FinExpert.e15.cz

Růst úrokových sazeb a vývoj na akciových trzích

Po několikaletém období, kdy se úrokové sazby pohybovaly na úrovni dlouhodobých minim se objevují zřetelné signály, či již byly podniknuty konkrétní kroky, které predikují konec této pohádky a nastává tvrdá realita, ve které budou muset firmy financovat své podnikání z úvěrů s vyšším úročením.
Růst úrokových sazeb a vývoj na akciových trzích

  
Růst úrokových sazeb je vždy a všude vnímán poměrně negativně. Tedy pokud zrovna nemáte 5 milionů Kč na termínovém účtu ve státní bance, úrokové sazby nejsou 10% a inflace 2%. Pro někoho může být první podmínka lehce splnitelná, ale druhá a třetí podmínka současně splněny nikdy nebudou a investoři budou hledat pro své peníze cesty efektivnějšího zhodnocení. Termínové vklady v bankách nejsou to pravé ořechové. To vyplývá ze skutečnosti, že růst úrokových sazeb odráží míru inflace a úrokové sazby bank jen zřídka inflaci výrazněji přesahují.

Jak se vyvíjí úrokové sazby?

Na vztah úrokových sazeb, měnové politiky centrální banky a celkového vývoje ekonomiky či akciových trhů je třeba zaujmout komplexní pohled. Zvyšování úrokových sazeb centrální bankou odráží její obavy ze zvyšující se inflace.

Hlavním zdrojem inflačních tlaků je vyšší růst peněžní zásoby, než je reálný výstup ekonomiky. Naše centrální banka již delší dobu využívá pro řízení růstu cenové hladiny tzv. cílování inflace, v čemž je více či méně úspěšná. Ač se názory ekonomických expertů na opodstatnění zvýšení sazeb odlišují, přistoupila ČNB 25.6. letošního roku po delší době k sice mírnému, ale dosti neočekávanému zvýšení úrokových sazeb o 0,25 % na 2,25 % (14denní repo sazba) po předchozím snižování až na úroveň refinanční sazby ECB 2 %. 20. srpna pak ČNB zvýšila uvedenou úrokovou sazbu o dalších 0,25 % na současných 2,50 %.

Jaký je vliv měnové politiky na akciové trhy?

Zaměřme se ale především na dopad úrokových sazeb na akciové trhy. Růst úrokových sazeb je investory vnímán vždy negativně. Pokud se opíráme o teorii vnitřní hodnoty akcií, která odvíjí její cenu od budoucích peněžních příjmů plynoucí z akcie, degraduje vyšší úroková míra budoucí příjmy plynoucí z akcie (např. dividendy, příp. kapitálový výnos). To se následně odrazí do nižší ceny akcií. Nejdůležitější je fakt, že vyšší úrokové sazby snižují investiční příležitosti firem, neboť zdražují cizí zdroje financování pro investiční záměry a s tím souvisí pokles zisků. Třetí pohled na věc poukazuje na fakt, že při vyšších úrokových mírách dochází k přesunům peněz do dluhových instrumentů, které poskytují výnos bez zvýšeného rizika, které je s investicemi do akcií spojeno.

Bereme-li paralelně v úvahu současnou paniku kolem zvyšování sazeb v USA, tak obchodníci na pražské burze zůstávají ledově klidní. Ačkoli má naše burza své nejlepší čtvrtletí související  se vstupem země do Evropské unie a zvýšeným zájmem po českých akciích v průběhu prvních pěti měsíců za sebou, můžeme po vyprchání nákupní horečky po pražských  blue-chips a mírnému poklesu cen nadále označit většinu titulů za podhodnocené ve vztahu k akciím stejné fundamentální kvality, které se obchodují v zahraničí. Růst sazeb tedy nikoho neohromil, neposlal na kolena a ani není důvodem k panice. Navíc 2,50 % sazba není nic hrozivého. Zatímco v USA znamenal posun z 1 % na 1,25 % pokles technologického indexu Nasdaq o 10 %, pražskou burzu poznamenala „úroková pohroma“ během prázdninových měsíců poklesem o pouhá 2 %. Navíc poklesy byly způsobeny spíše reakcí na výsledky společností. Žádné panické výprodeje jako v USA se na našem trhu nekonaly. Tolik současný stav.

Podíváme-li se dále do budoucnosti a vezmeme-li v úvahu výše uvedené dopady růstu úrokových sazeb na tituly zahrnuté do burzovního segmentu SPAD (vždyť o ničem jiném pražská burza není), můžeme nalézt zajímavé souvislosti a vyvodit určité závěry.

Dopady na hlavní tituly pražské burzy

Dopad růstu úrokových sazeb na bankovní tituly Erste a Komerční banku není jednoznačný. Bankám se s růstem sazeb zvyšuje úroková marže, která je jejich hlavním zdrojem příjmů. Vyšší sazby však mohou negativně působit na čerpání úvěrů a banky musí vyplácet vyšší sazby z vkladů. Obě banky experti považuji na kvalitní a fundamentálně zdravé. KB již žádné kostlivce typu „pochybných akreditivů“ ve skříni nemá. Navíc aktuální vlastník plně prosazuje své metody řízení společnosti a jak se zdá, vede si úspěšně. Také Erste po vstupu na český trh prokázala dobrou výkonnost, ale její prudký růst mírně zaostal za růstem ekonomickým a to vidím jako důvod (kromě jiných čistě „tržních“ faktoru) aktuálního poklesu. Obě banky si své příznivce v poli českých investorů či obchodníků najdou i nadále.

Společnost ČEZ je považována za firmu s nejvyšším potenciálem růstu a nejlepším fundamentem. Vzhledem k budoucím akvizicím a celkově dobrému hospodaření společnosti neočekávám výrazný dopad mírně vyšších úroků, skutečností však zůstává, že právě elektrárenské společnosti bývají na úrokové sazby velmi citlivé. Je to spojeno s jejich vysokým zadlužením, kterým financují vytváření infrastruktury. Unipetrol a Český Telecom budou reagovat více na privatizační informace a dopad růstu úrokových sazeb bude jen okrajový. U všech společností obchodovaných v segmentu SPAD navíc platí, že jejich tržní ceny leží pod cenami srovnatelných zahraničních společností.

Krátkodobě zatím nemělo zvyšování sazeb na český akciový trh žádný výrazný dopad. Bude ovšem záležet na dalších krocích centrální banky. Do konce roku může ještě podobný krok přijít. Neočekávám však žádné razantní růsty, protože jedním z cílů centrální banky je koordinovat inflaci a ta je v přímém vztahu k ekonomickému růstu. Inflace u nás není nijak horentní. Na konci roku očekávám sazby 2,5-3 % a v roce 2005 se můžeme dočkat růstu ke 4 %. V případě dalšího výrazného růstu můžeme očekávat určité odrazy do hospodaření společností, které byly zmíněny výše. Z historického pohledu však na českém trhu nenalezneme výraznější přímou souvislost mezi vývojem na burze a výší úrokových sazeb.

Mezi jednu z mála oblastí, kde je možné pozorovat přímou souvislost mezi úrokovými sazbami a obchodováním na burze patří  maržové obchodování, kdy brokerská firma poskytuje svým klientům úvěr na obchodování. S růstem sazeb bank bude broker nucen zvýšit sazby a obchodování na úvěr mírně ztratí na své dosavadní atraktivitě, protože spekulant bude muset vynaložit větší část svého zisku na splátku úroků z úvěru.

Podobná situace panuje v USA

Americký trh se aktuálně potýká se stejným problémem a jak bylo zmíněno výše, je reakce tamních obchodníků výrazně odlišná než u nás. Již samotný náznak zvyšování byl podnětem k prodejům a informační agentury s oblibou používaly termíny „inflation worries“ či „interest rates worries“ čímž permanentně odůvodňovaly razantní propady indexů v druhém čtvrtletí letošního roku. Trhy by mohlo uklidnit průběžné ujišťování šéfa FED A. Greenspana, že zvyšování nebude přehnané a bude odpovídat reálnému stavu ekonomiky. Přesto obchodníci v USA zaujali spíše negativní postoj k celému procesu a budou vyčkávat, jak zvýšení sazeb ovlivní výsledky společností v následujících čtvrtletích. Jakákoli informace tohoto charakteru je vnímána velmi citlivě.  Aktuální data z americké ekonomiky ukazují na fakt, že to s nezlomností nastartovaného růstu není úplně nejrůžovější a americká ekonomika je i přes znaky stabilního růstu dosti křehká na to, aby zvládla nějaký neřízený růst sazeb. Také v Americe se však s růstem sazeb přehnané obavy postupně snižují, o čemž svědčí růst počtu žádostí o nové hypotéky za poslední období, který vzrostl o 11,9 %.

Je samozřejmé, že růstové opojení z roku 2003 vyprchalo a nadále bude pohyb na akciových trzích standardním bojem o každé procento. Přesto vidím na trzích růstový potenciál. Pokud dojke k poklesu cen přehnaně drahé ropy, můžeme se dočkat velmi pozitivní reakce akciových trhů.

(Autor pracuje v burzovní společnosti FIO, jako makléř.)

Další článek


 

Související články


 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená