FinExpert.e15.cz

Santander se brání žalobě, je chování SOS neetické?

Jak jsme vás informovali v bleskovce, Sdružení SOS podalo žalobu na společnost  Santander Consumer Finance kvůli údajným protiprávním smlouvám na úvěry. Žalovaná společnost se pochopitelně brání, ale její vyjádření je hodně zarážející. Vzhledem k tomu, že se Sdružením SOS spolupracovala na nových smluvních podmínkách, podaná žaloba se tak více podobá bodnutí nožem do zad, než spolupráci. Je tedy otázkou, zda SOS opravdu zastupuje spotřebitele, anebo si zvláštním neetickým způsobem dělá v médiích neplacenou reklamu pro svoji činnost. Posuďte sami.

Vyjádření k tiskové zprávě Sdružení obrany spotřebitelů České republiky o důvodech podání žaloby na Santander Consumer Finance a.s.

Informace o tom, že Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (dále SOS) podalo na naši společnost žalobu na zdržení se protiprávního jednání nás velmi zaskočila, neboť v současné době probíhá komunikace mezi námi a SOS ohledně obsahu aktuální smluvní dokumentace naší společnosti. Poslední dopis SOS, na který jsme samozřejmě odpověděli, byl doručen do Santander Consumer Finance a.s. dne 5.9.2006. Domníváme se tedy, že podání žaloby v této fázi jednání je zcela v rozporu s dobrými mravy a neodpovídá obecně zachovávaným obchodním zvyklostem.

S SOS komunikujeme již delší dobu a domnívali jsme se, že tato komunikace povede ke společné shodě. Namísto reakce na naši odpověď a smírného vyřešení celé záležitosti však SOS komunikuje přes média.

Jak též uvádíme v naší odpovědi SOS, většina z výčtu oblastí a problémů, které SOS považuje ve svém posledním dopise za problémové, nebyla v předchozí korespondenci vůbec zmíněna a ve zmiňovaném dopise SOS ani nijak konkretizována.

Veškeré výtky vůči Santander Consumer Finance a.s. byly formulovány natolik obecně, bez uvedení v jakém konkrétním jednání spatřuje SOS porušení zákonných povinností, že bylo velmi obtížné se k nim vyjádřit. Zejména nemůžeme souhlasit s uvedením „klamavé uvádění podstatných náležitostí smlouvy a nesprávné nakládání s osobními údaji spotřebitelů“ bez jakékoli specifikace. Žádali jsme proto o specifikaci požadavků. Namísto toho máme informaci od deníku Aktuálně.cz, že byla podána žaloba.

Není pravdou, že Santander Consumer Finance a.s. odmítá dohodu ohledně případné změny určitých obchodních podmínek, proto bylo SOS vyzváno v naší odpovědi na dopis SOS ke specifikaci problémových oblastí právě pro potřeby dalšího jednání.

Zdůrazňujeme, že v proběhlé komunikaci nepadla jediná zmínka o konkrétním případu porušení právních předpisů naší společností. Není nám znám obsah žaloby, ani specifikace konkrétního případu, o který SOS svou žalobu údajně opírá, a proto se k tomuto v současnosti nelze blíže vyjádřit. Jakmile se s obsahem žaloby seznámíme, naši právníci k dané věci zaujmou jednoznačné stanovisko.

Jednání SOS považujeme za neseriozní, způsobilé přivodit neoprávněný zásah do dobré pověsti naší společnosti.

Ing. Michal Němec
předseda představenstva
Santander Consumer Finance a.s.

Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

Re:Dobrá pověst
leon
14. 5. 2007, 16:03
Dobrá pověst
Petr
4. 10. 2006, 22:07

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená