FinExpert.e15.cz

Sám nebo s „realitkou“?


czhunter  |  20. 12. 2012 14:54

"Realitní kancelář, potažmo makléř, prodal o 99 % více nemovitostí než vy, proto jeho práce bude nejspíše efektivnější a kvalitnější."

Pokud jsem jich já prodal nula, pak není pan makléř o mnoho zkušenější :)

 | 
PX710  |  31. 12. 2012 18:09

Na druhou stranu - pokud někdo jiný prodal 1000 nemovitostí, pak bych rád viděl toho makléře s 99 000 prodanými nemovitostmi

 | 
Jura K.  |  20. 12. 2012 16:35

Já preferuji bez realitky. Pronajímám byty v brně, inzeruji na www.vlastnici.cz někdy tam projedu i poptávky těch co hledají, rk nepotřebuju, toto mi ušetří peníze a je to i rychlé, protože lidi nechtějí dneska platit provizi..

 | 
S474N  |  22. 12. 2012 11:56

Ani se nedivim, co jsem mel navic moznost videt ty "smlouvy" (protoze slovem smlouva se to ani neodvazim nazvat) realitek, tak jsem nevedel, jestli se mam smat nebo brecet. Naprosty vrchol amaterismu, kdy si nejsou schopni precist (o pochopeni nemluve) ani par odstavcu zakona.

 | 
Simona  |  25. 09. 2015 13:47

Já bych kupovala i prodávala jedině přes realitku rkcoloseum. Na vlastní pěst nikdy:)

 | 
Dana  |  30. 12. 2012 14:18

Já rozhodně tvrdím - PRODAT SÁM. Mám otřesnou zkušenost s velkou zavedenou realitkou Reality 21 Century 21, kdy prodej vedla zkušená makléřka. Za prodej mého domu si nechali zaplatit provizi 140.000 Kč, opravdu kupce našli a můj dům na něj v katastru převedli. Ovšem já jsem žádné peníze nedostala - ukradl je jejich advokát Vlasák z advokátní úschovy - šlo o částku 3,5 mil Kč. Poškozených je 52 lidí, ukradeno celkem přes 50 milionů. Vlasák je sice ve vazbě, ale nic nemá. A světe div se - přestože realitka nabízela kompletní služby včetně právního servisu a Vlasák byl jejich smluvní advokát, tak nyní odmítá nést škodu s odůvodněním, že advokát byl nezávislý a že s ním vlastně nemají nic společného, a že oni udělali vše co měli. Stejný systém prodeje používá většina realitek - sice bezpečný prodej nabízejí, ale ve skutečnosti za něj neručí. Povinné pojištění advokáta není k ničemu, neboť na zpronevěru se nevztahuje. My jsme tedy realitce zaplatili za to, aby nás okradla. A nyní nám nezbývá, než se o nemovitost soudit s kupujícím- abychom ji dostali zpět. Přitom kupující je též nevinný - on zaplatil - ale zlodějskému adovokátovi, kterého vybrala realitka. Je to peklo. Použití realitky vidím jako velký hazard. My jsme normální rodina s běžnými příjmy a ztráta je pro nás zdrcující - v podstatě nám využití služeb Century 21 zničilo život. Ačkoliv jsme vše udělali tak jak radí odborníci, přišli jsme o všechno. Realitní trh funguje na smůle a štěstí, a my jsme měli smůlu.

 | 
PX710  |  31. 12. 2012 18:07

"A nyní nám nezbývá, než se o nemovitost soudit s kupujícím"

To jsem tedy nepochopil. Proč se chcete soudit s kupujícím, o kterém víte, že je nevinný? Chcete své štěstí vykoupit neštěstím někoho dalšího?

 | 
Dana  |  02. 01. 2013 21:51

O štěstí bych rozhodně nemluvila. Je velké neštěstí, co nás potkalo, a nikdo nám neumí pomoci (zlodějský advokát nic nemá, realitka i makléř dávají od všeho ruce pryč a odmítají odpovědnost, Česká advokátní komora odmítá odpovědnost za advokáta- přestože mu dala licenci a garantuje kvalitu právních služeb). Kupující je nevinen, ale já též. Samozřejmě jsem navrhla kupujícímu, abychom tu škodu nesli napůl. Ten to však odmítl -dům je v katastru napsaný na něj, takže on si myslí, že problém nemá a že problém je celý jen a jen můj. Ale advokát peníze ukradl ještě dávno předtím, než se peníze měly stát mými - tedy podle mého názoru ukradl advokát peníze kupujícímu. Já pracuju za běžný plat a odmáznout 3,5 milionu bez boje si opravdu nemohu dovolit. A ani nechci nést celou škodu dobrovolně sama. Takže plánuji požádat soud, aby určil, komu byly peníze advokátem ukradeny, a komu patří nemovitost. Není to o vině a trestu. Já i kupující - oba jsme nevinni. Jenže na viníky nikdo účinně nedosáhne. A aby vše padlo jen na naši rodinu - to by bylo velmi kruté a nespravedlivé, a v podstatě by to v našem případě byla ekonomická likvidace. Věřte, že naše rodina prožívá opravdové peklo. Proklínám den, kdy jsem se rozhodla nemovitost prodat prostřednictvím realitní kanceláře Reality 21 Century 21. Do smrti si budu vyčítat, že jsem se řídila radami pseudoodborníků - při prodeji nemovitosti se obrátit na velkou zavedenou realitku s dobrými referencemi a kupní cenu bezpečně vypořádat použitím třetí strany.

 | 
Penguin Q  |  02. 01. 2013 23:54

Jak už to tak bývá, nakonec to odnese obyčejný člověk a (z pohledu nezaujatého člověka, pardon) je jedno, jestli to budete Vy nebo kupující. V tomto divném světě se těm, kteří mají moc a/nebo peníze, bohužel často nestane vůbec nic. Když si k tomu přidáme třeba aktuální amnestii, třeba z toho nakonec ten advokát vyjde úplně bez trestu a bude se vám oběma smát do tváře. Pardon, vím, že to není k smíchu. I když se na něj aktuální amenstie vztahovat nebude, nikdo nezaručí, ze s nějakou další to bude stejně.

Přirovnal bych situaci vzdáleně k tomu, že by Vám nemovitost zničilo zemětřesení a případné pojištění by jej mělo ve výlukách (jako ostatně všechny další případy, které by přicházely v úvahu). Také byste neměla nic.

Obávám se, že tady bude kažá rada drahá. A to, bohužel, doslova.

Snad se najde někdo, kdo Vám pomůže alespoň tou dobrou radou.

Přeji vše dobré.

 | 
Michal  |  22. 01. 2013 13:36

Milá paní, soucítím s Vaším velmi smutným příběhem. Vymahatelnost práva je v naší zemi bohužel opravdu katastrofální, v tomto ohledu mám taky špatnou zkušenost. Ve vašem článku však musím dát za pravdu kupujícímu, že to není jeho problém, jelikož má dům v katastru napsaný na sebe a cenu za něj zaplatil. Na vše má doklady. S kým se máte soudit není kupující, ale realitka, potažmo advokát, který převzal peníze do úschovy, to záleží na obsahu smlouvy, kterou s nimi máte (peníze jste předala realitce nebo advokátovi?). S kupujícím nemáte v této věci vůbec žádný právní vztah. Přeji hodně pevné nervy.

 | 
Dana  |  27. 01. 2013 16:07

Soudit se s advokátem zlodějem je marné - ten nic nemá (co má už zajistila policie- z toho bude pár drobných). Realitka Century 21 je problém - odmítají své klienty odškodnit a sami jsou chudí jak kostení myš (ač provádějí milonové transakce, majetek firmy je zanedbatelný), mají ten argument, že jejich advokát byl nezávislý subjekt, takže si ručí sám za sebe. Nezbývá nám bohužel tedy reálně nikdo jiný než kupující. Máte pravdu, že je to vůči němu nespravedlivé - ale vůči nám taky. To, že je dům zapsaný v katastru na kupujícího - to nic neznamená, katastr je jen evidenční úřad - čili když soud rozhodne, že převod nebyl právoplatný, tak katastr to přepíše zpět. Otázka zní: čí jsou peníze v advokátní úschově - prodávajícího nebo kupujícího? Od toho se to celé odvíjí, nikdo to neví, není na to jasný právní názor - avšak odpověď na tuto otázku je zásadní pro určení, zda peníze ukradl advokát prodávajícímu nebo kupujícímu. Fakt je ten, že advokátní úschovou se kryl kupující proti nám prodávajícím - abysme peníze nedostali dřív, než proběhne přepis v katastru. Kdyby kupující poslal peníze nám rovnou, tak nám by to rozhodně nevadilo. Jenže on chtěl bezpečí (což radí všichni ti přiblblí odborníci), takže si peníze držel během převodu v té advokátní úschově. Tedy my jako prodávající nechceme nést důsledky toho, že jeho ochrana nevyšla. A jelikož kupující není ochoten škodu nést s námi napůl (což my jako prodávající už od začátku navrhujeme), tak holt bude muset rozhodnout soud, kdo z nás dvou byl okraden. A na těchto principech funguje celý realitní trh - prodávájící ani kupující netuší, že právní servis je NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ, a ani se neví, kdo je v riziku vůči advokátní úschově. Jsem z toho upřímně nešťastná a zoufalá. Polovinu našeho majetku bysme byli ochotni dobrovolně odepsat, ale celý - to ne.

 | 
Pavla  |  27. 06. 2013 21:39

o téhle kauze jsou stránky http://www.okradeni-v-century21.wbs.cz/...

 | 
Veronika Mullerová  |  20. 05. 2017 08:26

Je to hrozné, co zažíváte, ale já jsem toto zažila , když jsem si prodávala bez realitky. Sousedi chtěli koupit zahradu, přivedli si svou letitou známou advokátku, tak jsem si myslela, že ušetřím a prodej se uskutečňoval přes ní.(paní Ludmila Hudcová). Scénář byl stejný jako u Vás. Peníze zpronevěřila a nic nemá. Přišla jsem o 1.600.000,-kč. Kupující byli už přepsáni na katastru takže zahrada je jejich. Nikde se nedovolám. Pojištění na zpronevěru neplatí, takže do budoucna jedině bankovní úschovu. Problém není v realitce, ta mohla mít s advokátem do té doby dobré zkušenosti, ale do člověka nevidíte a proto je lepší být obezřetný a vždy volit bankovní úschovu ať už sama a nebo s realitkou , která ji nabízí.

 | 
Abrakadabra  |  25. 03. 2015 21:27

Záleží, zda byly peníze převedeny před nebo po podpisu kupní smlouvy, pokud po, byly už vaš a vy jste zedy byli okradeni...

 | 
Petra Krátká  |  09. 04. 2013 12:10

Tak s realitní kanceláři prodáš, pronajmeš byt/dům rychleji a za více peněz protože takovou reklamu jako realitka dokáže zaplatit jen málokdo. Osobně jsem prodávala byt přes http://www.rkkovac.cz/... a spokojenost. Nejdřív jsem to rok zkoušela sama ale nabídky, které mi chodily byly dost peněžně nevýhodně, tak jsem to zkusila přes tu realitní kancelář a nakonec jsem na tom vydělala.

 | 
Pepa Fogl  |  14. 11. 2014 09:45

Radi bychom, co nejdřív prodali zděděnej baráček, ne moc velkej ale utulnej, nemáte někdo zkusenosti s prodejm a vlastne všeho okolo nemovistosti a tak ?

 | 
holubar  |  16. 11. 2014 22:19

Baráček může být útulnej, ale na tohle bych volil realitku

 | 
holubar  |  16. 11. 2014 22:20

Zeť tak řešil prodej baráku a povedlo se rychle.

 | 
michal.svanda  |  18. 11. 2014 13:07

Vůbec bych to nehnal přes realitku, bude blbeček makler a akorat vas oskubou, zazil jsem to

 | 
michal.svanda  |  18. 11. 2014 13:08

Prijde arogantní mladej rádoby makler, kterej nemá zkusensoti a na konci budete koukat o jakou provizi si rekne!

 | 
Pepa Fogl  |  18. 11. 2014 15:50

Prave z toho mam strach…

 | 
Pepa Fogl  |  18. 11. 2014 15:51

A přes co zet prodával?

 | 
holubar  |  18. 11. 2014 22:27

To bych se musel zeptat, nepamatuju si to

 | 
holubar  |  18. 11. 2014 22:29

Ale všechno delali oni, jako fotky, prezentaci pokojů atd. a snad i všechny papíry

 | 
holubar  |  22. 11. 2014 16:28

Tak přes nějaký Century 21

 | 
holubar  |  22. 11. 2014 16:29

Nejjednoduší asi přes web stranky…

 | 
Pavlína  |  28. 04. 2015 08:47

Já jsem třeba osobně prodávala byt s realitní kanceláře homehunters a byla jsem s ní velice spokojená. Podle mě taky záleží na jakou realitní kancelář narazíte, ale přece jen se mi zdá, že je více kladů než záporů, když volíte prodej nemovitosti s pomocí realitní kanceláře :)

 | Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená