Meziměsíční růst spotřebitelských cen dosáhl výše 0,4 %. Vliv na tento pohyb mělo zvýšení cen v oddíle rekreace a kultura, kde stejně jako v minulých letech došlo k sezónnímu zvýšení cen dovolených s komplexními službami, které dosáhlo letos 17,5 % (loni 16,4 %). Růst cenové hladiny ovlivnilo vzhledem ke své váze ve spotřebním koši i zvýšení cen bydlení, kde vzrostly úhrady placené v družstevních bytech a bytech vlastníků.
Dále pokračoval růst cen tabákových výrobků (o 1,1 %) v důsledku lednové změny spotřební daně. Snižující vliv měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů, který způsobily zejména nižší ceny brambor o 42,1 % (loni o 43,4 %), čerstvé zeleniny o 9,0 %, ovoce o 3,1 %. Vyšší byly zejména ceny masa včetně masných výrobků (o 2,0 %), ceny rýže o 5,1 %, cukru o 8,3 %. V oddíle odívání a obuv se snížily ceny oděvů (o 1,4 %) i obuvi (o 2,4 %). Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,6 %.
V meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny o 3,2 %, což je nejvyšší meziroční růst od května 2002. U služeb nejvyšší růst zaznamenaly ceny v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku změny sazby DPH . Podobně ve veřejném stravování vzrostly ceny jídel v restauracích o 8,0 %, v závodních jídelnách o 9,2 %. V oddíle ostatní zboží a služby byly ceny finančních služeb vyšší o 15,9 % a služeb osobní péče o 17,9 %. Pokles zaznamenaly ceny oděvů a obuvi, domácích spotřebičů, pracích prostředků, jízdních kol, mobilních telefonů, elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku. Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,6 % a ceny služeb o 5,9 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců dosáhla v červenci 1,7 %, což představuje další zrychlení o 0,3 procentního bodu.
Zdroj: ČSÚ