FinExpert.e15.cz

SEPA mění platební služby v Evropě

Funkční už je bezhotovostní převod a vzniknout má nový evropský karetní systém.

Jednotná platební zóna SEPA zásadně změní platební služby v celé Evropě. Shodli se na tom účastníci konference věnované platebním službám SEPA, kterou uspořádaly včera v Praze Česká bankovní asociace (ČBA), Česká národní banka (ČNB) a Francouzsko – česká obchodní komora.

Projekt SEPA (Single Euro Payments Area/ Jednotná oblast pro platby v eurech) je definován jako oblast, kde se všechny platební transakce chovají jako domácí. V rámci tohoto systému neexistují žádné rozdíly mezi domácími a mezinárodními platbami.

V současné době je do projektu zapojeno 31 zemí Evropy sdružených v EPC (patří sem všech 27 zemí EU, dále pak Norsko, Island, Lichtenštejnsko a Švýcarsko). EPC nyní nabízí nebo připravuje čtyři základní produkty:

  • bezhotovostní převod,
  • inkaso,
  • hotovostní převod
  • a transakce platební kartou.

Na trhu je již využíván bezhotovostní převod (od ledna 2008). Od 1. listopadu 2009 se počítá s rozjezdem inkasa a zároveň vstoupí v platnost nová Směrnice o platebních službách. Úplný přechod všech účastnických zemí na produkty SEPA se reálně jeví v rozmezích let 2012 – 2016.

„K 30. červnu 2008 podepsalo v oblasti SEPA bezhotovostních převodů přístupovou dohodu 4350 bank, z toho z ČR pět. Během června dosáhl denní průměr 185 000 zpracovaných transakcí. Banky ale u tohoto prvního fungujícího produktu prozatím využívají možnosti čtyřletého přechodného období,“ uvedla Jitka Pantůčková, předsedkyně Komise ČBA pro platební styk (zastupuje asociaci v EPC) a ředitelka pro provoz Komerční banky.

Záležet bude i na zapojení veřejného sektoru a korporátních klientů v jednotlivých zemích. Např. podíl veřejného sektoru tvoří v EU 22% všech plateb, což je velmi významná část.

V oblasti platebních karet bylo schváleno povinné používání čipu ve spojení s PIN, kterým mají být vybaveny všechny karty vydávané po 1. lednu 2008. V jednotlivých zemích je situace velmi rozdílná. Zatímco např. ČR vše zvládla nejen, co se týká karet, ale i přizpůsobení většiny bankomatů a platebních terminálů, Norsko nebo Holandsko ještě nezačaly.

Evropský systém platebních karet

V počáteční fázi projednávání je i velmi náročný projekt vytvoření nového pan-evropského karetního systému, který požadují Evropská komise (EK) a Evropská centrální banka (ECB). Neměl by konkurovat stávajícím zavedeným systémům, ale působit na trhu vedle nich. Obě instituce by s jeho vývojem rády začaly ihned po roce 2010.

Nezbytnou podmínkou pro fungování dalších produktů SEPA, např. inkasa, je zavedení nové Směrnice o platebních službách od 1. listopadu příštího roku. Směrnice upravuje a sjednocuje podmínky poskytování platebních služeb v EU, třech dalších zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska. Např. zcela jasně bude definována informační povinnost bank, upravena http://www.czech-ba.cz odpovědnost při ztrátě platební karty a za další platební instrumenty. Směrnice upravuje i vztah plátce a příjemce u inkasa.

Další článek


 

celkem 4 komentáře

Nejnovější komentáře

Re: Rozdíly mezi domácími a mezinárodními platbami
Jiří Zatloukal
24. 10. 2008, 10:52
Re: Rozdíly mezi domácími a mezinárodními platbami
Tomáš Kulda
24. 10. 2008, 10:47
Re: Rozdíly mezi domácími a mezinárodními platbami
Jiří Zatloukal
24. 10. 2008, 09:58
Rozdíly mezi domácími a mezinárodními platbami
Tomáš Kulda
24. 10. 2008, 07:42

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená