FinExpert.e15.cz

Schengen – otevírá se Evropa

V pátek už budeme moci do zemí Evropské unie vyjet bez pasových kontrol. Bude tak učiněn další krok v pomyslném sjednocování Evropy.
Schengen – otevírá se Evropa

Schengenský prostor se rozšíří v noci z 20. na 21. prosince letošního roku. Posunutí data z původního 31. prosince 2007 potvrdili ministři vnitra členských zemí na svém jednání, které proběhlo v listopadu v Praze. Definitivně toto datum potvrdili ministři EU na svém jednání ve dnech 6.-7. prosince.

Na letištích pak pasové kontroly uvnitř schengenských hranic přestanou platit od konce března 2008. K dosavadním státům se oficiálně připojí Česká republika, Polsko, Slovensko, Malta, Maďarsko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Počet států Schengenu se tak zvýší ze současných 15 na 24.

Bez kontroly, ale s dokladem

Nejviditelnější změnou našeho vstupu do společného schengenského prostoru bude odstranění kontrol na společných (vnitřních) hranicích mezi státy. Zrychlí se tak doba cestování a odstraní zpoždění způsobená celní a pasovou kontrolou.

Jelikož Česko nemá na pozemních komunikacích žádnou vnější hranici, tj. nesousedí s žádným nečlenským státem EU, bude od stanoveného data možné překračovat všechny okolní hranice v zásadě na jakémkoli místě. S sebou je nutno mít pouze doklad totožnosti, tj. pas či občanku. Průjezd přes hranice se nebude ničím lišit od pohybu po vnitrostátních komunikacích. O tom, že vjíždíte na území jiného členského státu, se dozvíte z tabule modré barvy s kruhem 12 zlatých hvězd. Ze stávajících přechodů postupně se zmizí i hraniční závory, odbavovací buňky a veškeré další překážky. Změní se i dopravní značení. Zůstanou jen některé budovy hraniční kontroly pro případ obnovení kontrol (ve výjimečných případech státního ohrožení).

 Klepněte pro větší obrázek

 I Ruzyně se připravuje

Jediným místem, kde bude mít Česká republika vnější hranice, budou mezinárodní letiště. V případě, že poletíte mimo schengenský prostor, budete muset absolvovat odbavení i po 30. březnu 2008. Pasové kontroly však odpadnou, pokud budete cestovat v rámci vnitřních hranic.

V současné době má zájem o provozování letů z/do ČR do/ze zemí mimo schengenský prostor 13 letišť. Tato letište budou muset mít oprávnění provozovat neschengenské lety, které vydává Úřad pro civilní letectví, a splňovat bezpečnostní kritéria. Pět letišť (Praha Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Pardubice a Karlovy Vary) se rozhodlo provést stavební úpravy, které zajistí fyzické (konstrukční) oddělení proudů cestujících na vnitřních a vnějších schengenských letech. Na jediném letišti „evropského formátu“ Praha Ruzyně byl v roce 2006 zprovozněn terminál Sever 2 určený výhradně pro lety do/z schengenských států.

Na mezinárodních letištích s vnější schengenskou hranicí zůstanou nadále přítomni také celníci, kteří od vstupu ČR do EU provádějí kontrolu zboží při letech z/do zemí mimo EU a její celní unii. V souladu se schengenskými pravidly bude kontrola podaných zavazadel prováděna při odletu na výchozím a při příletu na cílovém letišti.

Schengenský informační systém (SIS)

Přínos Schengenu má ale i jinou praktickou dimenzi. V případě, že vám bude např. ukradeno vozidlo, zvýší se díky Schengenskému informačnímu systému (SIS) šance jeho nalezení v jiném státě schengenského prostoru. Údaje z českého centrálního registru vozidel budou prostřednictvím SIS automaticky přístupné pro policisty v ostatních schengenských státech, kteří při dopravní kontrole budou moci snadněji identifikovat, že se jedná o vaše vozidlo.

V SIS jsou následující informace:

  • o osobách, u nichž se žádá o zatčení a předání na základě evropského zatýkacího rozkazu, nebo o osobách, u nichž se žádá o vzetí do předběžné vazby za účelem vydání;
  • o státních příslušnících třetí země, kterým je nutno odepřít vstup na území států Schengenu;
  • o pohřešovaných osobách a o osobách, které v zájmu své vlastní ochrany nebo předcházení nebezpečí musí být dočasně pod policejní ochranou;
  • o osobách, u nichž je třeba zjistit pobyt pro účely trestního řízení;
  • o osobách a předmětech, které jsou předmětem skryté kontroly nebo specifické kontroly;
  • o ztracených a odcizených předmětech nebo předmětech hledaných za účelem zajištění důkazů v trestním řízení (např. odcizená, neoprávněně užívaná nebo pohřešovaná motorová vozidla, střelné zbraně, nevyplněné úřední doklady, bankovky, odcizené kreditní karty atd.)

Co je Schengen?

Systém Schengen se jmenuje podle vesnice v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána. Do systému je zatím zapojeno 13 zemí EU (bývalá "patnáctka" bez Británie a Irska) a Norsko a Island.

Další článek


 

Související články


celkem 5 komentářů

Nejnovější komentáře

Re: Kéž by bylo konečně možné
kos
21. 12. 2007, 22:52
Re: Kéž by bylo konečně možné
notch
21. 12. 2007, 09:07
Kéž by bylo konečně možné
Terry Fox
20. 12. 2007, 22:33
Re: Celní kontroly???
Jiří Zatloukal
14. 11. 2007, 10:00
Celní kontroly???
D.
14. 11. 2007, 09:51

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená