FinExpert.e15.cz

Rvačka se může pěkně prodražit

Lékařská péče je rok od roku dražší. Ošetření při běžné rvačce může stát tisíce korun.
Rvačka se může pěkně prodražit

Firmy si již dávno zvykly, že opomenutí v oblasti bezpečnosti práce pro ně znamená v případě zranění zaměstnance nutnost platit náklady na lékařskou péči. Stejně se však může prodražit hospodská rvačka.

Lékařská péče je rok od roku dražší. Lékařské ošetření při běžné rvačce může stát tisíce korun. V těchto případech sice zdravotní pojišťovny lékařskou péči lékařskému zařízení proplatí, ale následně tuto částku vymáhají.

Kdy platí třetí osoba lékařské náklady?

V případě, že pojištěnec příslušné zdravotní pojišťovny musí vyhledat lékařské ošetření, protože mu bylo způsobeno zranění nebo nemoc bylo poškození jeho zdraví z důvodu protiprávního jednání třetí osoby (např. ve rvačce, při nehodě na neudržovaném chodníku…), tak vyžadují zdravotní pojišťovy proplacení nákladů na lékařskou péči po tom, kdo situaci zavinil.

U složitějších případů se může stát, že léčení probíhá několik měsíců, v těchto případech zdravotní pojišťovna vymáhá dlužnou částku několikrát. Vždy po skončení příslušného období je lékařská péče vyčíslena.

Při dopravní nehodě hradí náklady pojišťovna

Velmi často dochází k úrazům a poškození zdraví při dopravních nehodách. V těchto případech sice viník nehody se dopustil protiprávního jednání, ale náklady na lékařskou péči jsou uhrazeny z komerčního pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Vždy je však nutné spolupracovat s příslušnou komerční pojišťovnou, která danou částku hradí příslušné zdravotní pojišťovně, aby se celá záležitost co nejdříve vyřešila.

Oznamovací povinnost

Zdravotní pojišťovny jsou přitom pro vymáhání regresu zpravidla včas a dobře informovány. Zdravotnická zařízení jsou totiž povinna oznámit pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví osob, kterým poskytla péči, pokud mají podezření, že úraz byl způsoben jednáním právnické nebo fyzické osoby.

  • Oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně však mají dále orgány Policie České republiky, státní zastupitelství a soudy.
  • Oznamovací povinnost musí být přitom splněna do 1 měsíce.

Zdravotní pojišťovna pouze částky vymáhá

Podkladem pro vymáhání zdravotní pojišťovny je vždy rozhodnutí příslušných orgánů (např. Policie ČR, soudů nebo Inspektoriátu bezpečnosti práce…). Zdravotní pojišťovny nikdy nezkoumají, kdo zavinění způsobil, pouze vymáhají uhrazené náklady spojené s ošetřením pojištěnce. Zpravidla formou exekučních úřadů. Rozhodně se vždy se zdravotní pojišťovnou vyplatí spolupracovat a zkusit dlužný regres uhradit ve splátkách. Exekuční náklady mohou již tak vysokou částku regresu ještě výrazněji prodražit.

Zaměstnavatelům hrozí pokuta až 100 tisíc Kč

V praktickém životě se běžně stávají pracovní úrazy, ať už z nedbalosti zaměstnance, nedodržením bezpečnostích předpisů či dalších důvodů. Vždy však musí zaměstnavatelé poslat zdravotní pojišťovně zraněného zaměstnance kopii záznamu o pracovním úrazu. Neplnění této zákonné povinnosti může být ze strany zdravotní pojišťovny saknciována až pokutou ve výši 100 tisíc Kč.

  • Jestliže totiž zaměstnavatel řádně neplnil své zákonné povinnosti v oblasti bezpečnosti práce, tak má zdravotní pojišťovna nárok na proplacení nákladů za zdravotní péči po zaměstnavateli. Pro účely náhrady nákladů na péči hrazenou ze zdravotního pojištění musí orgán inspekce bezpečnosti práce poskytnout na vyžádání zdravotní pojišťovny výsledky příčin úrazů a nemocí z povolání.
  • U vážnějších úrazů přitom se může jednat o statisícové částky. Zpravidla u těchto věcí probíhají soudní jednání a zaměstnavatelé platí regresní náklady až na základě soudního usnesení.
Další článek


 

celkem 2 komentáře

Nejnovější komentáře

A kdo byl iniciátorem šťouchačky?
E.
28. 9. 2012, 08:13
Kámoš se takhle pošťouchal s jedním typkem před hosp...
ivan
27. 9. 2012, 20:32

Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená