FinExpert.e15.cz

Sdružení SOS: Pozor na nebezpečný řetízek k dudlíku

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) podalo začátkem srpna podnět České obchodní inspekci s podezřením, že na trhu se vyskytují nebezpečné řetízky k dudlíkům, které mohou pro malé děti znamenat ohrožení zdraví. Výrobek byl z trhu stažen a spotřebitelé by se s ním tak už neměli setkat. V opačném případě mohou informovat SOS.

Na Sdružení obrany spotřebitelů ČR se obrátila spotřebitelka, která ve Svitavách, v prodejně OK1 na Náměstí míru 73/13, koupila svému malému dítěti řetízek na dudlík. Ten byl na úchytce v rozporu s platnými normami opatřen spínacím špendlíkem. Jeho výhradní dodavatel pro ČR PlasTic Nova 91 v.o.s. z Jablonce nad Nisou přitom na etiketě uváděl, že výrobek je schválen Institutem pro testování a certifikaci a.s. Schvalovací zpráva, jejíž číslo bylo na výrobku uvedeno, vyhovovala požadavkům legislativy v roce 1997. Podle současné legislativy ale musí výrobek splňovat jak bezpečnostní požadavky podle přejaté evropské normy, tak musí být v souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 84/2001, o zdravotní nezávadnosti výrobků.

Proto Sdružení obrany spotřebitelů ČR upozornilo ČOI na podezření, že se jedná o nebezpečný výrobek a zároveň informovalo média, která se také obrátila na samotného dovozce.

„ČOI nás informovala, že provedla šetření u společnosti PlasTic Nova 91, v.o.s., Podhorská 59, Jablonec nad Nisou. Při šetření zjistila, že ke dni 10. 8. 2005 společnost sama zastavila prodej řetízku na dudlík CO-127 a písemně informovala všechny své odběratele o zastavení prodeje a následném stažení výrobků zpět. O tomto svém dobrovolném opatření společnost informovala ČOI dopisem. Považujeme to za velký úspěch, protože se podařilo zabránit zranění těch nejmenších, k němuž mohlo bezpochyby dojít,“ říká Ivana Picková z SOS. „Stažení výrobku z trhu dovozcem však nemusí být vždy stoprocentní. Proto v případě, že by spotřebitelé tento výrobek někde ještě objevili, prosíme je, ať nás, nebo ČOI neprodleně upozorní. SOS poskytlo informace také do systému evropského systému o nebezpečných výrobcích Rapex, protože není vyloučeno, že se tento výrobek objevil i v dalších zemích EU.“

SOS se dlouhodobě věnuje bezpečnosti výrobků, díky upozornění jeho členů z trhu zmizel napařovací čistič skvrn v podobě tučňáka, který svým vzhledem lákal děti ke hraní, adventní věnce s neupevněnými svíčkami, gelové svíčky zaměnitelné s potravinami a další výrobky, které ohrožovaly bezpečnost spotřebitelů. Případ řetízků k dudlíkům dokládá, že i když má třeba výrobek informaci o tom, že byl certifikován, může být nebezpečný. V případě pochybností SOS doporučuje obrátit se buď na dozorový orgán, kterým je Česká obchodní inspekce, nebo spotřebitelskou organizaci.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená