FinExpert.e15.cz

S internetem na cestách

Čeští operátoři nabízí hned několik tarifů pro mobilní připojení k internetu. Liší se dostupností, rychlostí a limitem maximálního objemu přenesených dat.
S internetem na cestách

K internetu se můžete připojit prostřednictvím telefonní linky, datové sítě, kabelové televize či WiFi. Při využití některého z uvedených způsobů připojení jste vždy vázáni na jedno místo (např. kancelář, byt, restauraci, knihovnu apod.). Někteří lidé potřebují internet i tam, kde není „pevné“ připojení k dispozici. Pokud se při práci neobejdete bez připojení k internetu, nezbývá vám, než uzavřít smlouvu s některým z mobilních operátorů. Na českém trhu můžete vybírat z nabídky čtyř operátorů – Telefónicy O2 Czech Republic, T-Mobilu, Vodafonu a U:fonu.

Nabízené technologie

Zkratkou GPRS je označována nejstarší technologie využívaná pro připojení k internetu. Na internet se dostanete všude tam, kde je dostupný signál provozovatele mobilní sítě (GSM). Výhodou je dobré pokrytí téměř celého území ČR. Značnou nevýhodou je však nízká rychlost přenosu dat. Vylepšením GPRS vznikla technologie EDGE. Tato technologie přispěla ke zrychlení internetu (přibližně třikrát vyšší rychlost stahování dat). Další zrychlení internetu přinesly až mobilní sítě třetí generace. Využívány jsou technologie s označením UMTS, CDMA a HSDPA (vylepšená verze UMTS). Sítě využívající uvedené technologie jsou budovány postupně a signál potřebný k provozu internetu není dostupný na celém území ČR. Například sítě UMTS tvoří jednotlivé ostrůvky v okolí větších měst, kde je o vysokorychlostní internet zájem.

Jak vybrat nejvhodnější tarif?

Před výběrem operátora a tarifu zvažte obvyklý způsob používání internetu, dostupnost signálu a cenu tarifu. K brouzdání po internetu a emailové komunikaci vám postačí i pomalejší připojení k internetu s nižší FUP kvótou (limit pro stahování dat, po jehož překročení je snížena rychlost internetového připojení). Pokud však přijímáte mnoho e-mailů s objemnými přílohami, je výhodnější zvolit tarif s rychlostí stahování dat alespoň 512 kb/s. Využíváte-li internet i ke sledování videí, stahování filmů, telefonování apod., bez rychlého internetu se neobejdete.

Při výběru tarifu přihlédněte k dostupnosti signálu v místech, kde budete s internetem pracovat. Pokud budete často v terénu za hranicemi větších měst, vyplatí se investovat do tarifu, který využívá všechny dostupné technologie. Mimo větší města budete k internetu nejčastěji připojeni přes EDGE či GPRS. Dostupnost signálu si můžete ověřit na internetových stránkách mobilních operátorů.

O2 Internet

Společnost Telefónica O2 Czech Republic nabízí pět variant mobilního připojení k internetu. Jednotlivé tarify se liší maximální rychlostí stahování dat a FUP kvótou. Pouze u nejdražšího tarifu s označením O2 Internet Mobil 1024 Plus nejste omezeni objemem stahovaných dat. V nabídce najdete jak tarify využívající všechny technologie (O2 Internet Mobil 512 Plus a Mobil 1024 Plus), tak i tarify využívající pouze technologii CDMA (O2 Internet Mobil 256 a Mobil 1024).

Mobilní internet (Telefónica O2 Czech Republic)
O2 Internet Mobil 256 Mobil 384 Mobil 512 Plus Mobil 1024 Mobil 1024 Plus
Technologie CDMA UMTS/ GPRS/EDGE CDMA, HSDPA/UMTS, GPRS/EDGE CDMA CDMA, HSDPA/UMTS, GPRS/EDGE
Měsíční paušál (bez DPH/s DPH) 399/475 549/653 699/832 699/832 899/1070
Rychlost stahování (max.) 256 kb/s 384 kb/s 512 kb/s 1024 kb/s 1024 kb/s
FUP kvóta 0,6 GB / 7 dní x 2,8 GB / 7 dní 2,8 GB / 7 dní neomezeně

Internet 4G od T-Mobilu

V nabídce společnosti najdete tři internetové tarify s označením Internet Basic, Standard a Premium. Jednotlivé tarify se opět liší teoretickou rychlostí stahování dat a FUP kvótou. Internet 4G od T-Mobilu využívá technologii UMTS. Jedná se tedy o mobilní síť třetí generace, která umožňuje vysokorychlostní přenos dat. Nejlevnější tarif Internet Basic neumožňuje připojení přes EDGE a GPRS, což je značná nevýhoda v místech s horším signálem. Tarify Internet Standard a Premium umožňují připojení přes Internet 4G, EDGE i GPRS.

Internet 4G tarify (T- Mobile)
 Tarif Internet Basic** Internet Standard Internet Premium
Technologie UMTS UMTS/EDGE/GPRS UMTS/EDGE/GPRS
Při aktivaci v eShopu* 319,20/379,90 559,20/665,5 799,20/951,10
Měsíční paušál (bez DPH/s DPH) 399/474,81 699/831,81 999/1 188,81
Rychlost stahování (max.) 512 kb/s 512 kb/s 1024 kb/s
FUP kvóta/měsíc 2 GB 5 GB 10 GB
Pozn.: * S aktivací přes eShop budete mít půl roku měsíční paušál nižší o 20 procent; ** Tarif Internet Basic neumožňuje připojení přes EDGE /GPRS

Připojení na stálo od Vodafonu

Využíváte-li internet intenzivně, najdete u Vodafonu pouze jeden vhodný tarif s označením Připojení na stálo. Využívána je pouze technologie EDGE a GPRS, s čímž souvisí i velmi nízká rychlost stahování dat. Objem stažených dat je omezen na 3 GB měsíčně. Pokud využíváte internet jen občas, můžete zvolit tarif Připojení na dlouho. U tohoto tarifu počítejte s platbou za objem přenesených dat. Měsíčně zaplatíte paušál ve výši 200 Kč za 15 MB dat. Při stažení dat o objemu do 45 MB zaplatíte 500 Kč a nad 45 MB do 3 GB 750 Kč.

Mobilní internet (Vodafone)
Tarif Připojení na stálo
Technologie EDGE/GPRS
Měsíční paušál (bez DPH/s DPH) 546,20/650
Rychlost stahování (max.) 236 kb/s
FUP kvóta/měsíc 3 GB

U:fonův fofr internet

Od loňského května nabízí mobilní internet také čtvrtý český mobilní operátor U:fon (síťU:fon provozuje společnost MobilKom). V nabídce najdete dva tarify mobilního připojení k internetu. Levnější tarif, označený U:fonův internet, dosahuje rychlosti srovnatelné s GPRS či EDGE. Maximální dosažitelná rychlost stahování dat 70 kb/s vám postačí k brouzdání na internetu a emailové komunikaci. Měsíční FUP je nastaven na hodnotu 1 GB. Tento tarif pro nenáročné uživatele pořídíte za 237 Kč měsíčně.

Pokud potřebujete rychlejší internet, zvolte raději tarif s označením U:fonův fofr internet. Podle statistik serveru rychlost.cz jde o nejrychlejší mobilní připojení k internetu nabízené na českém trhu (z pohledu reálné rychlosti).

Mobilní internet (U:fon)
Tarif U:fonův fofr internet U:fonův internet
Technologie CDMA CDMA
Měsíční paušál 594 237
Rychlost stahování (max.) 700 kb/s 70 kb/s
FUP kvóta 2 GB/týden 1 GB/měsíc

Bez datové karty se neobejdete

K provozu vysokorychlostního mobilního internetu budete potřebovat speciální datovou kartu. Tu získáte přímo od mobilního operátora. V cenících mobilních operátorů najdete vždy základní a tzv. dotovanou cenu datové karty. Cenové zvýhodnění datové karty je podmíněno podpisem smlouvy na dobu určitou (zpravidla dva roky). Vždy vyberte takovou kartu, se kterou budete moci využít všechny dostupné technologie.

Další článek


 

Související články


celkem 1 komentář

Nejnovější komentáře

UMTS...
Tomáš Marný
7. 8. 2008, 08:13

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená