FinExpert.e15.cz

SEPA pro komfort plateb v EU

Platby SEPA přinesou stejná pravidla pro bezhotovostní styk v rámci celé EU – a tím pádem zlevnění přeshraničních plateb v eurech.
SEPA pro komfort plateb v EU

V rámci jednotného eurového platebního prostoru (Single Euro Payments Area – SEPA) budou moci občané, podnikatelé i jiné subjekty provádět platby v euro – jak přeshraniční, tak v rámci členských států – podle stejných pravidel, právních směrnic a povinností. To vše bez geografických bariér.

Znamená to, že SEPA po dokončení realizace v roce 2010 bude plnit roli integrovaného trhu platebních služeb, který pracuje na zásadě skutečné konkurence. Přeshraniční platby v rámci eurozóny bude možné realizovat za stejných podmínek jako tuzemské. K tomu, aby to bylo možné, se však ještě musí odstranit některé technické, právní a obchodní bariéry mezi trhy jednotlivých členských států. Ty totiž v současnosti mají vlastní platební systémy, a také vlastní právní normy.

Potíže se sjednocováním

Největší obtíže jsou při zavádění systému SEPA s nekompatibilitou infrastruktur a technologií jednotlivých zemí. Mnoho států totiž má vlastní specifický způsob provádění bankovních operací. Například v Česku trvá tuzemský převod 1 až 2 dny, ve Velké Británii stejná operace zabere 2 až 3 dny. Bankovní poplatky se země od země také liší.

Implikace požadavků zóny SEPA vyžaduje mnoho zásahů jednak na úrovni centrálních bank, jednak na úrovni těch komerčních. To s sebou nese nemalé investice, na což si banky přirozeně stěžují. Vadí jim také to, že ztratí část zisků, které jim plynou ze současných přeshraničních plateb. Tyto poznatky vyplývají z průzkumu, který minulý rok zveřejnily firmy CapGemini, ABN Amro i The European Financial Management & Marketing Association. Průzkumu se zúčastnilo mnoho evropských bank (např. z Rakouska, Francie, Německa, Itálie, Španělska a Holandska). Konkrétně průzkum ukazuje, že do roku 2010 se zisky, které banky získávají z přeshraničních plateb prováděných v euro, sníží o 38 až 60 %.

Aby banky zachovaly zisky na současné úrovni, budou muset učinit určité změny, například

  • minimalizovat vnitřní náklady,
  • zmodernizovat cenovou politiku
  • přesvědčit klienty, aby využívali služeb elektronického bankovnictví

Banky musí rovněž vyhodnotit, jestli jejich zisky nebudou klesat v průběhu delšího časového období. Přípravy na přijetí zásad jednotného eurového platebního prostoru je pro banky dobrou příležitostí k reorganizaci dosavadní činnosti.

V praxi banky se zaváděním pokulhávají

Z uskutečněného průzkumu dále vyplývá, že ne všechny země dokáží splnit požadavky systému SEPA včas. To se potvrdilo i v praxi. V České republice začaly k datu oficiálního spuštění prvního ze standardů SEPA (28. ledna 2008) službu nabízet pouze Česká spořitelna, UniCredit Bank a ČSOB. Ostatní bankovní ústavy službu zprovozní v průběhu prvního a druhého kvartálu 2008. V první fázi projektu mají banky nabídnout provádění bezhotovostních úhrad, dále budou následovat přímá inkasa (na konci roku 2009). Do konce roku 2010 by pak měly být zavedeny do praxe úhrady či výběry pomocí platební karty. A jako poslední hotovostní platby v euru.

Rozdíl oproti současnosti bude ten, že místo dnešního čísla účtu se budou u převodů v eurech zadávat údaje o adresátovi ve formě IBAN a BIC. IBAN je číslo bankovního účtu v novém mezinárodním formátu, BIC se bankovní identifikační kód užívaný pro účely mezinárodního platebního styku. Tyto kódy jsou uváděny na výpisech z účtů již nyní, klienti tak nemusí mít obavy z jejich neznalosti. Navíc s každým příkazem lze poslat příjemci textovou zprávu o délce až 140 znaků.

Zvýší se konkurence – zlepší se služby?

Podle studie společnosti Accenture z poloviny minulého roku vynaloží 100 největších bank v Evropě na nezbytné změny dohromady asi 3 miliardy euro. Více než jedna třetina dotázaných bank (39 %) odpověděla, že plánuje nahradit stávající platební systémy novými, které budou odpovídat standardům SEPA. Více než polovina (55 %) pak uvedla, že chce pouze zmodernizovat stávající systémy. To je příklad ČSOB: „Bezhotovostní převody v rámci SEPA jsou v podstatě technicky zdokonalenou variantou stávajících přeshraničních převodů Evropského hospodářského prostoru (EHP), které začala nabízet ČSOB svým klientům za zvýhodněných podmínek již v roce 2004,“ uvedl Milan Máčal, manažer projektu pro SEPA v ČSOB.

A jen 6 % představitelů bank odpovědělo, že ještě nerozhodli, jakým způsobem budou podmínky SEPA naplňovat. Podle bank bude produktem, jehož modernizace vyjde nejdráže, příkaz k úhradě.

Z pohledu klientů, kteří využívají bankovní služby, přináší Jednotný eurový platební prostor mnoho výhod. Bez ohledu na to, ve kterém členském státu se budete nacházet, lze rychle a levně provádět platby do jiného členského státu, a to za stejných podmínek jako v rámci jednoho státu. Zavedení SEPA znamená také rozvoj trhu platebních služeb, tzn. rozvoj moderních bankovních produktů. Evropská komise si od projektu slibuje zvýšení konkurence mezi bankami, a to zejména internetového bankovnictví.

Pro klienty bank v Česku se výhody jednotného eurového platebního prostoru projeví plně v momentu přijetí společné měny.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

Českým občanům zapojení tuzemských bank do SEPA za
ViR
10. 2. 2008, 14:28

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená