FinExpert.e15.cz

Sektorové investice

Investiční portfolio můžete doplnit o podílové fondy, které se zaměřují na akcie firem z jednoho odvětví. Růst odvětví může přinést zajímavé zhodnocení.
Sektorové investice

V nabídce každé investiční společnosti najdete několik skupin fondů. Setkáte se s fondy peněžního trhu, dluhopisovými fondy, akciovými fondy, smíšenými fondy, zajištěnými fondy, fondy fondů či speciálními nemovitostními fondy. Každá skupina obsahuje fondy, které mají ve svém portfoliu stejné typy cenných papírů. Například portfolio akciových fondů tvoří obchodovatelné akcie společností, které podnikají v různých oborech a zemích. Jednotlivé skupiny fondů se navzájem liší výší očekávaného výnosu, rizikem i likviditou.

Fondy zaměřené na jeden sektor

Portfolio manažer fondu může v rámci zvolené strategie zařazovat do spravovaného portfolia pouze společnosti, které podnikají v jednom oboru či odvětví. Fond může být tedy zaměřen například na akcie firem, které těží a zpracovávají ropu, vyvíjejí a vyrábí léky, prodávají výpočetní techniku apod. Akciové fondy, které investují pouze do vybraných sektorů ekonomiky, se často označují jako sektorové či odvětvové fondy. Jedná se tedy o zvláštní podskupinu akciových fondů.

Sektorové versus akciové fondy

Sektorové fondy se od klasických akciových fondů liší především mírou rizika a očekávaným výnosem. Běžný akciový fond investuje do několika desítek akcií. Do portfolia fondu jsou vybírány akcie společností z různých geografických oblastí (např. akcie firem střední a východní Evropy), různých zemí, různé velikosti (např. akcie středních a velkých firem) a odlišného předmětu podnikání. Rozložení finančních prostředků do několika různých společností, zemí a oborů snižuje riziko ztráty investice. V případě útlumu jednoho odvětví hospodářství jsou ztráty z části „tlumeny“ růstem ziskovosti firem v ostatních odvětvích. V případě sektorových fondů chybí právě oborová diverzifikace, která zvyšuje riziko ztráty v případě poklesu daného odvětví. V posledních měsících byly příkladem značných ztrát investice do fondů, které se zaměřily na finanční sektor a sektor nemovitostí.

S vyšším rizikem úzce souvisí i výše očekávaného výnosu. Pokud vyberete odvětví, které má potenciál dlouhodobě růst, můžete dosáhnout oproti investici do sektorově diverzifikovaného akciového fondu mnohem vyššího zhodnocení.

Do kterých sektorů lze investovat?

Sektorové podílové fondy mohou investovat například do akcií společností, které podnikají v oblasti energií, surovin, materiálů, průmyslu, farmacie, zdravotní péče, léčiv, potravin, informačních technologií, finančních služeb apod. Teoreticky lze vytvořit fond zaměřený na jakékoliv odvětví ekonomiky. Investiční společnosti dávají přednost těm odvětvím, která by mohla být v budoucnu nadprůměrně růstová.

Podle Pavla Fohlera ze společnosti SFM Group byly donedávna nejvíce v „kurzu“ investice zaměřené např. na biopaliva a alternativní energie. Naopak v nelibosti je vlivem americké hypoteční krize finanční sektor a sektor nemovitostí, které jsou v posledních měsících pod velkým výprodejním tlakem. Právě bankovní tituly a finanční sektor všeobecně mohou být velmi zajímavým tipem do budoucna.

Příklady zaměření fondů:

  • Energie
  • Suroviny a materiály
  • Bankovnictví a pojišťovnictví
  • Informační technologie
  • Telekomunikační služby
  • Potraviny a nápoje

Vývoj jednotlivých odvětví

Celá ekonomika i jednotlivá odvětví prochází v čase různými vývojovými stádii. Některá odvětví prosperují v období ekonomického růstu, jiným naopak vyhovuje spíše období ekonomického poklesu a některá odvětví jsou na vývoji ekonomiky téměř nezávislá. V období rozmachu ekonomiky rostou zisky automobilkám, strojírenským, elektrotechnickým a stavebním firmám, dopravcům, cestovním kancelářím, bankám apod. Zisky rostou i firmám, které se orientují na luxusní produkty (např. lodě, šperky, luxusní automobily). S rostoucími zisky rostou i kurzy akcií těchto společností na burze. V období útlumu ekonomiky zpravidla rostou zisky firem, které se orientují na levnější a jednodušší produkty. Společnosti podnikající v potravinářství, tabákovém průmyslu, farmacii, zdravotnictví či výrobě produktů běžné denní spotřeby (např. hygienické a domácí potřeby) vykazují srovnatelné zisky jak v období hospodářského růstu, tak v období recese (tzv. defenzivní odvětví).

Uvažujete-li o dlouhodobé investici, vybírejte taková odvětví, u kterých lze předpokládat trvalý růst. V následujících desetiletích mohou být například zajímavé investice do firem, které se zabývají čištěním vod, využíváním obnovitelných zdrojů či výrobou ekologicky šetrných produktů. Chcete-li využít sektorové fondy ke krátkodobé investici, zaměřte se na odhad budoucího vývoje ekonomiky a vybraného odvětví. Pokud se vám podaří správně načasovat okamžik nákupu, může i krátkodobá investice přinést zajímavé zhodnocení.

Pro koho je investice vhodná?

Sektorové fondy lze využít jak pro dlouhodobou, tak i pro krátkodobou investici. Méně zkušení investoři by měli tyto fondy využít pouze k doplnění investičního portfolia. Pokud například věříte v dlouhodobý růst kurzů akcií firem energetických společností, můžete nákupem podílových listů jednoho fondu zvýšit zastoupení energetických firem v investičním portfoliu. Zkušení investoři mohou prostřednictvím sektorových fondů spekulovat na růst či pokles vybraného odvětví.

 

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená