FinExpert.e15.cz

S úsporami Čechů ve třetím čtvrtletí zahýbaly výdaje za dovolenou

Praha, 12. listopadu 2013

Úspory českých domácností ve třetím čtvrtletí letošního roku mírně klesly, oproti předchozímu období. Přesto by české domácnosti podle dlouhodobého průzkumu ING Bank Svět spoření, v případě výpadku veškerých příjmů, dokázaly se svou finanční rezervou přestát tři měsíce a šest dní. Ve srovnání s prvním kvartálem letošního roku je to sice o dvanáct dní méně, ale naopak o dvanáct dní více v meziročním srovnání.  Také ve schopnosti spořit si Češi oproti loňskému roku udržují rostoucí trend. Pokud by chtěli, byli by schopni odložit až 26 % svých příjmů.

„Na lehký pokles hodnot indexů ve druhém čtvrtletí má vliv sezonalita, kdy v letních měsících lidé financují své dovolené hlavně z úspor. V našem průzkumu to uvedlo 30 % respondentů. Tento trend potvrzuje i meziroční srovnání, stejně tak v loňském roce došlo ve druhém kvartále k mírnému snížení úspor domácností,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank. „Pokud se ale podíváme na dlouhodobý vývoj Indexu úspor domácností, můžeme vidět vzrůstající tendenci těchto hodnot. Je tedy zřejmé, že Češi spořit nepřestávají.“

Standardně vysoký rozdíl je mezi vysokoškoláky, kteří by se svými úsporami vydrželi čtyři a půl měsíce a lidmi se základním vzděláním, kteří by přestáli pouze měsíc a tři týdny. Mezi těmito hodnotami se pohybují domácnosti se zastoupením středoškoláků bez maturity (2,5 měsíce) a těch s maturitou, kteří by z úspor ufinancovaly chod své domácnosti po dobu téměř tří a půl měsíce.

Druhý sledovaný index ING Bank Potenciál spoření oproti minulému čtvrtletí klesnul o 3 %. Pokud by domácnosti chtěly, mohly by jako rezervu odkládat až 26 % svých příjmů. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku však schopnost českých domácností vytvářet finanční rezervu vzrostla o 3 % a celkově vykazuje index Potenciálu spoření rostoucí trend. Lidé s vysokoškolským vzděláním by mohli spořit 33 % příjmů, ti se základním pouze 21 %.

„Průzkum ING Bank dále ukazuje, že v populaci převládá zodpovědné spořící chování. Nicméně řada lidí stále nezachází se svými úsporami efektivně a nezhodnocuje je tak, jak by mohla. Na běžných účtech, podle statistik ČNB stále leží 38 % vkladů domácností,“ upozorňuje Libor Vaníček. „Motto naší letošní kampaně je ´Každá koruna se počítá´. Jako odborník na spoření jí chceme vyjádřit to, že i spoření nižších částek má význam. Vytváření finanční rezervy by mělo být v zájmu každého z nás a dnešní finanční trh nabízí jednoduché nástroje a finanční produkty, které mohou lidem pomoci při zhodnocování jejich úspor. Jedním z nich jsou například oblíbené spořicí účty, které lze zřídit během několika minut přes internet a jejich správa není spojena s žádnými poplatky,“ doplňuje.

Další článekDalší články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená