FinExpert.e15.cz

Ruské akcie, rostoucí i rizikové

Rusko má dobrou ekonomickou kondici, ale nestabilní ceny surovin a je tu i riziko státní intervence.

Ruský akciový trh těží z dobré kondice ruské ekonomiky, vlny fúzí a IPO, ale i z toho, že Rusko je jednou ze zemí BRIC. Investorům se nabízejí hlavně akciové fondy s převahou Ruska v portfoliu, u strukturovaných produktů vedou certifikáty.

Rusko je příkladem rozvíjející se země, která je snad nejvíce poznamenána sovětským dědictvím. Během posledních osmi let však dohání hospodářským růstem vyspělý svět z nízké startovací základny. Tu v roce 1998 nastolila finanční krize, která měla za následek devalvaci rublu a s ní spojený odliv zahraničních investic i celkové ochabnutí důvěry investorů v ruskou ekonomiku. Dnes je však Rusko třetí nejdynamičtější ekonomikou po Číně a Indii – růst HDP již čtvrtým rokem za sebou přesahuje 6 %. Rubl od roku 2003 posílil vůči dolaru asi o 22 %, ve vztahu k euru je jeho kurz za poslední čtyři roky poměrně stabilní. V pozadí tohoto úspěšného vývoje stojí mj. přijetí řady liberalizačních zákonů v roce 2001, které vedly ke zjednodušení registrací nových podniků, snížení počtu licencovaných činností a úředních regulací. Podstatně se také snížilo daňové břemeno a zjednodušila daňová administrace. Účetní standardy se přiblížily mezinárodním. Relativní hospodářská stabilita v posledních letech a celosvětový význam ruské ekonomiky přispívají také k tomu, že Rusko je dnes uznávaným hráčem nejen na mezinárodní scéně (USA souhlasí s jeho vstupem do WTO), ale i mezi investory, kde těží např. z toho, že je jednou ze zemí BRIC (společně s Brazílií, Indií a Čínou).

Přes zlepšení investičního klimatu v posledních letech se však stále jedná o „emerging market“ se všemi svými neduhy: V žebříčcích indexu ekonomické svobody i indexu vnímání korupce zaujímá Rusko asi 120. místo mezi 160 srovnávanými zeměmi. Politické riziko je zde stále aktuální; zvláště v období před prezidentskými volbami v březnu 2008 může dojít k uvolnění fiskální politiky (v posledních letech mělo Rusko vysoké rozpočtové přebytky) nebo dokonce k omezení dostupnosti kontrolních balíků akcií ve strategických podnicích pro zahraniční investice. Dalším problémem se zdá být vysoká závislost ruské ekonomiky na exportních cenách ropy i jiných energetických surovin.

Ruský akciový trh je velice dynamický

Ruský akciový trh však zatím na celkovém zlepšení investičního klimatu v posledních 5 letech dokázal vydělat (graf 1). Je to patrné nejen v rámci srovnání akciového indexu MSCI Russia se světovým indexem MSCI World, ale i ve srovnání s růstem rozvíjejících se trhů v jihovýchodní Asii (MSCI EM Far East) nebo v Latinské Americe (MSCI Latin Amerika). Index MSCI Russia v dolarovém vyjádření vzrostl nejvíce v letech 2003 (o 76 %), 2005 (o 74 %) a 2006 (o 56 %). Během posledních 5 let činila jeho výkonnost v USD 37 % p.a. a v RUB 32 % p.a. Od konce roku 2005 roste akciový trh a celá ruská ekonomika i přesto, že se zastavil vzestup cen energetických surovin (index GSCI Energy v grafu 1). Svědčí to o zlepšující se schopnosti ruského hospodářství oslabit svou závislost na cenách surovin. V roce 2006, kdy tyto ceny zaznamenaly korekci, se na druhé straně zvýšila volatilita akciového indexu MSCI Russia.

V posledních dvou letech rostla celková kapitalizace ruského akciového trhu masivním tempem, a to až 100 % p.a. Dnes se její objem odhaduje na více než 1 200 mld. USD. Rusko se tak zařadilo mezi nejdynamičtější rozvíjející se trhy vůbec. Má již relativně likvidní a široký trh (hlavně u tzv. blue chips), na němž participují institucionální i soukromí investoři. Tento pozitivní vývoj souvisí s úspěšným budováním tržní infrastruktury a stále větší roli fúzí a IPO (vstupní veřejné nabídky).

Klepněte pro větší obrázek

Mezi dvě největší burzovní platformy pro obchodování s akciemi patří MICEX (Mocscow Inter-Bank Currency Exchange) a RTS (Russian Trading Systém). MICEX je největší univerzální burzou, kde se obchoduje denně s akciemi asi 600 emitentů vč. tzv. blue chips (Gazprom, RAO UES, Lukoil, Norilsk Nickel, Sberbank, Rostelecom, Surgutneftegaz, Mobile Telesystems, Tatneft apod). V akciovém segmentu burzy MICEX působí asi 600 makléřských společností a celková tržní kapitalizace se blíží 900 mld. USD. MICEX také sehrává významnou roli pro vstup nových společností formou IPO. V roce 2006 došlo ke zjednodušení celého procesu a uskutečnilo se zde 7 IPO v celkové hodnotě 13,2 mld. USD. Další významnou burzou cenných papírů je moskevská RTS. Na rozdíl od MICEX nabízí klasický regulovaný trh (segment RTS Classic) a rozvinuté obchodování s deriváty (segment FORTS). Je zde samozřejmě také možné obchodovat na neregulovaném trhu typu OTC (segment RTS Board). Celková tržní kapitalizace akciových titulů je srovnatelná s MICEX.

Ze zemí BRIC Rusko nevyčnívá

Porovnáme-li růstový trend ruského akciového trhu s ostatními zeměmi BRIC v lokálních měnách od roku 2003 (graf 2), zjistíme, že Rusko mezi podobně dynamickými rozvíjejícími se trhy nijak zvlášť nevyčnívá. Relativní náskok proti Indii a Číně si vydobylo jen v krátkém období od druhé poloviny roku 2005, jinak je výkonnost ruských akcií za dobu, kdy se zkratka BRIC používá, srovnatelná s ostatními zeměmi. Navíc lze úspěšně spekulovat o tom, že ruským akciím zařazení na „prestižní“ seznam BRIC prospělo. BRIC je totiž uznávaná strategie, která vede mnohé investiční společnosti k zakládání podílových fondů právě s touto regionální alokací. V případě její neexistence nebo nezahrnutí Ruska do ní by celková zainvestovanost podílových fondů do Ruska byla patrně nižší. Samotné Rusko je totiž investory vnímáno stále jako rizikový region.

Klepněte pro větší obrázek

Ruské akcie mají nižší poměr P/E

To, že investoři považují ruský akciový trh za rizikovější, se odráží i na hodnotě poměru P/E ve srovnání s většinou ostatních rozvíjejících se zemí i zemí BRIC. Zatímco ruské akcie mají podle aktuální analýzy Pioneeer Investments průměrný P/E na úrovni 12, u čínských akcií tento ukazatel dosahuje hodnoty 14 a u indických 18. Vyšší poměr P/E mají i další země z regionu jihovýchodní Asie. Ze sektorového pohledu však u ruských akcií existují významné odlišnosti. Nejdražší akcie s P/E vyšším než 20 najdeme telekomunikacích, finančních službách a necyklickém spotřebním zboží. V těchto sektorech přitom v minulosti docházelo k velkému počtu různých fúzí, akvizic i IPO a jejich růstová dynamika je vysoká. Mají podstatně vyšší P/E než tzv. strategická odvětví jako energetika nebo zpracování nerostného bohatství, kde hrozí větší státní intervence a existuje vyšší závislost na cenách komodit. Investoři si akcií v uvedených sektorech cení i proto, že díky nízkému podílu na HDP (v mezinárodním srovnání) mají dobrou růstovou perspektivu.

Fond zaměřené pouze na Rusko mají kratší historii

Chce-li český investor participovat na výnosech ruského akciového trhu přes otevřený podílový fond, může si vybírat mezi akciovými fondy z několika okruhů. S výhradní regionální expozicí na Rusko je k dispozici celkem 5 fondů, a to ABN Amro Russia Equity, WIOF Russian Opportunities, CS EF Russia Explorer a ČSOB Horizon Access Russia. Zatímco první fond má tříletou historii, zbývající tři existují teprve od roku 2006. ABN Amro Russia Equity investuje do energetiky 39 % portfolia, další místa zabírají telekomunikace (18 %), materiály (18 %) a finanční služby (11 %). Nejvíce je těmto odvětvím otevřen fond CS EF Russia Explorer, u něhož tvoří investice do energetiky jen 25 % portfolia, 24 % pak zaujímají materiály a 14 % finanční služby a telekomunikace (fond alokuje 13 % portfolia do Kazachstánu). ČSOB Horizon Access Russia je naopak z 55 % zainvestován do energetiky, z toho 24 % činí podíl Gazpromu a 14 % podíl Lukoilu.

Další okruh podílových fondů je vymezen více než 50 % podílem Ruska na portfoliu. Patří sem některé fondy regionálně zaměřené na akcie východní Evropy (viz tabulková část časopisu). Největší zastoupení Ruska mají ESPA Stock Europe Emerging (71 %), CS EF Eastern Europe (65 %), Parvest Emerging Markets Europe (62 %), KBC Equity Eastern Europe (61 %), Raiffeisen Eastern Europe (55 %), HSBC Emerging Europe Equity (55 %) a SGAM Fund Equities Eastern Europe (53 %).

ETF a certifikáty

Určité možnosti se pro investování na ruském trhu nabízejí i mezi strukturovanými produkty. Na evropských burzách se obchoduje zatím pouze jedna indexová akcie (ETF) na index Dow Jones Rusindex Titans 10, který zahrnuje jen 10 nejsilnějších ruských podniků. Jedná se o Lyxor ETF Russia. Jeho ISIN je FR0010326140, měnou EUR a manažerský poplatek činí 0,65 %. V červnu se očekává start první ETF na Rusko na americké burze NYSE. Jde o Market Vectors-Russia (RSX) na index DAX Global Russia od společnosti Van Eck Global. Co se týče investičních certifikátů, je výběr podstatně větší. Podle časopisu Zertificate Journal je celkem 58 certifikátů na akciový index devíti předních ruských společností RTX a 40 investičních certifikátů na index RDX, který zahrnuje depozitní certifikáty typu ADR a GDR na 8 předních ruských společností. Největšími emitenty investičních certifikátů jsou Deutsche Bank, ABN Amro a Goldman Sachs. Na seznam doporučených tipů (tzv. best-buy listina) se dostal RDX-EURO emitovaný Raiffeissenbank. Jeho ISIN je AT0000481221 a spread (rozpětí mezi nákupní a prodejní cenou) činí 0,5 %. Certifikát nevyplácí dividendy.

Článek vyšel v časopisu FOND SHOP 9/2007 dne 4. dubna 2007.

Klepněte pro větší obrázek

Další zajímavé články z FOND SHOPu 9/2007

Další článek


 

 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená