FinExpert.e15.cz

Sám nebo s „realitkou“?

Pokud se chystáte prodat svůj dům či byt, první otázka, která vás napadne je, zda to zvládnete svépomocí nebo si přivoláte posilu z řad realitních kanceláří.
Sám nebo s „realitkou“?

Jako mnoho věcí v životě, tak i obě cesty prodeje nemovitosti – s realitní kanceláří či na vlastní pěst – mají své výhody i nevýhody.

Většina z vás se ocitne v situaci, v níž se chystá prodat svoji nemovitost, poprvé. Na první pohled se to jeví jako snadná záležitost, při níž podáte inzerát, určíte si cenu podle své libosti a nejpozději do čtrnácti dnů je prodej uskutečněn. Zpravidla je to ale úplně jinak.

V prvních dnech je o vaši nemovitost zájem sice obrovský, ale pouze ze strany realitních kanceláří, nikoli od přímých zájemců. Od rána do večera vám volají makléři z nejrůznějších realitek a přesvědčují vás, že právě oni dokážou vaši nemovitost prodat s lehkostí sobě vlastní. Pod neustálým tlakem ze strany realitních kanceláří nakonec povolíte.

Přeci jenom není prodej domu či bytu ve většině případů standardní náplní vašeho života, zkušenosti s prodejem jsou tedy téměř nulové. V tomto případě hrozí riziko, že naletíte podvodné realitní kanceláři, která vás pouze oklame, a vy si z prodeje nemovitosti odnášíte pouze hořkou pachuť.

S realitním makléřem po boku

Prodej nemovitosti se může jevit jako velké sousto, které byste sami zvládnout nemuseli. Z tohoto důvodu je na našem trhu nepřeberné množství realitních kanceláří. Hlavní cíl realitní kanceláře je zpravidla úspěšný prodej vašeho domu či bytu. Za poskytování svých služeb je odměněna provizí z prodeje.

Realitní kancelář, potažmo makléř, prodal o 99 % více nemovitostí než vy, proto jeho práce bude nejspíše efektivnější a kvalitnější.

Není všechno zlato, co se třpytí

V případě, že se s prodejem obrátíme na odborníky z realitních kanceláří, musíte počítat s faktem, že za poskytnuté služby zaplatíte. V mnoha lidech slovo provize vyvolává negativní představy a řeknou si, že dům či byt raději prodají sami a ušetří.

Negativní stanovisko prodávající zaujme mnohdy v případě, kdy nemá představu, co přesně slovo provize znamená a zejména co obnáší a co všechno je v ní zahrnuto. Pravda je, že se výše provize může vyšplhat na několik desítek tisíc korun, ale rozlíceného majitele by mohl uklidnit fakt, že provizi standardně platí kupující.

„Provize realitních kanceláří se obvykle pohybují v rozmezí 3 – 5 % z ceny nemovitosti. Výše procenta se odvíjí nejenom od ceny nemovitosti, ale zahrnuje náklady na veškerý právní servis, inzerci, makléře, zhotovení tržního odhadu, vyplnění daňového přiznání, převod energií, benzín projetý na prohlídkách apod,“ říká Ondřej Klusoň, makléř pobočky RK Evropa Litomyšl.

Výhradní zastoupení

Pokud se rozhodnete, že si k prodeji přivoláte pomoc z realitní kanceláře, jistě budou její zástupci usilovat o podepsání výhradní smlouvy. Co vůbec znamená?

Především se jedná o to, že jako jediná může zastupovat vaši osobu v prodeji určené nemovitosti. Faktem je, že při podpisu tohoto druhu smlouvy si obě strany, jak prodávající, tak realitní kancelář, přijdou na své. Jaké výhody při podpisu exkluzivní smlouvy získáte vy, jakožto prodávající strana?

„Z dlouholeté praxe vyplývá, že daleko více jsou prodejnější nemovitosti, které jsou nabízeny výhradně. Pokud klient osloví hned několik realitních kanceláří naráz, sám si tak nevědomě snižuje cenu, bere ji její jedinečnost, protože je pak možné se setkat s nepravdivými nebo lišícími se vlastnostmi. Realitky se v rámci konkurenčního boje začnou předhánět a nemovitost nabízí za nižší a nižší cenu,“ dodává Ondřej Klusoň.
 

Další článek


 

celkem 27 komentářů

Nejnovější komentáře

Je to hrozné, co zažíváte, ale já jsem toto zažila ,...
Veronika Mullerová
20. 5. 2017, 08:26
Já bych kupovala i prodávala jedině přes realitku rk...
Simona
25. 9. 2015, 13:47
Já jsem třeba osobně prodávala byt s realitní kancel...
Pavlína
28. 4. 2015, 08:47
Záleží, zda byly peníze převedeny před nebo po podpi...
Abrakadabra
25. 3. 2015, 21:27
Nejjednoduší asi přes web stranky…
holubar
22. 11. 2014, 16:29

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená