FinExpert.e15.cz

Šance pro investování mimo hlavní proud

V Evropě je více než 3 tisíce podniků, jež svou kapitalizací mezi 100 mil. a 3 mld. euro spadají do kategorie Small Caps.
Šance pro investování mimo hlavní proud

Termín Small Caps označuje firmy s malou tržní kapitalizací (horní a spodní hranice hranice kapitalizace se u jednotlivých makléřů může lišit). Vzhledem k tomu, že jsou trhem analyzovány méně intenzivně než Large Caps, vykazují nejen nízký stupeň známosti, ale často bývají také často podceňovány. To investorům otevírá mnoho zajímavých investičních možností.

"Díky často vysokému stupni specializace Small Caps plní důležitou funkci v ekonomice. Jsou zastoupeny téměř ve všech odvětvích a mimořádně přispívají k inovacím,“ říká Herbert Perus ze společnosti Raiffeisen Capital Management (RCM). Z toho vyplývají pro tyto málo kapitalizované podniky velmi dobré podmínky pro vývoj, z nichž mohou investoři profitovat.

Výhody, které nabízejí Small Caps:

  • Díky své velikosti mohou Small Caps v porovnání s Large Caps podstatně rychleji růst.
  • Vzhledem kratším rozhodovacím cestám zůstává kultura podniku flexibilní.
  • Vzhledem k silnému zaostření zůstávají oblasti obchodní činnosti přehledné.
  • Vzhledem k malému počtu analytiků v této oblasti stoupá pravděpodobnost nalezení podhodnocených akcií.

Příklad: Raiffeisen-Europa-SmallCap

Nabídka Small Caps je rozmanitá – jak v oborech, tak na úrovni jednotlivých titulů. Malé hodnoty tak nabízejí dobré možnosti diverzifikace. To se ukazuje také ve výkonnosti fondů: např. akcie Raiffeisen-Europa-SmallCap si od svého uvedení na trh v roce 2003 polepšily o zhruba 25 % pa.

Indexy v oblasti Small Cap jsou vysoce fragmentované. V Raiffeisen-Europa-SmallCaps je zastoupeno okolo 170 titulů.

„Zaměření se na malé a středně kapitalizované cenné papíry v Evropě je obrovskou investiční možností,“ říká Herbert Perus, který srovnatelně malým cenným papírům i v nadcházejícím roce přiznává velký potenciál. „Můžeme volit ze zhruba 3 000 titulů – oblast pro Blue Chips jich oproti tomu zahrnuje 200. Předpokladem pro přijetí do tohoto fondu je atraktivní růst při rozumném ocenění, tedy směs výhod z Growth a Value“, uvádí Perus.

Fond vykazuje srovnatelně vysoké kolísání kurzu, vyznačuje se ale také neobvyklým potenciálem výnosu a hodí se proto pro investory s investičním horizontem nejméně 10 let.

Šance na renditu díky titulům se silnými dividendami

V dobách historicky nízkých nominálních, a také reálných rendit dluhopisů, nabízí investování do evropských akcií se silnými dividendami zajímavé šance na výnos. Zejména pro konzervativní investory, kteří vedle vysokých dividend kladou důraz také na růst kapitálu.

Raiffeisen Capital Management věnuje od zřízení fondu Raiffeisen-TopDividende-Aktien v polovině roku 2005 této mezeře trhu obzvláštní pozornost. Fond v současné době vykazuje průměrný výnos z dividend téměř 5 % pa.

„Dobrá výkonnost akcií s vysokými dividendami není žádný krátkodobý jev – tento příběh může pokračovat ještě mnoho let,“ vidí Perus investiční šance stranou od evropského hlavního proudu. „Náš fond je spíše zatěžuje hodnotu a hodnota (Value) poráží růst (Growth) dlouhodobě, střednědobě – a většinou také krátkodobě.“

Orientace fondu je konzervativnější v porovnání s obvyklou investicí na celkovém akciovém investičním trhu a osloví zejména investory, kteří se chtějí investicí do „bezpečných“ titulů vrátit na akciové trhy.

Návštěvy podniků jako základní prvek investičního procesu

Vedle kvantitativních aspektů hrají při výběru akcií rozhodující roli také kvalitativní faktory. V popředí stojí reprodukovatelný model obchodní činnosti a transparentnost rozhodování managementu. Pravidelný kontakt správce fondu se zástupci podniku je žádoucí.

„Přímý kontakt s podnikem je jádrem našeho investičního procesu při spravování akcií,“ říká Perus. V loňském roce absolvoval náš devítičlenný tým pro globální akcie přímé kontakty se zástupci evropských podniků. Jedná se přitom buď o návštěvy příslušného managementu v RCM ve Vídni, one-to-one-meetings v rámci konferencí nebo návštěvy podniků přímo na místě.

Zda RCM aktuálně investuje do daného podniku, hraje podřadnou roli, neboť při každé návštěvě resp. setkání lze získat nejen dojem o konkrétním podniku, ale prostřednictvím vzájemných odkazů také o podnicích ve stejné branži.

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená