrovská likvidita a úzké spready– to jsou hlavní důvody, proč získává on-line obchodování stále větší popularitu. Kliknutím myši nakoupíte a za pár vteřin můžete prodat. Vývoj obchodu přitom sledujete v reálném čase.

Výhody on-line obchodování:

 • přímý přístup na burzu
 • blesková realizace pokynů a potvrzení obchodů
 • neustálý přehled o vývoji obchodů
 • investování z pohodlí domácího prostředí, resp. odkudkoliv
 • bohaté investiční příležitosti

Letmý pohled do historie

Ačkoliv se dnes může on-line obchodování z vlastního počítače jevit jako něco samozřejmého, jeho historie je relativně krátká. První elektronická burza pro obchodování s komoditami byla založena v roce 1987. Šlo o americkou Chicago Mercantile Exchange (dnes CME Group) a její systém Globex. Zásadním zlomem v on-line obchodování pak byl rok 1997, kdy byl spuštěn první plně elektronický kontrakt určený pro běžné investory - CME E-mini S&P 500. Podkladovým aktivem „esenpíčka“ je chronicky známý americký akciový index Standard & Poor’s 500.

Jestliže ještě na začátku roku 2000 se denní objemy obchodů s tímto kontraktem pohybovaly kolem 50 tisíc, aktuálně se denně zobchoduje asi 3,5 miliónů kontraktů CME E-mini S&P 500. Jen pro zajímavost, to odpovídá zobchodovaným aktivům v hodnotě přes 150 miliard USD denně. Dominantní podíl na tomto fenomenálním úspěchu má právě rozvoj on-line obchodování.

Obchodní platforma

Kromě počítače napojeného na internet je pro on-line obchodování nutný speciální obchodní software, tzv. platforma. Tu poskytne investorovi jeho broker (obchodník s cennými papíry), u kterého má investor otevřený účet. Platforma přitom může být vlastní (vyvinutá brokerem) nebo od specializované softwarové firmy, která se vývojem těchto programů zabývá.

  

Z pohledu uživatele může obchodní platforma fungovat jako zabezpečená internetová stránka, kde se investor přihlašuje za použití vlastních přihlašovacích údajů a to z libovolného počítače. Výhodou těchto „webových“ platforem je vysoká flexibilita. Investor nemusí instalovat žádný software a může obchodovat téměř odkudkoliv. Nevýhodou pak často bývají relativně omezené funkce. Druhou skupinu tvoří platformy, které vyžadují instalaci na počítači, ze kterého se obchoduje. To sice může investora trochu omezovat, nicméně odměnou jsou lepší dostupné funkce a vyšší stabilita ve srovnání s webovým rozhraním.

Ačkoliv je on-line obchodování určeno především pro investory, kteří si obchodují sami, měl by každý broker poskytovat technickou podporu. Podle využívaných služeb pak může mít investor k dispozici makléře, který s ním obchodování konzultuje. U některých brokerů pak má klient i možnost zadat pokyn po telefonu v případě, že nemá k dispozici internet.

Která je pro mě?

Každý investor, který chce obchodovat on-line a to nejen na komoditních trzích, by si měl před výběrem platformy zodpovědět několik základních otázek:

 • jak aktivně hodlám investovat (intradenně, dlouhodobě)
 • na kterých trzích budu obchodovat - geograficky (USA, Evropa, exotika – Asie), instrumenty (futures, opce, aj.)
 • budu pro obchodování používat jen platformu nebo i samostatný analytický software
 • jaké informace v platformě potřebuji (grafy, hloubka trhu, zprávy, aj.)
 • jaké budu požadovat funkce a nástroje (typy pokynů, backtesting, programování, apod.)
 • všemi body se pak prolíná rozhodnutí o výši investovaného kapitálu

Tato kritéria by měla investora vést při volbě vhodné platformy. Pokud si investor nebude jistý, může kontaktovat obchodníka s cennými papíry, který mu s výběrem pomůže. Na komoditních trzích jsou běžnými investory aktuálně nejvíce používány platformy CQG Trader (CQG), J-Trader (PATs) nebo stále populárnější Strategy Runner. Profesionálové pak vesměs spoléhají na TradeStation, CQG Integrated Client (CQG) nebo X-Trader (Trading Technologies).

Strategy Runner

Mimořádný úspěch slaví v posledních letech mezi běžnými investory platforma Strategy Runner, kterou nabízejí snad všichni větší komoditní brokeři. Systém pochází od stejnojmenné izraelské technologické společnosti, mezi jejíž spoluzakladatele patří i Yair Goldfinger, který se podílel na vzniku komunikačního systému ICQ.

Přestože Strategy Runner uspokojí i pokročilejší investory, je uživatelsky příjemný a oceňují jej i úplní začátečníci. Největší devizou této platformy je vysoký uživatelský komfort a funkce obchodování z grafů.

Prostřednictvím Strategy Runneru lze investovat na všech amerických, evropských a vybraných asijských futures trzích (komodity, finanční futures). Obecně lze říci, že systém pokrývá více než 95% futures trhů. Na všechny tyto trhy jsou zde k dispozici reálné živé kurzy (samy se v reálném čase aktualizují) včetně tzv. hloubky trhu, která ukazuje okamžitou nabídku a poptávku na různých úrovních kurzu.

Hlavní silnou stránkou Strategy Runneru jsou grafy. Systém umožňuje zobrazit všechny nejpoužívanější typy grafů a to v téměř libovolných periodách. Samozřejmostí pak jsou rozsáhlé možnosti technické analýzy zahrnující téměř 40 indikátorů a technické kreslení (čáry, Fibonacci).

Obchodování z grafu

S grafy je ve Strategy Runneru spojená unikátní funkce obchodování z grafu, tzv. visual trading. Díky ní vidí investor otevřené pozice a pracující pokyny přímo v grafu. Zadat pokyn lze pouhým kliknutím na příslušnou úroveň v grafu. Pokud chce investor pokyn posunout (změnit hodnotu limitního nebo stop pokynu), stačí jej přímo v grafu přetáhnout myší (drag and drop). Systém je vytvořen tak, aby mohl investor co nejrychleji a nejpohodlněji reagovat na nejnovější vývoj. Zrušit pokyn, uzavřít nebo přetočit pozice je možné jediným kliknutím.

Platforma Strategy Runner akceptuje kromě běžných pokynů i řadu pokročilých, které výrazně usnadňují obchodování. Patří mezi ně, mimo jiné, pokyny jeden ruší druhý (OCO), závorky (bracket), nebo posuvné stopy (trailing stops). Stop pokyny a inteligentní pokyny jsou navíc drženy na obchodních serverech, takže vypnutí počítače nebo přerušené internetové připojení neovlivní platnost pokynů.

Vzhledem k tomu, že Strategy Runner byl vyvinut nezávislou softwarovou společností, není brokery poskytován zdarma. Základní verze většinou stojí kolem 50 USD za měsíc plus poplatek za každý zobchodovaný kontrakt (cca 0,75 USD). Poplatek za každý obchod ale bývá některými obchodníky placen za klienta.

Strategy Runner spadá do skupiny platforem určených k instalaci. Technické požadavky na počítač jsou relativně standardní a funguje i na základních sestavách. Samozřejmostí je u Strategy Runneru možnost otevření tréninkového účtu (dema) s reálnými kurzy úplně zdarma, takže potenciální zájemce se může s platformou detailně seznámit.

Robert Hluchník, společnost Colosseum

Tento seriál vychází v časopisu Osobní finance. Aktuální číslo najdete na stáncích, můžete si jej také prolistovat.


 


 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená