FinExpert.e15.cz

Seriál o bydlení: Nebojte se architekta! (III.)

V závěrečné části seriálu vám ukážeme, že existuje způsob, jak dobře navrhnout svůj byt. Rozhodneme-li se pro celkovou rekonstrukci, či jen částečnou přestavbu prostoru, můžeme si i my dnes dovolit něco, co bylo dříve výsadou králů, totiž, pozvat si architekta.
Seriál o bydlení: Nebojte se architekta! (III.)
Již ve starém Egyptě byla role architekta velmi vážená. Přesto, že farao byl „bůh na zemi“, i on věděl, že nejlépe bude, nechat si poradit.Využijme tedy i my možnost vytvořit  z  našeho obydlí, a to za nepoměrně menší peníze,  něco vskutku nadčasového. Jde o to, že všichni sice víme, co potřebujeme ke spaní, k sezení a stolování, ale současný výběr na trhu je naštěstí (i naneštěstí) natolik rozsáhlý, že bychom mohli skončit zcela zmateni všemi možnostmi.

Architekt je  trochu dirigent  skladby...

... a jako dirigent řeší:

  • Koncepci a interpretaci „skladby“ – tedy prostoru.
  • Výběr  zařizovacích předmětů, „tón“ barev i materiálů… (To on nám pomůže zvolit a sjednotit „výraz“, vybrat celkovou jednotnou „harmonii“, případně  zvolit barevný „ akord“,  aby výsledek měl „šmrnc“.)
  • Plynulost „skladby“ - neboli prostoru, pak navodí  rozhodnutím o uspořádání  a pohybu v něm a  funkčností, i posloupností jednotlivých zón.
  • Finanční náročnost provedení, trvanlivost v čase
  • Součástí řešení prostoru  je pak jeho vybavení nábytkem,  barevného, materiálového  a tvarového  „sladění“.

Architekt „ zakomponuje“ i prvky nehmotné, např..světlo, zvuk

Naše vlastní požadavky, či přání  pak  převede do řeči hmotné, neb je zvyklý pracovat s mnoha prostředky najednou .Využívá  přitom i technické požadavky doby.
To bývají  ty , o kterých nemusíme mít  tušení , neb jsou zabudovány a nejsou ve  vnějším  výsledku vidět.(Logika infrastruktury sítí, jako “osnova pro noty“ bývá důležitou pro zdárný výsledek.)

Architekt většinou pracuje i s časem budoucím, to on nám pomůže zhodnotit vynaložené prostředky, aby se skladba brzy „neobehrála“, a to  správnou volbou kvalitních  materiálů, zhodnotí  opotřebitelnost versus vynaložené náklady.
Dle požadavku pracuje i s měnícími se potřebami rodiny. Může nám pomoci načrtnout i možnosti změn ve vytvořeném prostoru v budoucnu.

Pomůže nám vyhodnotit  cenové relace, tedy předpokládané náklady, případně  zpracuje návrh rozpočtu. Architekt se  tak stává naším osobním dirigentem, člověkem, který umožní, aby skladba „vyzněla“.  Vynaložené náklady se vrátí v podobě nadčasovosti našeho prostoru k bydlení. Obhajovat práci lékaře je asi nesmysl, všichni v případě bolesti zamíříme ať už do ordinace praktického lékaře, či homeopata – dle naší vlastní volby.I architekta si můžeme vybrat dle našich preferencí. Máme-li před sebou uvažovanou rekonstrukci nebo přestavbu, rozhodnutí o přizvání odborníka však nebývá takovou samozřejmostí.

Proč platit za něco, co taky umíme?

Všichni přece máme vkus a líbí se nám nějaké barvy nebo styl. Tak proč za tuto službu platit ? Jde však o to, uvědomit si, že i když všichni známe osm  tónů stupnice, neznamená to, že umíme složit symfonii či operu, případně svižnou moderní melodii. Architekt je dirigentem, který zná pozice jednotlivých nástrojů v orchestru. Pomůže nám vytvořit z našich oblíbených  nástrojů skladbu celkovou a hlavně - harmonickou.

Základem je analýza – tedy to, co je dostupné na trhu a současně i našim kapsám. Architekt, člověk, který byl léta na tuto roli připravován nám může pomoci provést závěrečnou syntézu.  Náklady na rekonstrukci a  interiér nebývají malé, většinou je třeba už dopředu načrtnout celkovou představu, a to mnohem dříve, než se přikročí k vlastnímu vybavování předměty. Proto je důležité, abychom si, coby klienti uvědomili, jakou skladbu „hudbu a rozsah“díla architektovi  zadáváme.Je důležité, ujasnit si, co vlastně chceme, protože tuto věc za nás architekt nerozhodne!

Požadavky klientů na dílo se občas podobají žádosti o splnění všeho, o čem kdy snili. Mnohdy pak vychází každá jednotlivá místnost v  jiném stylu.  Kombinace moderny,  klasiky, to vše okořeněné exotickou romantikou obvykle nebývá  směsicí dohromady ladících motivů. Aby vynaložené náklady měly skutečný smysl, pomůže nám architekt už v počáteční fázi rozhodnout a vytvořit takzvanou celkovou koncepci, a v řešení  pak ohlídat i detaily, aby celkové dílo „neskřípalo“.

Nebojte se proto oslovit architekta – dirigenta vaší nové skladby, nového prostoru ve kterém budete žít! I tento prostor bude totiž  spoluvytvářet kvalitu vašeho života.

ak. arch. Ivana Naegele

více informací naleznete na www.raiffeisenstyl.cz

 

Další článek


 

Související články


celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Já se "nebojím"...
Pepa
22. 8. 2005, 12:39
Já se "nebojím"...
Pepa
22. 8. 2005, 12:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená