Již ve starém Egyptě byla role architekta velmi vážená. Přesto, že farao byl „bůh na zemi“, i on věděl, že nejlépe bude, nechat si poradit.Využijme tedy i my možnost vytvořit z našeho obydlí, a to za nepoměrně menší peníze, něco vskutku nadčasového. Jde o to, že všichni sice víme, co potřebujeme ke spaní, k sezení a stolování, ale současný výběr na trhu je naštěstí (i naneštěstí) natolik rozsáhlý, že bychom mohli skončit zcela zmateni všemi možnostmi.
Architekt je trochu dirigent skladby...
... a jako dirigent řeší:
- Koncepci a interpretaci „skladby“ – tedy prostoru.
- Výběr zařizovacích předmětů, „tón“ barev i materiálů… (To on nám pomůže zvolit a sjednotit „výraz“, vybrat celkovou jednotnou „harmonii“, případně zvolit barevný „ akord“, aby výsledek měl „šmrnc“.)
- Plynulost „skladby“ - neboli prostoru, pak navodí rozhodnutím o uspořádání a pohybu v něm a funkčností, i posloupností jednotlivých zón.
- Finanční náročnost provedení, trvanlivost v čase
- Součástí řešení prostoru je pak jeho vybavení nábytkem, barevného, materiálového a tvarového „sladění“.
Architekt „ zakomponuje“ i prvky nehmotné, např..světlo, zvuk
Naše vlastní požadavky, či přání pak převede do řeči hmotné, neb je zvyklý pracovat s mnoha prostředky najednou .Využívá přitom i technické požadavky doby.
To bývají ty , o kterých nemusíme mít tušení , neb jsou zabudovány a nejsou ve vnějším výsledku vidět.(Logika infrastruktury sítí, jako “osnova pro noty“ bývá důležitou pro zdárný výsledek.)
Architekt většinou pracuje i s časem budoucím, to on nám pomůže zhodnotit vynaložené prostředky, aby se skladba brzy „neobehrála“, a to správnou volbou kvalitních materiálů, zhodnotí opotřebitelnost versus vynaložené náklady.
Dle požadavku pracuje i s měnícími se potřebami rodiny. Může nám pomoci načrtnout i možnosti změn ve vytvořeném prostoru v budoucnu.
Pomůže nám vyhodnotit cenové relace, tedy předpokládané náklady, případně zpracuje návrh rozpočtu. Architekt se tak stává naším osobním dirigentem, člověkem, který umožní, aby skladba „vyzněla“. Vynaložené náklady se vrátí v podobě nadčasovosti našeho prostoru k bydlení. Obhajovat práci lékaře je asi nesmysl, všichni v případě bolesti zamíříme ať už do ordinace praktického lékaře, či homeopata – dle naší vlastní volby.I architekta si můžeme vybrat dle našich preferencí. Máme-li před sebou uvažovanou rekonstrukci nebo přestavbu, rozhodnutí o přizvání odborníka však nebývá takovou samozřejmostí.
Proč platit za něco, co taky umíme?
Všichni přece máme vkus a líbí se nám nějaké barvy nebo styl. Tak proč za tuto službu platit ? Jde však o to, uvědomit si, že i když všichni známe osm tónů stupnice, neznamená to, že umíme složit symfonii či operu, případně svižnou moderní melodii. Architekt je dirigentem, který zná pozice jednotlivých nástrojů v orchestru. Pomůže nám vytvořit z našich oblíbených nástrojů skladbu celkovou a hlavně - harmonickou.
Základem je analýza – tedy to, co je dostupné na trhu a současně i našim kapsám. Architekt, člověk, který byl léta na tuto roli připravován nám může pomoci provést závěrečnou syntézu. Náklady na rekonstrukci a interiér nebývají malé, většinou je třeba už dopředu načrtnout celkovou představu, a to mnohem dříve, než se přikročí k vlastnímu vybavování předměty. Proto je důležité, abychom si, coby klienti uvědomili, jakou skladbu „hudbu a rozsah“díla architektovi zadáváme.Je důležité, ujasnit si, co vlastně chceme, protože tuto věc za nás architekt nerozhodne!
Požadavky klientů na dílo se občas podobají žádosti o splnění všeho, o čem kdy snili. Mnohdy pak vychází každá jednotlivá místnost v jiném stylu. Kombinace moderny, klasiky, to vše okořeněné exotickou romantikou obvykle nebývá směsicí dohromady ladících motivů. Aby vynaložené náklady měly skutečný smysl, pomůže nám architekt už v počáteční fázi rozhodnout a vytvořit takzvanou celkovou koncepci, a v řešení pak ohlídat i detaily, aby celkové dílo „neskřípalo“.
Nebojte se proto oslovit architekta – dirigenta vaší nové skladby, nového prostoru ve kterém budete žít! I tento prostor bude totiž spoluvytvářet kvalitu vašeho života.
ak. arch. Ivana Naegele
více informací naleznete na www.raiffeisenstyl.cz