FinExpert.e15.cz

Seriál o bydlení: Modernizace bytu jde snadno, ale vyžaduje přípravu (I.)

Chystáte se na renovaci umakartového bytového jádra montovaného v panelovém bytě? Anebo vám jde jen o menší úpravy ve vašem sozčasném bytě? Máme pro vás návod, co vše je nutné udělat pro to, aby rekonstrukce proběhla hladce.
Seriál o bydlení:  Modernizace bytu jde snadno, ale vyžaduje přípravu (I.)
Prolog

Raifeisen stavební spořitelna v minulých měsících spustila unikátní projekt nazvaný Raiffeisen Styl, jehož mottem je, aby pro každého byla dostupná inspirace bydlení. Cíem bylo připravit sérii návrhů a doporučení z pohledu špičkových odborníků, jak si upravit bydlení (dispozici bytu, vybavení, apod.) v několika nejčastějších variantách typického bydlení obyvatel České republiky. Proto vytvořila „Tým Specialistů Raiffeisen Stylu“ - špičkové odborníky, kteří společně navrhli doporučení, připravili a následně po celé ČR představí návrhy úprav bytů.

Výsledky tohoto projektu mohou od 18. do 25. srpna 2005 poprvé vidět návštěvníci obchodního centra Futurum v Ostravě (Novinářská 6a). Výstava je putovní, bude prezentována ve větších městech Česka a doporučujeme ji každému, kdo chce načerpat potřebné inspirace.

Přinášíme vám první úryvek ze stránek projektu, který vám může pomoci při rekonstrukci v bytě. Více informací naleznete přímo na stránkách Raiffeisen Styl.

Jak začít?

Na základě vašich požadavků Vám architekt vypracuje několik návrhů řešení, z nichž si vyberete variantu zohledňující celkové řešení bytu podle vašich vlastních představ. Z původně zamýšlené přestavby bytového jádra se může nakonec vyvinout komplexní rekonstrukce interiéru. V případě, že je navrhování interiérů vaše hobby, můžete si návrh udělat sami.

Cenová kalkulace

Než se pustíte do vyřizování dalších záležitostí, je nutné vědět, kolik byste chtěli a mohli za přestavbu bytového jádra utratit. Můžete využít vlastní úspory, i když v dnešní době je lepší svěřit své záměry zkušeným odborníkům v oblasti financování bydlení a s nimi společně provést na základě doporučení architekta prvotní kalkulaci vašeho záměru. Sami pak budete moci posoudit, zda zůstanete jen u bytového jádra, popř. zároveň vyřešíte prostor pro novou kuchyň.

Zjištění, co budu pro záměr renovace bytového jádra ve vztahu ke stavebnímu úřadu potřebovat

Ve většině případů budete pro přestavbu umakartového jádra na zděné, resp.na stavební úpravy potřebovat stavební povolení. Při dodržení určitých podmínek můžete t přestavbu jádra provést i na základě tzv. ohlášení stavebnímu úřadu. Pro ujištění, jak tomu právě ve vašem případě je, navštivte příslušný stavební úřad, popř. se obraťte na odborníky, kteří zajišťují služby spojené s vyřízením stavebního povolení na tyto práce ve vašem okolí.

Rozhovor s vlastníkem domu, se sousedy

V případě, že jste vlastníkem bytové jednotky, je to pro vás jednodušší. Pokud ne, nevěšte hlavu a začněte vyjednávat s majitelem domu o možnostech přestavby. Nedílnou součástí žádosti o stavební povolení je totiž písemný souhlas vlastníka. Po jeho obdržení myslete na to, že před zahájením stavby, tzn. po obdržení pravomocného stavebního povolení je vhodné informovat sousedy. Předejdete tím případným stížnostem na hluk související zejména s bouracícmi pracemi.

Zpracování projektové dokumentace a vyřízení stavebního povolení

Zajištění podkladů pro stavební řízení a samotné zajištění stavebního povolení doporučuji ponechat odborníkům. V případě, že se do těchto záležitostí budete chtít pustit sami, musíte počítat s tím, že vás to bude stát hodně času a nervů. Opravdu se tedy vyplatí si tuto službu „zaplatit“. Prvním předpokladem pro možnost předložení žádosti o stavební povolení příslušnému stavebnímu úřadu je vytvoření projektové dokumentace, kterou vám zajistí autorizovaný projektant. Zároveň je nutné doložit povinné přílohy pro tuto žádost.

Zajištění realizace přestavby

Opět si dovolím doporučit - svěřte realizaci opravdu odborníkům. Má to několik výhod, jako např. rychlost provedené práce, záruky za odvedené dílo, nižší DPH na materiál atd. A mimo jiné… podle stavebního zákona může stavbu, v tomto případě máme na mysli přestavbu bytového jádra a její změnu, provádět jen právnická osoba nebo fyzická osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací jako předmětu své činnosti podle zvláštních předpisů (např. obchodní zákoník, živnostensky zákon). Z toho je zřejmé, že ani poměrné jednoduché stavební práce na přestavbě bytového jádra v bytovém domě, který není jednoduchou stavbou nemůžete provádět svépomocí. Stavební úpravy prováděné svépomocí můžete provést pouze v domě, který splňuje podmínky pro jednoduchou stavbu a stavebník by si zabezpečil odborné vedení stavby oprávněnou osobou. Je zřejmé, že takové obytné panelové domy se nevyskytují. Pro zjednodušení tohoto výkladu je možné konstatovat ve vztahu k živnostenskému zákonu, že přestavbu bytového jádra může provádět jen právnická, nebo fyzická osoba, která má živnostenský list vystavený na tento předmět podnikání : "Provádění staveb,udržovacích prací na nich a jejich odstraňování"

Výběr firmy na realizaci

Výběr firmy pečlivě zvažte, sz dostupných zdrojů ( např. internet, přátelé, kolegové) si zjistěte reference týkající se kvality odvedené práce, popř. ceny.. Poté oslovte několik firem – mé doporučení 3 - 5 a svěřte se jim se svými plány. Pokud jsou skutečnými odborníky v oboru, proberou s vámi jednotlivé etapy (tzn. bourací práce, likvidaci odpadu, stavební práce, rozvody vody, elektřiny, položení dlažby, provedení obkladů, dodávku sanitárního zařízení atd.) a nabídnou vám různé varianty řešení.

Zajištění financování

Pokud se rozhodnete využít nabídku výhodného financování, individuálně si upravíte výši požadovaného úvěru podle cenové nabídky firmy na realizaci. Naše stavební spořitelna vám může nabídnout výhodné úvěry s nízkou úrokovou sazbou, rychlým vyřízením, nízkými vedlejšími náklady (poplatky). Jsme skutečnými specialisty na bydlení. Úvěr vám připravíme tak, aby čerpání probíhalo přesně dle vašich plánů a dohody s tak, jak je pro vás a firmuou. žádoucí. Tzn. nejlépe je platitzaplatit budete až za provedené dílo, nebo jeho části, které si zkontrolujete a odsouhlasíte. I tady platí staré známé rčení, nekupujte zajíce v pytli.

Příprava bytu pro zahájení prací

Po dobu prováděných prací je nejlepší na čas byt úplně opustit – pokud tedy máte tu možnost. Žít běžným životem na staveništi je skutečně jen pro silné povahy. Ale v případě, kdy není jiná možnost se to dá přežít. Musíte však počítat s tím, že „díra“ v bytě po vybouraném bytovém jádře na útulnosti bytu nepřidá, nehledě na to, že zejména při bouracích pracech se poměrně dost práší a i celou realizaci stavby provází věci, které do standardně obývaného bytu nepatří - suché směsi, cihly, obklady atd.

Hotovo

Nyní už zbývá jen uklidit a těšit se z nového interiéru. Ale pozor! Ještě musíte požádat o písemnou zprávu revizního technika na sítě, které jste nově rozváděli a požádat o kolaudaci stavby. Tak ať se vám dobře bydlí!

Eva Jahodová, ředitelka odboru support (vývoj produktů)
Raiffeisen stavební spořitelna

více informací naleznete na www.raiffeisenstyl.cz

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená