FinExpert.e15.cz

Sedm tipů, jak si zaručeně zkazit dovolenou

To, jak si svoji dovolenou užijeme, záleží na každém z nás. Existují však zaručené způsoby, jak si svoji dovolenou zkazit.
Podle odhadů agentury Mag Consulting by mělo na dovolenou do ciziny letos vyjet 2,9 milionů Čechů. Z těch, kdo plánují letní dovolenou v cizině, pojede 74 % k moři a 14 % na poznávací cesty.

1.    Jídlo a pití

Neumyté ovoce a zelenina nebo ochutnávka syrových plodů moře či specialit u místních stánků. Nakonec vše zapít vodou z vodovodu a nezapomenutelný zážitek se dostaví velmi rychle, možná rychleji než byste chtěli.

2.    Cestovní doklady

Trpíte-li brzy po výjezdu na dovolenou steskem po domově, není nic jednoduššího než se vrátit, třeba ještě z hranic. A důvod, na který se vymluvíte? Absence cestovních dokladů. V tomto případě se vašimi pomocníky může stát zapomenutý občanský průkaz, cestovní pas nebo zelená karta k vašemu vozu.

3.    Cestovní pojištění

Náhlé onemocnění, úraz, pobyt v nemocnici, ztráta zavazadel….Je pravda, že slabší povahy si v obavě z následků těchto neočekávaných událostí uzavírají cestovní pojištění. Více adrenalinu v krvi ale máte zajištěno, když si ho neuzavřete. Můžete se tak sami bez pomoci asistenční služby, v jazyce kterému nerozumíte, vypořádat se všemi nepřízněmi a navíc ještě za vše zaplatit. A vězte, že to nebudou malé částky!

4.    Zabezpečení opuštěného domu

Chcete-li udělat radost zlodějům, upozorněte je, že nejste doma. Všude rozhlaste, že vyrážíte na dovolenou, dobrým „poznávacím znamením“ je přeplněná schránka nebo týden zatažené rolety. Nepoužívejte bezpečnostní zámky nebo nedejbože zabezpečovací zařízení, zloděj by se mohl k smrti leknout a ještě vás žalovat. Naopak práci mu zjednodušíte pootevřeným oknem nebo dveřmi zamčenými jen na jeden zámek. A už vůbec si domácnost nepojišťujte...

5.    Očkování

Očkování proti žloutence typu B, klíšťové encefalitidě nebo malárii – ano, máte s nimi pocit jistoty, ale kolik vás to bude stát peněz i času…Ušetřit peníze je ve srovnání s cirhózou nebo rakovinou jater nebo zánětem mozkových blan přeci velmi výhodné. Pokud si chcete přivézt nějakou „zajímavější“ chorobu, zamiřte neočkovaní do některé z exotických zemí.

6.    Opalování

Ochranné prostředky na opalování? Před létem o nich hodně slyšíte v reklamách. Neutrácejte za ně zbytečně a když už, tak nekupujte vysoký faktor, obzvláště očekáváte-li hodně sluníčka. Je to určitě jenom reklama výrobců. Spálená kůže přeci „jenom“ bolí a zvyšuje riziko vzniku nádoru.

7.    Peníze

Dopřejte výdělek i kapesním zlodějům v zahraničí a přibalte si na dovolenou větší obnos peněz. Práci těm chudákům ulehčíte, když si rozepnete tašku nebo zastrčíte peněženku do kapsy tak, aby byla dobře viditelná. Berete-li si s sebou platební kartu, napište si na papírek k ní i svůj PIN. Vždyť kdo si ho má pamatovat! Navíc tak ušetříte čas se zadáváním různých číselných kombinací na bankomatu zloději, který vaši kartu ukradne. Nemůže ho přece zdržovat, nejste jediný!

Nepřející počasí, přeplněné pláže nebo rozbitý autobus…Je spousta věcí, které vám mohou zkazit dovolenou. Mnohé z nich bohužel ovlivnit nemůžete, některé však ano. Jak? To nám poradí odborníci:

Václav Bálek, Česká pojišťovna

„Vyrazit do zahraničí a nebýt pojištěn se může ukázat jako drahá legrace. Kromě Evropského průkazu zdravotního pojištění zaručujícího bezplatnou péči by samozřejmostí mělo být i komerční cestovní pojištění. Bezplatná lékařská péče je totiž obvykle poskytována jen ve veřejných zdravotnických zařízeních a je u ní požadována spoluúčast pacienta, která po přepočtení do korun není právě zanedbatelná. Základem cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh, neméně důležité jsou také úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, krádeže zavazadel či storna cesty. Součástí pojištění je navíc asistenční služba, která vám poskytne nepřetržitou pomoc 24 hodin denně. Asistenční služba pro vás vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení, poskytne garanci platby, konzultuje způsob léčení s ošetřujícím lékařem a dohlédne na způsob léčby. Také komunikuje s vašimi nejbližšími, a pokud je to nezbytné, zorganizuje váš návrat nejvhodnějším dopravním prostředkem zpět domů.“

Pavla Paseková, eBanka

„Při placení v zahraničí bychom měli brát v úvahu především dvě věci, cenu a bezpečnost. Abychom si nemuseli lámat hlavu s dostatečným množstvím finančních prostředků, doporučuji k placení v zahraničí v maximální míře využívat platby kartou přímo u obchodníků a v hotovosti u sebe nosit jen opravdu minimální částku. Platby kartou u obchodníků nejsou zpoplatněné, na rozdíl od situace, kdy v zahraničí vybíráme hotovost z bankomatu. Výběry ze zahraničních bankomatů jsou obvykle zpoplatněny procentem z vybírané částky s danou minimální sazbou, která se u různých bank obvykle pohybuje v řádu desítek korun. Při placení kartou u obchodníků se také vyhneme poplatkům za směnu. V neposlední řadě je platba kartou mnohem bezpečnější, než kdybychom u sebe nosili větší částky v hotovosti.“
Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená