FinExpert.e15.cz

Sbohem, eBanko?

Poslední „česká“ banka byla prodána rakouské skupině Raifeisenbank. Analýza, co se změní a co nás čeká.
Sbohem, eBanko?

Rakouští bankéři umí být draví

Prodej eBanky rakouské finanční skupině Raiffeisenbank byl málo pravděpodobný,  ale Raiffeisenbank se netajila zájmem o eBanku.  Ve hře byli i další uchazeči (více zde). Osobně jsem tipoval jako velmi pravděpodobného kupce italskou bankovní skupinu  IntesaBci anebo anglickou HSBC – bylo to logické, oběma bankám zastoupení v Česku  pro retailovou klientelu víceméně chybí, přestože zde již působí jejich pobočky (VÚB, HSBC). Ty jsou ale úzce zaměřeny na vybranou klientelu a konkrétní produktový segment.  Raiffeisenbank naopak v Česku působí řadu let. Přesto  jako případný kupec eBanky byla vnímána s patřičnou váhou, protože by tak posílila svoji pozici na českém trhu. Přes nové otevírání dalších poboček totiž patří pořád mezi  menší banky s malým počtem klientů z řad fyzických osob.

Co se změní

V nejbližší době vůbec nic. Celý proces změny bude trvat několik měsíců, střízlivé odhady ze zdrojů blízkých eBance hovoří o dvou letech. Jako příklad můžeme použít spojení HVB Bank a Živnostenské banky. Do stejné finanční skupiny patří již od roku 2005, ale plné spojení nastane až v průběhu roku 2007, a to spíše v jeho druhé polovině. Do té doby budou vystupovat jako dvě samostatné banky s různou produktovou i cenovou nabídkou. Totéž lze předpokládat i v případě eBanky a Raifeisenbank.  Jakmile však dojde k integraci, domnívám se, že budou existovat dvě možnosti:

1, Existence dvou nezávislých bank (podobně jako ČSOB a Poštovní spořitelna)

Málo pravděpodobná varianta.  Pro Raifeisenbank by sice byla přínosem v Česku, kde by získala klientelu eBanky, ale obchodně to není příliš praktický model pro tak velkou finanční skupinu.

2, Integrace do Raiffeisenbank

Velmi pravděpodobná varianta.  Zatímco eBanka je v Česku synonymem pro banku s kvalitním internetovým bankovnictvím, která podpořila jeho rozvoj, v zahraničí je témeř neznámá. To naopak nelze tvrdit o Raiffeisenbank, jejíž jméno je známé od 90. let 19. století. Jiné to je s názvem eBanky, který je velmi cenný. Toho může RB šikovně využít např. pro propagování přímého bankovnictví.

V produktové nabídce eBanky a Raiffeisenbank jsou velké rozdíly a integrace nebude nijak jednoduchá. Napadají mě dvě možnosti, co se stane:
  1. RB kompletně přetvoří eBanku k obrazu svému včetně internetového bankovnictví eBanky, které v současné podobě přestane existovat. To však bude mít za následek masivní úbytek klientů eBanky, kteří u ní mají účet právě kvůli jejímu internetovému bankovnictví.
  2. RB využije know-how eBanky k posílení svého internetového bankovnictví, které postupně může např. aplikovat do celé finanční skupiny. Byla by to skvělá představa posílat zahraniční platby v rámci finanční skupiny Raiffeisenbank do 5 minut, ale je poněkud nerealistická. Opět zde budeme narážet na další tradice a omezení v jiných zemích, kde RB působí. Navíc, úhel pohledu na to, jak má vypadat internetové bankovnictví, je u každého jiný a velmi je ovlivněn jeho frekvencí potřeby využívat bankovní služby. Tato varianta je však pravděpodobnější.  RB si z eBanky určitě přinese cenné informace, které jí můžou jen prospět a potažmo i všem jejím klientům.

Cena až na prvním místě

Včerejší informace o zrušení poplatku za příchozí platby potěšila všechny současné klienty RB, přestože nastane až od září. Méně potěšující je, že současně dojde ke zdražení základních balíčků služeb. Toto je typická charakteristika RB – postupné mírné navyšování cen při standardní kvalitě služeb. Jakmile dojde k plné integraci eBanky do RB, můžeme očekávat novou nabídku produktů, nové balíčky a další zdražení. Koupě eBanky se prostě musí nějak vrátit, přestože ji nekupuje „česká“ Raiffeisenbank.

Budoucnost ukáže

Raiffeisenbank je dobrá banka. Drahá, ale dobrá. Na českém trhu ukázala, že se dají dobře dělat obchody s hypotékami, spotřebitelskými úvěry i kreditními kartami. Všechny tyto produkty má ve velmi dobré kvalitě a za rozumnou cenu.  Cena dalších bankovních služeb se však drží spíše na horní hranici při standardní kvalitě. To samozřejmě neplatí pro podnikatelský a firemní segment, kde lze někdy stanovit individuální podmínky, které běžný občan nemá šanci získat.

Jestli si RB vezme z eBanky to nejlepší, co má, stane se významným hráčem s širokou nabídkou služeb, dlouholetou tradicí a špičkovým, provázaným internetovým bankovnictvím. Anebo to také může dopadnout jako u slovenské Tatra banky (finanční skupina RB) a její internetové dcery Eliot – ta k 1.9.2005 ukončila svoji činnost a účty u ní byly zrušené. Byla slovenským průkopníkem internetového bankovnictví, ale podle Tatra banky již splnila svoji vzdělávací úlohu pro přiblížení elektronického bankovnictví. Její další existence tak ztratila smysl.

Doufejme, že tato historie se u eBanky nebude opakovat. Bylo by jí škoda.
Další článek


 

Související články


celkem 74 komentářů

Nejnovější komentáře

Re:Firemní úvěry u eBanky
David
8. 8. 2006, 10:56
Re:Pro mě se nemění nic
21
7. 8. 2006, 11:04
ELIOT je produkt - nie dcéra.
21
7. 8. 2006, 10:47
Nepřejmenovávat na hnusný germanismus!!! Jinak jdu
zákazník
3. 8. 2006, 19:10
Re:Me se libi
prc
3. 8. 2006, 14:33

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená