FinExpert.e15.cz

Sazby hypoték už se nesnižují takovým tempem jako dříve

Během srpna se úrokové sazby hypoték v průměru nijak výrazně nesnižovaly. Stalo se tak poprvé od začátku letošního roku. Celková hodnota Fincentrum Hypoindexu dokonce oproti minulému měsíci o 0,02 procentního bodu vzrostla a dosáhla výše 3,64 %. Stejně jako v červnu a v červenci však zůstala pod hranicí 4,0 %. Máme pro vás přehled, jak to vypadalo.
Sazby hypoték už se nesnižují takovým tempem jako dříve

Klepněte pro větší obrázek

* vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry

Pokles průměrných úrokových sazeb byl velmi výrazný, hodnota FINCENTRUM HYPONDEXU se oproti květnu snížila o celých 0,28 procentního bodu. Od ledna 2003 až dosud došlo k prozatím nejrychlejšímu měsíčnímu poklesu maximálně o 0,23 procentního bodu. Je to výsledek masivního snižování úrokových sazeb hypoték, které provedly téměř všechny banky počátkem června.

Průměrná výše nových hypoték dosáhla 1 430 000 korun, což je opět historicky nejvyšší hodnota. Díky nižším úrokovým sazbám si lidé půjčují vyšší částky. K oblibě hypoték také přispívá všudypřítomná reklama bank, které je prezentují jako vhodný způsob financování bydlení pro širokou veřejnost. Pryč jsou doby, kdy byla hypotéka chápána jako úvěr pro bohaté. Banky se prostě snaží a podmínky hypoték přizpůsobují potřebám klientů. Ti si pak mohou dovolit půjčit vyšší částku. Hypoteční úvěry samozřejmě nejsou a nebudou pro všechny, ale rozhodně jsou dostupnější než dříve. Například přesně před dvěma lety bylo během června 2003 poskytnuto o přibližně 1 500 hypoték méně než letos v červnu.

Hypotéky jsou úspěšné

Od února se průměrné úrokové sazby snižovaly každý měsíc o více než 0,10 procentního bodu. K nejrychlejšímu poklesu došlo v červnu, úrokové sazby nových hypotečních úvěrů tehdy poklesly během jediného měsíce v průměru o celých 0,28 procentního bodu. Červen byl rekordní i co do počtu a objemu nově sjednaných hypoték. V červenci se pokles úrokových sazeb již zpomalil na 0,13 procentního bodu a došlo i k výraznému snížení počtu poskytnutých hypoték. V červenci sledované banky poskytly přibližně o čtvrtinu méně hypotečních úvěrů než v předchozím měsíci. Srpen však byl, pokud jde o celkový počet i objem nově poskytnutých hypoték, opět rekordní a svými výsledky se velmi přiblížil úspěšným červnovým hodnotám.

Pětiletá fixace je stále nejoblíbenější

Stejně jako v minulosti mají klienti největší zájem o hypotéky s úrokovou sazbou zafixovanou na pět let. Volí si ji více než 40 % žadatelů o úvěr. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace, konkrétně tříletou i jednoletou si volí přibližně čtvrtina nových klientů. Není se čemu divit, když průměrná úroková sazba fixovaná na jeden rok je o 1,11 % nižší než sazba fixovaná na pět let. Roční sazba však v sobě skrývá větší riziko zvýšení měsíčních splátek během krátké doby. Kdo chce mít větší jistotu neměnných výdajů po několik let, musí si za ni připlatit. Oblíbeným kompromisem se v posledních letech stala tříletá fixace. Například nyní v srpnu byla úroková sazba fixovaná na tři roky v průměru o 0,78 procentního bodu vyšší než sazba roční, ale stále o 0,33 procentního bodu nižší než sazba pětiletá.

Klepněte pro větší obrázek

Souhrn za srpen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):
Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,64% 2,97% 4,08%
Změna oproti minulému měsíci + 2 b.p. - 6 b.p. - 2 b.p.
Průměrná výše hypotéky (Kč) 1 419 000 1 602 000 1 266 000
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 870 5 531 6 104
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 216 6 892 7 439
Účelovost úvěrů    
Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 58% 66% 65%
Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 22% 25% 26%
Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 20% 9% 8%

 

Klepněte pro větší obrázek

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená