FinExpert.e15.cz

RSTS: Jak spořit bez rizika

Díky hospodářské krizi, která zaplavuje nejen titulní strany všech novin, ale i naše peněženky, je potřeba si řádně rozmyslet, jak své úspory dobře uchovat a popřípadě zhodnotit. V době, kdy většina států EU včetně České republiky postupně snižuje svoje centrální úrokové sazby, lze jen těžko očekávat nějaké nabídky nových produktů s pohádkovou výnosností a minimálním rizikem. Nicméně několik možností pro zajímavé zhodnocení našich úspor přeci jenom existuje.

Možností, kam uložit své peníze, je samozřejmě hodně, ale v dnešní době je nanejvýš vhodné nejdříve zrevidovat uplynulý rok 2008 a udělat si finanční plán na rok 2009 a ideálně i na roky nadcházející. Především pak s ohledem na naše očekávané příjmy a výdaje.

Běžným způsobem spoření jsou termínované vklady, které nám ale po zdanění zpravidla nepokrývají ani inflaci. Tento rok zřejmě nebude výjimkou a z toho důvodu lze termínované vklady doporučit jen jako okrajovou krátkodobou možnost. Při investici do podílových fondů je zase potřeba velice pečlivě zvážit, jakého výnosu chcete dosáhnout a jaké riziko hodláte podstoupit. Jak si tedy rozplánovat svou finanční budoucnost?

Podle Karla Pavlíka, ředitele odboru podpory prodeje a vývoje produktů Raiffeisen stavební spořitelny a.s. je, s ohledem na riziko, nejvýnosnějším způsobem stavební spoření. „V současné době jsou trhy vlivem ekonomické krize velmi nestabilní. A zvláště pro drobné investory z řad ekonomických laiků je v tomto případě bezpečnější fixní a předem jasný výnos, jaký nabízí například právě stavební spoření. Proto by stavební spoření rozhodně nemělo ve vašich finančních plánech chybět,“ doplňuje Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s.

Ve stavebním spoření bychom z hlediska výnosu neměli zaznamenat žádné změny, právě protože není náchylné na výkyvy trhu, a to ani v případě globální finanční krize. „Klient dostane státní podporu i úrok od stavební spořitelny a jeho výnosy tak budou stabilní. Efektivní úroková sazba se přitom pohybuje někde mezi 6-7 % p.a. Navíc všechny výnosy u stavebního spoření jsou osvobozené od placení daně z příjmu. A pro ty, kteří přemýšlejí o úvěru na bydlení, nabízíme úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbu3,5%,“ říká Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s. Další nespornou výhodou stavebního spoření právě v době finanční krize je vysoká bezpečnost vkladů. „Stavební spořitelny musí mít ke své činnosti povolení České národní banky, která také dohlíží na jejich činnost. Zároveň se musejí řídit velmi přísnými pravidly, která se týkají umísťování vkladů klientů. Vklady u stavebních spořitelen jsou pojištěny stejně jako vklady v ostatních bankách,“ vysvětluje Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s.

Další článek 


Další články

Spouštíme nový FinExpert!

Spouštíme nový FinExpert!

Několik posledních měsíců jsme intenzivně pracovali na nové verzi webu FinExpert.cz.

5.  4.  2017  |  Ondráčková Kamila

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2017

Zálohy živnostníků na sociální pojištění v roce 2017 porostou. Výše zálohy se vypočítává dle zisku v předchozím období. (aktualizováno)

4.  4.  2017  |  Gola Petr  |  9

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

Velká mapa malého podnikání: kde je konkurence, kde jsou příležitosti?

4.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš
Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

Aplikace Záchranka pomáhá už rok. Nic nestojí, ale může být k nezaplacení

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1
V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

V Praze je blaze. Z evropských regionů je v HDP na hlavu na 6. místě

3.  4.  2017  |  Pospíšil Aleš  |  1

Mzdová kalkulačka

Student
Držitel průkazu ZTP/P
Invalidita 1. nebo 2. stupně
Invalidita 3. stupně
Penze / rodičovská dovolená