FinExpert.e15.cz

Růst nezaměstnanosti analytici očekávali, způsobili ho hlavně noví absolventi škol

Podle pondělních údajů ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) vzrostla červencová míra nezaměstnanosti z červnových 8,5 na 8,7 procenta. Analytici takový vývoj očekávali, podle nich ho způsobili hlavně nově přihlášení absolventi škol na úřadech práce.

„Začátkem prázdnin typicky dochází k nárůstu nezaměstnanosti kvůli registracím nových absolventů škol a učilišť na úřadech práce. V letošním červenci ale nešlo jen o tento sezonní efekt, počet registrovaných absolventů nenarostl tolik jako v minulých letech,“ uvedl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria Finance. Za vyšším počtem registrovaných uchazečů podle něj zřejmě stojí i větší propouštění. „Navíc úspěšnost při hledání práce se zmenšila. To souvisí s celkově nízkým počtem volných pracovních míst. Přestože nezaměstnanost už znatelně poklesla, tvorba nových míst zůstává relativně slabá. Červencová čísla tak naznačují, že po stabilizaci trhu práce a snížení nezaměstnanosti bude další zlepšování už pomalejší,“ upozornil analytik. V druhém pololetí počítá s průměrnou nezaměstnaností mírně nad devíti procenty.

„Zatímco v období březen až červen nezaměstnanost díky oživení trhu práce klesala měsíčně dvě desetinky nad sezonnost, v červenci se trend zastavil a nastala stagnace. Do konce roku mimo sezonnost výrazný pohyb nezaměstnanosti nečekáme. Během podzimu by měla nezaměstnanost opět klesnout na 8,5 procenta a na konci roku by se měla vrátit na devět procent,“ očekává Petr Sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik FT.

„Dnešní statistiky tedy říkají jediné. V pozadí poklesu míry nezaměstnanosti v posledních měsících stály hlavně sezonní faktory. Lepší počasí umožnilo na jaře vytvářet nové, ale jen dočasné pracovní příležitosti. Tento vývoj je krátkodobě příznivý, dlouhodobě však nic neřeší. Ekonomika potřebuje více dlouhodobých pracovních příležitostí,“ připomněl Vladimír Pikora, hlavní ekonom společnosti Next Finance. Na začátku příštího roku se podle jeho odhadu dostane míra nezaměstnanosti až k desetiprocentní hranici. „Až rok 2012 přinese výrazný pokles průměrné míry nezaměstnanosti,“ předpokládá Pikora.

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená