FinExpert.e15.cz

Sdružení spotřebitelů se opět pustilo do žalob

Na mušku se dostala cestovní kancelář a úvěrová společnost.

Neúplné ceny zájezdů, které zveřejňují cestoví kanceláře, se nelíbí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). To v minulém týdnu podalo k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu o zdržení se protiprávního jednání v  případu sporného uvádění neúplných cen zájezdů a také kvůli spotřebiteli nejčastěji kritizovaným ustanovením  obchodních podmínek. Pro soudní spor, který by měl svým významem ovlivnit praxi většiny cestovních kanceláří působících v ČR po vzoru západních států EU, byla po zdlouhavém a neúspěšném mimosoudním jednání vybrána jako vzorový případ cestovní kancelář Exim Tours, jež patří mezi nejvýznamnější poskytovatele cestovních služeb v ČR.

Podle SOS při bezdůvodném vyčleňování povinných příplatků k základní ceně zájezdu může rozdíl v případě žalované cestovní kanceláře v současné době kvůli příplatku za letištní a bezpečnostní taxu, cenu povinného pojištění a palivový příplatek překročit i 40 % původní ceny zájezdu. Spotřebitel tak získává informaci o ceně zájezdu, která vzbuzuje dojem, že je nižší, než jaká je ve skutečnosti a má tak značně ztíženou orientaci při výběru zájezdu. A to i s ohledem na rozdílnou výši tzv. povinných příplatků do jednotlivých destinací a podmínek jednotlivých cestovních kanceláří.

Žalobě na zdržení protiprávního jednání se nevyhnula ani úvěrová společnost Finpomoc.cz. Stalo se tak po marném vyzývání jejího jednatele a právních zástupců k nápravě. V polovině dubna tohoto roku již podalo SOS na představitele této společnosti trestní oznámení. Finpomoc.cz je úvěrovou společností, jejímž hlavním předmětem podnikatelské činnosti je poskytování spotřebitelských úvěrů ve výši od 10 000  do 40 000 Kč. Podle SOS se při této činnosti Finpomoc.cz dostává v mnoha směrech do rozporu ze zákonem.
Za nejzávažnější problém považuje SOS praxi sjednávání rozhodčích doložek o mimosoudním řešení sporů, které jsou standardní součástí všech úvěrových smluv. K řešení každého sporu je povolána 1. moravská rozhodcovská společnost, s.r.o. Celý proces je velmi netransparentní a vzbuzuje mnoho pochybností o legálnosti a korektnosti řízení. Rozhodčí řád upravující pravidla řízení není součástí úvěrových smluv. Spotřebitel tak nemá možnost se s nimi při podpisu smlouvy seznámit. Ani seznam rozhodců není veřejně dostupný. Internetové stránky www.1mrs.cz pouze informují o tom, že seznam rozhodců je v rukou jednatele společnosti. Samotná volba rozhodce závisí tedy výlučně na rozhodnutí jedné smluvní strany. Spotřebitel je podřízen volbě rozhodce, aniž by byl informován o osobách rozhodců, jejich způsobilosti k výkonu rozhodcovské činnosti či o jejich nezávislosti a nestrannosti. Rozhodčí nález ve sporech, jejichž předmět nepřesahuje hodnotu 3 000 euro se vydává bez nařízení ústního jednání a dokonce není nutné jej odůvodňovat. Řízení je jednoinstanční, není tudíž možný opravný prostředek. Spotřebiteli je tedy upíráno právo na soudní ochranu, tak jak je garantováno Listinou základních práv a svobod a četnými mezinárodními úmluvami.

Z vyjádření poškozených klientů, kteří se na SOS obrátili, vyplývá, že v případě, kdy se dlužník, mnohdy i nezaviněně, dostal do rozporu s úvěrovou smlouvou, (většinou se jedná o minimální prodlení se splacením některé splátky - třeba i pouhý jeden den), bylo z iniciativy společnosti Finpomoc.cz okamžitě zahájeno rozhodčí řízení a uplatněn nárok na vysokou smluvní pokutu a zároveň  splacení celého úvěru a dále na náklady právního zastoupení. Zmíněná praxe mnohokráte uvedla spotřebitele do velmi tíživé finanční situace, kdy se během krátké doby např. úvěr ve výši 40 tisíc přeměnil až na vykonatelný rozhodčí nález znějící na 147 tisíc Kč.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená