FinExpert.e15.cz

S jakou bankou vyberete nejlevněji z bankomatu?

Protože naprostá většina bank nás odstrašujícími poplatky za výběr hotovosti na pokladně nutí vybírat hotovost z bankomatů, je správnou otázkou, jakou banku zvolit, pokud často vybíráte z bankomatu. Kartu si většinou moc nevyberete a až na výjimky vám každá udělá stejnou službu, služby i ceny bank jsou však rozdílné.
S jakou bankou vyberete nejlevněji z bankomatu?

Stejně jako u tarifů mobilních operátorů, kdy je výhodou jednotná cena za hovor, je i u některých bank výhodou jednotná cena za výběr z bankomatu. Otázka výhodnosti samozřejmě závisí na četnosti používání této služby. Přehled bank s jednotnou cenou za použití bankomatu najdete v tabulce.

Banky účtující jednotnou cenu za výběr z jakéhokoliv bankmatu

Banka Typ účtu Cena za výběr z ATM
BAWAG Bank IQ konto 6,50 Kč
Citibank CitiOne 15 Kč
Citibank běžný účet 14 Kč
eBanka Základ Zdarma, Plus Zdarma 6,90 Kč
HVB Bank Konto Pohoda, Rodina, Komfort 9 Kč

Hotovost není zadarmo

Pro klienty ostatních bank jsou ceny složitější a ovlivňuje je více faktorů. Například držitel karty České spořitelny při výběru z ATM Komerční banky zaplatí poplatek 25 Kč + 0,5% z částky (tj. u částky 10 000 Kč to je celkem 75 Kč!). Nebral jsem v úvahu první dva zvýhodněné výběry pro držitele karet Raiffeisenbank u vlastní banky (resp. u cizí banky) a u dalších bank, např. České spořitelny a Komerční banky. Tyto výhody (opravdu výhody?) držitel většinou zná a dobře na ně pamatuje. Podívejme se tedy, jaké budou ceny za použití bankomatu bez výhod výběrů „zdarma“ (resp. po vyčerpání „volných“ výběrů).

Výborné ceny mají tři banky

Od března původním pořadím bank poněkud zamíchala BAWAG Bank s akční cenou 6,50 Kč za výběr z jakéhokoliv bankomatu. Po porovnání jednotlivých nabídek se tak stává jednoznačným vítězem pro klienty vybírající často hotovost z různých bankomatů. Druhou v pořadí je HVB Bank, kde vybíráte kartou za 9 Kč bez ohledu na bankomat. eBanka se svojí cenou 6,90 Kč je až na třetím místě, a to proto, že si musíte pozorně hlídat příjem peněz na účet; při porušení podmínek nejsou výběry bankomatu kartou eBanky nijak laciné. Výběr z bankomatu vás pak přijde na 29,90 Kč u ostatních bank a 6,90 Kč z bankomatu eBanky. Pro aktivní klienty je však eBanka dobrou volbou.

Pro současné klienty a držitele karet BAWAG Bank platí jedna výjimka. Inzerovaná cena je totiž jen pro držitele nových karet BAWAG Bank vydaných od 1.3.2006, to znamená, že stávající držitelé karet, které banka vydala ještě prostřednictvím ČSOB, mají pořád ceny za výběr z bankomatu podle sazebníku ČSOB (viz níže). BAWAG Bank však všechny tyto staré karty chce v nejbližších týdnech stáhnout z oběhu, a to i přesto, že jejich platnost neskončila. Současní klienti obdrží novou kartu a budou se tak rovněž moci těšit z dobré ceny za výběr za bankomatu bez omezení na provozující banku.

ČSOB je v kartách dobrá

Kvalitní nabídku má ČSOB (včetně Poštovní spořitelny, která je její značkou) a případně další banky, které vydávají karty jejím prostřednictvím. To jsou tyto banky:

  • Česká národní banka (jen pro zaměstnance banky)
  • Fio, družstevní záložna
  • IC Banka
  • Oberbank (provozovatelem bankomatů je ČSOB)
  • PPF Banka
  • Raiffeisenbank im Stiftland (provozovatelem bankomatů je ČSOB)
  • Volksbank (provozovatelem bankomatů je ČSOB)
  • Waldviertler Sparkasse von 1842 (provozovatelem bankomatů je ČSOB)

Cena 5 Kč za výběr z bankomatu ČSOB je velmi výhodná a počet navíc ČSOB disponuje sítí 579 bankomatů. Jednotná cena za výběr z cizího bankomatu ve výši 25 Kč je alespoň srozumitelná. Přesto v této nabídce některé banky mají své výjimky. Oberbank vám za výběr z jiného bankomatu naúčtuje jen 20 Kč, Volksbank zase zvýhodňuje výběr ze "svého" bankomatu částkou 2,50 Kč. Hůř je už na tom Raiffeisenbank im Stiftland, která za výběr ze "svého" bankomatu účtuje 2 Kč, za použití bankomatu ČSOB si vezme 10 Kč a u ostatních bankomatů je částka 27 Kč, přestože její karty vydává ČSOB.

Kouzla s procenty u České spořitelny

Výhoda ceny 6 Kč pro držitele karet České spořitelny je ztracena okamžikem použití jiného bankomatu, a to dokonce s nejistým poplatkem za transakci (pokud si ho navíc nespočítáte předem).

U ostatních bank velmi opatrně

Zcela otřesný je poplatek 39 Kč u Komerční banky, která vám ho naúčtuje u cizího bankomatu. Rovněž i poplatek 35 Kč u Živnobanky za použití jiného bankomatu je velmi vysoký, chválou budiž Živnobance, že v balíčcích je výběr z vlastního bankomatu zdarma. Na rozdíl od KB, která má přece jen dost bankomatů, musí držitel karty ŽB pečlivě zvážit cizí výběry. GE Money Bank od března opět změnila ceny. První dva výběry jsou z jejich bankomatů zdarma, zmizela už i tzv. účetní položka. Za každý další výběr zaplatíte 15 Kč a při použití bankomatu jiné banky si od vás GEMB vezme 35 Kč.

Diners Club to má vychytané

Držitelé karet Diners Club mohou použít jakýkoliv bankomat sítě Cirrus (brand MasterCard). Za výběr kdekoliv na světě zaplatí vždy 4 % z vybírané částky bez ohledu na její výši. U vysokých částek se jedná o úctyhodný poplatek, ale u nižších částek je cena zanedbatelná. Ekvivalent 200 Kč vás kdekoliv na světě přijde na 8 Kč včetně Česka. Pro výběr nižších částek zvláště v zahraničí je tato karta opravdu výborná.

Přehled cen za výběry z bankomatu debetními kartami

Banka "Domácí" bankomat Ostatní bankomaty
BAWAG Bank 6,50 Kč 6,50 Kč
Citibank 15 Kč 15 Kč
Česká spořitelna 6 Kč 25 Kč + 0,5%
ČSOB 5 Kč 25 Kč
eBanka 6,90 Kč 6,90 Kč
Fio, družstevní záložna 5 Kč 25 Kč
GE Money Bank 15 Kč 35 Kč
HVB Bank 9 Kč 9 Kč
IC Banka 5 Kč 25 Kč
Komerční banka 6 Kč 39 Kč
Oberbank 5 Kč 25 Kč
Poštovní spořitelna 5 Kč 25 Kč
PPF Banka 5 Kč 25 Kč
Raiffeisenbank 9 Kč 25 Kč
Raiffeisenbank im Stiftland 10 Kč 27 Kč
Volksbank 5 Kč 25 Kč
Waldviertler Sparkasse 5 Kč 25 Kč
Živnostenská banka 0 Kč 35 Kč

V tabulce jsou uvedeny skutečné ceny bez ohledu na počet výběrů "zdarma", které jsou případně obsaženy v balíčcích služeb. Ceny v tabulce jsou účtovány po vyčerpání těchto zvýhodněných výběrů. Výjímku tvoří zlaté karty Komerční banky, které mají počet výběrů zdarma z bankomatů KB neomezený.

Další článek


 

Související články


celkem 7 komentářů

Nejnovější komentáře

neuvěřitelná drzost
Jakub
14. 6. 2010, 23:27
Souhlasím
Kodedová
9. 3. 2006, 10:33
O co kraci?
sayza
6. 3. 2006, 02:40
eBanka
Aheloj
5. 3. 2006, 12:05
Re: Jsem spokojený s Poštovkou
Patrik, Patrik
3. 3. 2006, 07:56

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená