Nepoužitelné dárky zabírají místo
Jsou to obvykle zděděné předměty a dárky, které se nám nelíbí, ale cítili bychom se provinile, kdybychom je dali pryč. Také oblečení, které vyšlo z módy nebo už se do něj nevejdeme, kuchyňské spotřebiče, které nepoužíváme, různé obaly, krabice, dekorace atd.
Také většina z nás zdědila nebo dostala spoustu knih, které jen leží na polici a nikdy je ani neotevřeme. Všech těchto věcí je třeba se zbavit, jakkoliv je to pro nás těžké, a raději si koupit něco, o co opravdu stojíme.
Není nutné zbavit se všeho zrovna vyhozením
Věci nemusíme přímo vyhazovat –v tom nám zřejmě brání naše výchova, ale knihy můžeme odvézt do antikvariátu, nepotřebné věci do bazaru, šatstvo do charity, nebo je prostě darovat někomu, komu se hodí. Není třeba zbavit celý byt zbytečností najednou, ale rozhodně je třeba začít a systematicky v tom pokračovat. Najednou zjistíte, kolik místa se uvolnilo pro nové a krásné věci.
Opravte si maličkosti
Další z věcí, na kterou nepotřebujeme odborníka je začít si všímat zdánlivých drobností, jako je kapající kohoutek, vrzající dveře, opadané a zaschlé květiny, mrtvé mušky ve stínidlech, prach, atd. Každá taková věc vyžaduje pouze krátkodobou pozornost, ale výsledný efekt může změnit kvalitu vašeho života.
Toto vše platí tím více, pokud se rozhodneme cokoliv v bytě měnit, rekonstruovat či přestavovat. Náhle totiž zjistíme, že požadavek úložných prostorů, ze kterého by se architektovi až zatočila hlava, se podstatně zmenší. Velmi důležité je zvolit úložné prostory podle charakteru ukládaných věcí. Většinou doporučuji uzavřené úložné prostory, ve kterých se schová I nějaký ten „nepořádek“, protože málokdo v dnešní době zvládne mít vždy pečlivě složené a urovnané věci.
Změřte si potřebné prostory před koupí nábytku
Většina domácností také řeší kam se sušákem na prádlo, žehlícím prknem, vysavačem, velkým kufrem apod. V tomto případe je třeba dopředu počítat s potřebným místem při řešení vestavných skříní, a dalších úložných prostorů, které se dnes obvykle dělají na míru.
Ať už zadáváme skříně šatní, koupelnové nebo jen police do komory, je vždy lepší tyto větší předměty změřit a počítat už dopředu s jejich umístěním. Větší kufr se dá pohodlně uložit do šatní skříně, pokud je s jeho rozměrem počítáno dopředu. – např. větší hloubka skříně nebo větší vzdálenost mezi policemi. Někdo si ovšem potrpí na otevřené police a poličky. V tomto případě doporučuji nechat na otevřených policích pouze předměty dekorativní a umělecké, protože jinak se časem stane, že na polici skončí vše, co momentálně nemáme kam dát.
V jednoduchosti je krása
To, jak žijeme ovlivňují nejen materiály, barvy a tvary věcí, ale také jejich uspořádání. Obecně platí pravidlo, čím méně věcí, tím lépe. Donutí nás to vybrat ze spousty předmětů právě jen ty na které se opravdu chceme dívat. Dobře mohou také doplňovat interiér prosklené skříně a’t už s matným sklem, za kterým se rýsují tvary a hlavně barvy předmětů, nebo čiré, které jsou vhodné spíše na cennější knihy či sběratelské předměty. Ostatní věci je vždy lépe schovat např. CD, DVD videokazety, atd. Interiér potom působí čistě a můžeme si dovolit více doplňujících barev.
Simona Černá M. A.
Alia interiéry
Více informací najdete na www.raiffeisenstyl.cz