FinExpert.e15.cz

SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ: Polovičatý krok

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů není spokojené s formulací novelizovaného zákona o cenách, který půjde do Parlamentu, především v pasážích týkajících se možnosti cestovních kanceláří neuvádět výši poplatků, které jim nejsou v okamžiku tvorby katalogů známy.

Podle názoru SOS se tím otevírá možnost, že se na trhu v oblasti informování o ceně zájezdu pro spotřebitele nic k lepšímu nezmění.

Novela podle informací, které má SOS k dispozici, sice stanovuje cestovním kancelářím povinnost uvádět celkové ceny zájezdů včetně všech poplatků, nicméně z této povinnosti vypadávají ty poplatky, jejichž aktuální cenu CK v okamžiku tisku katalogů (či jiné nabídky) nezná. „Je zvláštní, že ceny pohonných hmot neznají ani organizátoři autobusových zájezdů, ale oni ceny zájezdů uvádějí včetně cen na dopravu už v katalozích, které se tisknou s předstihem,“ poznamenává mluvčí SOS Ivana Picková.

„Navíc i v současné době platí ustanovení paragrafu 12 zákona o ochraně spotřebitele, že prodávající je povinen informovat spotřebitele o ceně jasným způsobem. A tato informace nesmí vzbuzovat zdání, že cena je nižší, než je tomu ve skutečnosti. A navíc podle rozhodnutí Městského soudu a Nejvyššího správního soudu by spotřebitel neměl k tomu, aby zjistil celkovou cenu zboží, udělat nějaký úkon,“ dodává mluvčí.

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů je přesvědčeno, že některé cestovní kanceláře zahrnují do poplatků své náklady i marže. Například u palivových příplatků, které stouply mnohonásobně více než cena ropy, letištní příplatky si také v současné době účtují v jiné výši, než je avizují některá letiště.

SOS – Sdružení obrany spotřebitelů je přesvědčeno, že novela zákona o cenách v ustanoveních, která se týkají cestovních kanceláří, je pouze krokem správným směrem, ale nedotaženým. Spotřebitelé i nadále budou muset sčítat palivové a možná i další příplatky, které se u různých cestovních kanceláří mohou lišit. „Budeme se snažit, aby v Parlamentu se našlo dostatek hlasů pro to, aby v této podobě neprošel,“ dodává mluvčí SOS.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená